15℃ 8℃
április 3. Buda, Richárd, Hóvirág, Indira
Növénytermesztés
Fizetett tartalom

Lehet-e talajt javítani vetés után vagy állományban?

VulcanAgro Kft.

Gyakran merül fel, hogy lehet-e és érdemes-e állományban a talajokat javítani. A szakirodalom azt javasolja, hogy nagy mennyiségű talajjavító anyagot csak két állomány között érdemes kijuttatni és azt jól bedolgozni, átkeverni a talaj felső rétegében. Ma már azonban egyre kevesebb a „meloratív” talajjavítás, inkább a kis dózisú tápanyagnak is tekinthető „talajjavító” anyagok használata került előtérbe.

Kalciumot szórhatunk „fejtrágyaként”!

A kalciumalapú talajjavító anyagokat kis dózisban (150–300 kg/ha) állományba is kijuttathatjuk. Fontos, hogy karbonátos meszet vagy gipszes meszet használjunk (semmiképpen sem égetett meszet), amelyek nem perzselik a növény levelét. A kalcium lehet fontos és hiányzó tápanyag a növénynek, leköti a savakat, lazítja porózussá teszi a felső talajréteget. A víz így könnyebben utat talál, és a növény a kalcium mellett kénhez, magnéziumhoz is jut, és még a tápanyagpótlás is ideálisabb lesz.

Szerves anyagot is pótolhatunk?

Kis mennyiségben még szerves anyagot is kijuttathatunk a vetés után vagy állományba. Nagyon sok jó minőségű pelletált trágyát lehet már vásárolni, amelyek „fejtrágyaként” is használhatóak. A folyékony szerves trágyák, mint a Vulcan Power pedig akár nagyobb dózisban is kerülhetnek a fejtrágyaként használt nitrogénoldatba (UAN, DAM, Nitrosol stb.). A folyékony szerves trágyával nagyon sok és sokféle tápanyagot tudunk pótolni, kicsit javítjuk a talajok biológiai aktivitását, növeljük a növények stressztűrő képességét. És nem utolsósorban sokkal kevesebb nitrogénnel is tudunk eredményesen termelni.

Granulált kén, ahol lúgos vagy szikes a talaj!

A jelenleg zajló klímaváltozás felgyorsítja az erre hajlamos talajok lúgosodását és szikesedését. A magas sótartalmú vizekkel történő öntözés, az intenzívebb inputanyag-használat pedig felerősíti és felgyorsítja a talajok terméketlenné válását. Az ilyen lúgos, szikes talajokon savakkal lehet megállítani a pH-emelkedést, amelyre kimondottan alkalmas a granulált kén. A kén egyben tápanyaggá válik (az ilyen talajokon szinte mindig kénhiány is fellép), illetve kénessavképződés indul meg. A granulált kén lassan oldódik, hatását évekig kifejti. Kiszórhatjuk állományba is, a csapadék lassan bemossa, elpárologni nem tud, hatóanyagai nem illannak el.

info@vulcanagro.hu
www.vulcanagro.hu

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

FERGETEG-es eredmények Martonvásárról

2025. március 28. 16:10

Az Mv Fergeteg, az első hazai nemesítésű, intenzív termesztési körülmények közé is ajánlható őszi zabfajta.

A 2024. évi kalászos vetőmag-előállítások tapasztalatai  

2025. március 25. 08:10

Az elmúlt évek időjárási szélsőségei döntően befolyásolják a kalászos ágazatot, és azon belül a vetőmag-előállítás eredményeit.

Mit kell megnézni egy kerten tavasszal kerttervezés előtt?

2023. április 4. 05:38

Nézzük sorra, hogy mire kell figyelni a kerttervezésnél így tavasszal!

Talajdegradációs folyamatok: szikesedés

2022. december 24. 06:36

Magyarországon a szikes talajok kialakulása elsősorban hidrológiai, geológiai és a domborzati viszonyokkal van összefüggésben. A sófelhalmozódás alapvető oka a felszín közeli pangó, sós talajvíz.

Megjelent a Helyes Talajvédelmi Gyakorlat című kézikönyv

2019. január 15. 12:47

Célja a gazdálkodók és a szaktanácsadók környezettudatosságának növelése, ezáltal hozzájárulva a hatékony víz- és talajvédelem gyakorlati megvalósításhoz.

Rengeteg lyuk jelent meg a kertben. Melyik rovar okozhatja?

2023. május 14. 04:38

Szeretnék segítséget kérni Önöktől, ugyanis a kertben rengeteg (kb. 30 db) lyuk jelent meg a földben. Kb. 3 cm az átmérőjük. Egyik este pedig egy kb. 3 cm hosszú fekete bogár is megjelent előtte. De nem mozdult onnan. Jobb fotót egyelőre nem sikerült készítenem. Azt szeretném megtudni, hogy kárt tudnak-e tenni a veteményben vagy a kislányomban, ha a fűben játszik?