Növénytermesztés

Még egyszer a kalászosok vírusos betegségeiről

Agrofórum Online

A kalászos gabonák termesztésével foglalkozó gazdák a napokban már szembesülnek azzal a ténnyel, hogy az őszi vetésű kalászosok állományaiban egyre több a sárguló, csökött növekedésű, vírusos egyed. Sokan ekkor már csak legyintenek a dologra, hiszen a már kialakult vírusos fertőzésekkel szemben semmiféle növényvédelmi praktikával sem lehet védekezni. A további terjedés ellen viszont igen!

Első lépés: Ismerjük fel a vírusos fertőzéseket!

A kalászosok vírusos megbetegedése nem mindig jár intenzív sárgulással, ahogy azt igen sokan gondolják. A két, hazánkban leggyakoribbnak mondható gabona vírus, az árpa sárga törpülés vírusa és a búza törpülés vírusa közül csak az első okoz általában jellegzetes, messziről is látható sárgulást és általában csak az őszi árpára jellemző ez a drasztikus színváltozás. A virózisok egyéb tüneteit is figyelni kell, ha biztosak akarunk lenni abban, hogy növényeinken a nem kívánatos tüneteket tényleg vírusok okozták.

A vírusos gabonanövények általában jóval kisebbek az egészséges egyedeknél. Sárgulás esetén az minden levélre kiterjed, még a frissen kineveltekre is. A fertőzött növények gyakorta alkotnak kisebb – nagyobb csoportokat. Az egész állományt érintő vírusos fertőzés rendkívül ritka és az eltérő időben, eltérő erősséggel megindult fertőzések miatt a sárgulás és törpülés is eléggé heterogén marad még ekkor is. A vírusos növényeken általában a levelek téli elfagyása is erősebb. Jellegzetes tünet a fertőzött növények nagyon erős turgora. A levelek sprődek, meredeken felállóak, megérintve az ilyen fertőzött növények szinte kis sündisznóra emlékeztetnek.

Nagyon fontos, hogy a vírusos fertőzéseket meg tudjuk különböztetni az egyéb okból sárguló, beteg növényektől. Az élettani eredetű, illetve a fertőző eredetű sárgulásoktól, egyéb tünetektől szenvedő növények célirányos tápanyag utánpótlással, illetve megfelelően megválasztott növényvédő szerekkel még általában meggyógyíthatók, míg a vírusos növények jelen tudásunk szerint gyógyíthatatlanok. Nem biztos, hogy elpusztulnak, de termésük kevesebb lesz, mint az egészséges egyedeké.

Második lépés: Korlátozzuk a vírusok terjedését!

A kalászosokat károsító vírusok terjedése nem csak az elmúl évek során egyre hosszabbra nyúlt őszi hónapok során történik, hanem a vegetációs időszak tavaszi – nyári hónapjaiban is. Igaz ugyan, hogy az ekkor történő fertőzések kevésbé járnak szemmel láthatóan súlyos tünetekkel, a vírusos fertőzés okozta termés kiesés is kisebb, mint az őszi fertőzések esetén, de ez alatt a hosszú időszak alatt is tudnak terjedni a vírusok.  Amennyiben a tavaszi – nyár eleji időszakban is intenzív a kórokozók terjedése, akkor a sok kicsi sokra megy elv alapján még ebben az évben további számottevő termés veszteség alakulhat ki.

A vírusok terjedése döntően a vektor tevékenységet végző rovarok mennyiségétől, intenzitásától függ. Jelen időszakban az árpa sárga törpülés átviteléért felelős gabona levéltetvek közül csak a kalászosokban áttelelt Scizaphis graminum faj mennyisége lehet jelentősebb a kalászosokban.

Scizaphis graminum kifejlett egyede

A fásszárú tápnövényeken, pl. a vadrózsán áttelelt fajok közül a Metopolophium dirhodum faj általában igen korán betelepül a kalászosokba, de ez a faj hazánkban nem mondható gyakorinak, így számottevő veszélyt nem jelent. A nagyon gyakori Macrosiphum avenae levéltetű faj viszont húsvétig még nem telepedett be a kalászosokba. Az árpa sárga törpülés terjedésére a vektor rovarok kis népessége miatt most nem nagyon kell számítani.

Macrosiphum avenae kolónia búza levelén

Teljesen más a helyzet a búza törpülés vírus átviteléért felelős kabóca fajok esetében. Ezek a rovarok a gabonákban teleltek át és telelésük az idei keményebb fagyok ellenére is nagyon sikeres volt. A kalászosok szemlézése során szinte minden lépésnél 5 – 6 ilyen rovar ugrik, repül fel a gazdák lába alól. A nagy kabóca népesség pedig a nagyon gyakori, de nehezebben felismerhető, sárgulást ritkán okozó búza törpülés vírus gyors terjedését eredményezheti a tavaszi hónapokban.

Kifejlett kabóca őszi árpa levelén (Foto Nagy László, KITE)

A jelenlegi időszakban gőzerővel folyó tavaszi gyomirtási munkákkal egy menetben lehetőség nyílik a vírusvektor rovarok, főképp a kabócák népességének egy olcsó, kontakt hatású inszekticides kezeléssel történő visszafogására. Érdemes lehet elvégezni ezt a kezelést gyakorlatilag minden olyan kalászos állományban, amelyben vannak vírusos egyedek és ahol szemmel láthatóan a kabócák mennyisége jelentős.  Biztosan több termés menthető meg vele, mint amennyi a védekezés költsége.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ragaszkodjunk a terméshez! – Az Elastiq Ultra szerepe a repceszemek kipergésének megelőzésében

2025. május 9. 15:30

Az Elastiq-kal kezelt növények jobban ellenállnak a betakarítás alatti erős mechanikai hatásoknak is, így kevésbé peregnek el az érett szemek.

Aflatoxin: új kihívások és megoldások a kukoricatermesztésben

2025. május 1. 13:10

A GOF Hungary Kft. dunaföldvári szakmai napján a 2024-es év tanulságairól, megelőzési lehetőségekről és technológiai megoldásokról esett szó.

Biostimulátor-oldatok a környezeti stresszhelyzetek ellen

2025. április 30. 06:40

Termelői tapasztalatok bizonyítják, hogy a kijuttatott biostimulátorok nemcsak hozzájárulnak a növény védelmi rendszerének beindításához, de segítik annak fenntartását is.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.