Növénytermesztés
Fizetett tartalom

megaN: nitrogénkötő baktérium csávázószer

Biovéd 2005 Kft.

Előző havi cikkünkben bemutattuk nitrogénkötő baktérium készítményeink használatának lehetőségét a dráguló műtrágyák részleges helyettesítésére. A Biovéd által kidolgozott biológiai nitrogén utánpótlási rendszer három készítményből áll, amiket a termesztési ciklus különböző fázisaiban lehet használni, és amelyekből az első – a felhasználás időrendjében – a csávázás.

A Biovéd az előző években – felismerve a baktériumos természetes nitrogén utánpótlás jelentőségét – kifejlesztette és engedélyeztette a megaN nevű mikrobiológiai készítményt.

1. ábra: Szaporodási fázisban lévő Bacillus megaterium sejtek

A megaN hatóanyaga a Bacillus megaterium nitrogénkötő baktérium (1. ábra), ami a gyökerekkel szimbiózisban élve a növény által kiválasztott cukros gyökérváladékot fogyasztja, ennek energiájából megköti a levegő nitrogénjét, amit a rövid életciklusú baktérium sejtek elhalása után a növény fel tud használni. A megaN Bacillus megaterium hatóanyaga a nitrogénkötés mellet képes a foszformobilizálásra is, vagyis a talajban kötött formában lévő foszfort a növények számára felvehető formába alakítja át.

Ahhoz, hogy egy nitrogénkötő baktériummal történő oltás sikeres legyen, a baktérium oltóanyagot célzottan a növény gyökerének közelében kell juttatnunk. Erre a legkézenfekvőbb, legelegánsabb és egyben legköltséghatékonyabb megoldás a vetőmag csávázása. A nitrogénkötő baktérium csávázás során a vetőmagot használjuk az oltóanyagnak a termőföldre juttatására. Ebben az esetben a nitrogénkötő baktérium mindjárt a csírázó gyököcskével tud kapcsolatba kerülni, és ki tudja alakítani a növény gyökerével a szimbiotikus kapcsolatot, ami mind a növény, mind a termelő számára hasznos.

A Bacillus megaterium csávázásra alkalmas spóraképző baktérium. A készítményben lévő baktérium sejteket több sejtfal réteg veszi körül, ami megvédi a külső behatásoktól. Mind a megaN készítményben, mind a megaN csávázott vetőmag felületén a baktériumok egy éven túl is életképesek maradnak hűtés nélkül, akár magasabb hőmérsékleten tárolva is. A megaN készítmény együtt használható gombaölő és rovarölő szerekkel, ill. az ezekkel csávázott vetőmagok felülcsávázhatók a megaN készítménnyel. A Bacillus megaterium faj szerepel az EU biztonságos mikroorganizmus listáján, ami azt jelenti, hogy a hatóanyag az állatok és az ember számára is ártalmatlan.

A megaN készítmény nedvesíthető por (WP) formulázású. A csávázás művelete nedves porcsávázás. A csávázás során 15 liter vizes bázisú, például cukros ragasztó folyadék mellet 10 kg készítményt kell felvinni 1.000 kg vetőmagra.

1. grafikon: Kukorica cserepes kísérlet
2. ábra: Balra 4 db megaN csávázott, míg jobbra 4 db kontroll, 3 hetes, nitrogénszegény tápközegben nőtt kukorica növényke. Jól látszik a megaN csávázás gyökértömeg növelő hatása.

A megaN készítmény már a növény csírázása után, az első hetekben is kifejti pozitív hatását. Nitrogén szegény tápközegben végzett cserepes kísérletben a megaN hatása elsősorban a gyökértömeg jelentős növekedésében nyilvánult meg (1. grafikon, 2. ábra).

A megaN csávázó szer szántóföldi tesztelése nagyrészt a Szegedi Gabonakutató fajtáival történt. A szántóföldi kísérletek kivétel nélkül jó agronómiai körülmények között, teljes tápanyag ellátottságú területeken, optimális növényvédelem mellett zajlottak.

2. grafikon: Őszibúza szántóföldi kísérlet
3. grafikon: Kukorica szántóföldi kísérlet
4. grafikon: Napraforgó szántóföldi kísérlet

A 2., 3. és 4. grafikonok tanúsága szerint a megaN csávázás a jó termesztési körülmények között is terméstöbbletet és többlet hasznot eredményezett.

3. ábra: A megaN csávázott napraforgó táblák alul és jobb oldalon három nappal korábban virágoztak, mint a bal felső sarokban látható kontroll

A Bacillus megaterium csávázás jelentősen befolyásolta a növények fejlődését az egész tenyészidőszak során, erre utal, hogy a megaN csávázott napraforgó táblák három nappal korábban virágoztak (3. ábra). A megaN csávázás hatása kevésbé optimális körülmények esetén elméletileg még jelentősebb. A magas műtrágya árak és a várható ellátási nehézségek miatt a termelők kénytelenek megfontolni a szokásosnál kevesebb műtrágya felhasználását. A megaN készítmény alkalmazása jelentősen tudja ellensúlyozni a csökkentett műtrágya kijuttatás negatív hozadékát.

A következő hónapban a posztemergens kijuttatású nitrogénkötő készítményünket fogjuk bemutatni.

Dr. Bohár Gyula, Biovéd 2005 Kft., Pinkamindszent

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

A biztosabb repcekelésért

2019. július 24. 19:01

LUMIPOSA-val nagyobb a biztonság a RAPOOL-repcék vetésekor.

Újra kell gondolni a kalászosok őszi növényvédelmét

2020. október 16. 09:20

Ha jövedelmezően szeretnénk a jövőben is kalászos gabonát termelni át kell gondolnunk az eddig alkalmazott technológiai elemek hatékonyságát, és ha indokolt változtatnunk/fejlesztenünk kell.

Spóroljunk jól, csávázzunk okosan!

2023. augusztus 4. 09:10

Nehéz évet élünk meg – ezt ki kell mondani! A következőt nehéz megítélni, ezért jól meg kell gondolni, mit mire költünk. De igen, sokszor nem azon spórolunk, amin igazán kellene.

Repce Különszám – ingyenesen letölthető szakmai kiadvány (PDF)

2019. február 26. 09:52

A Nufarmer magazin tavaszi különszámának főszereplője a repce, köszönhetően annak, hogy – bár Magyarországon nem mindenhol optimálisak számára a feltételek – az egyik legnagyobb árbevételű kultúra, stabil piaccal.