Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Lehet-e talajt javítani vetés után vagy állományban?

VulcanAgro Kft.

Gyakran merül fel, hogy lehet-e és érdemes-e állományban a talajokat javítani. A szakirodalom azt javasolja, hogy nagy mennyiségű talajjavító anyagot csak két állomány között érdemes kijuttatni és azt jól bedolgozni, átkeverni a talaj felső rétegében. Ma már azonban egyre kevesebb a „meloratív” talajjavítás, inkább a kis dózisú tápanyagnak is tekinthető „talajjavító” anyagok használata került előtérbe.

Kalciumot szórhatunk „fejtrágyaként”!

A kalciumalapú talajjavító anyagokat kis dózisban (150–300 kg/ha) állományba is kijuttathatjuk. Fontos, hogy karbonátos meszet vagy gipszes meszet használjunk (semmiképpen sem égetett meszet), amelyek nem perzselik a növény levelét. A kalcium lehet fontos és hiányzó tápanyag a növénynek, leköti a savakat, lazítja porózussá teszi a felső talajréteget. A víz így könnyebben utat talál, és a növény a kalcium mellett kénhez, magnéziumhoz is jut, és még a tápanyagpótlás is ideálisabb lesz.

Szerves anyagot is pótolhatunk?

Kis mennyiségben még szerves anyagot is kijuttathatunk a vetés után vagy állományba. Nagyon sok jó minőségű pelletált trágyát lehet már vásárolni, amelyek „fejtrágyaként” is használhatóak. A folyékony szerves trágyák, mint a Vulcan Power pedig akár nagyobb dózisban is kerülhetnek a fejtrágyaként használt nitrogénoldatba (UAN, DAM, Nitrosol stb.). A folyékony szerves trágyával nagyon sok és sokféle tápanyagot tudunk pótolni, kicsit javítjuk a talajok biológiai aktivitását, növeljük a növények stressztűrő képességét. És nem utolsósorban sokkal kevesebb nitrogénnel is tudunk eredményesen termelni.

Granulált kén, ahol lúgos vagy szikes a talaj!

A jelenleg zajló klímaváltozás felgyorsítja az erre hajlamos talajok lúgosodását és szikesedését. A magas sótartalmú vizekkel történő öntözés, az intenzívebb inputanyag-használat pedig felerősíti és felgyorsítja a talajok terméketlenné válását. Az ilyen lúgos, szikes talajokon savakkal lehet megállítani a pH-emelkedést, amelyre kimondottan alkalmas a granulált kén. A kén egyben tápanyaggá válik (az ilyen talajokon szinte mindig kénhiány is fellép), illetve kénessavképződés indul meg. A granulált kén lassan oldódik, hatását évekig kifejti. Kiszórhatjuk állományba is, a csapadék lassan bemossa, elpárologni nem tud, hatóanyagai nem illannak el.

info@vulcanagro.hu
www.vulcanagro.hu

Egy biztos, manapság megéri őszi árpát vetni

2025. július 25. 14:10

A hazai gazdaságok sikeres növénykultúrája az őszi árpa, amit az idei betakarításokat követően országosan regisztrált 5,75 t/ha-os termésátlag is bizonyít.

10 nyereséges kiskultúra: ezek a növények aranyat érnek

2025. július 24. 14:10

Levendula, sáfrány vagy csípős paprika – ezek a kultúrák lehetnek a kulcs egy sikeres vidéki vállalkozáshoz akár pár száz négyzetméteren.

Hogyan válasszunk repcehibridet a termőhely adottságaihoz?

2025. július 23. 11:10

A hibridválasztás kulcs a repce sikeréhez: termőhelyhez alkalmazkodó, ellenálló hibridekkel csökkenthetők a termesztési kockázatok.

Hogy áll hazánk vízgazdálkodása + videó

2025. július 22. 16:10

Hazánk a ,,vizek országa"...de sajnos egyre kevesebb használható víz jut a mezőgazdaságnak is. Hogy látja a szakértő?

Ezt a földet választottam - kiegészítés

2019. szeptember 25. 04:36

Hogyan segíthetjük a megfelelő ültetőközeg kiválasztásán túl a növényeket a számukra legideálisabb környezeti feltételek megteremtésével? Mire jó a fenyőkéreg, az agyaggranulátum, a kertészeti perlit és a natúr tőzeg?

Tavaszi talajvizsgálat fontossága

2023. március 17. 05:39

A tavaszi talajvizsgálat elmaradása könnyen vezethet nem megfelelő tápanyag-utánpótláshoz, aminek következménye lehet a jelentős terméskiesés is.

DIY kert: így építjük magunknak a kertet

2023. szeptember 10. 05:40

A legtöbb ügyfelem magának akarja a kertjét megépíteni, de nagy segítség nekik az, ha valaki megtervezi. Hogyan építsük magunknak a kertet?

Palántanevelésben használatos takaróföldek: perlit, zeolit, vermikulit

2020. február 8. 06:36

A takaróföld kiváló víztartó képességénél fogva óvja a magot, majd a csíranövényt a kiszáradástól, amíg a csíragyök nem fejleszt vízfelvételre alkalmas gyökereket.