A 2022-es mezőgazdasági év minden szempontból rendhagyóként indul a mezőgazdaságban szereplők számára. Nincs ez másképp a növénytermesztést illetően sem.
Az őszi vetésű haszonnövények idei termésmennyiségét és -minőségét meghatározó általános tényezők mellett kiemelt fontossággal bírnak – az általános agrotechnológiai elemek mellett – a lombon keresztüli táplálás alternatív megoldásai, mint például a biostimulátoros kezelések és a komplex lombtrágyák kijuttatása.
Ezekkel az innovatív módszerekkel – amelyek napjainkban már nélkülözhetetlenek egy modern gazdaságban – tehetünk a termesztett növényállományunk egészségügyi állapotáért, vitalizálhatjuk a már meglévő állományt a télből tavaszba való átmenet során. A jelenlegi szélsőséges időjárási viszonyok mellett a növények magas fokú stressznek vannak kitéve, amelyekre segítséget nyújtanak a lombon keresztüli tápanyag-visszapótlás eredményes módszerei.
A természetes összetevőkkel rendelkező élő algás biostimulátor (NaturPlasma T) aminosavakat, növekedési hormonokat termel biociklusa során, amellyel nagymértékben hozzájárul a növények fiziológiai egyensúlyának eléréséhez. Ha a termesztett növény egészséges, egyenesen következik, hogy törekszik a megfelelő, általa elvárt és genetikailag kódolt maximális reprodukció elérésére, azaz a maximális termés elérésére.
A különböző stresszfaktorokkal szemben tehát ellenállóbbá tudjuk tenni a növények immunrendszerét, mégpedig a célzott és növényspecifikus innovatív lombtrágyázási technológiák alkalmazásával.
A Natur Agro Hungária lombkezelési technológiája legutóbbi szántóföldi kísérleteink során is eredményesnek bizonyult.
Lombtrágyázási kísérleteink során felhasznált termékek: NaturPlasma T: élő algákat, és azok hasznos, szerves eredetű végtermékeit tartalmazó biostimulátor, amely táplálékként szolgál a növényzet számára és regeneráló hatással is rendelkezik. Korábbi NaturPlasma nevű termékünk tömény változata, melyből kisebb hektárdózis kijuttatása is elegendő. NaturActive: komplex lombtrágya, azokat a fontos makro-, mezo-, és mikroelemeket tartalmazza, melyek meghatározóak a növények fejlődésében. MONO-adalékok: megnövelt dózisban tartalmaznak egy-egy tápelemet, mellyel az állománykezelések jól kiegészíthetők. Ezúttal cink-, bór- és magnéziumadalékkal egészítettük ki a kezelést. |
2021-ben, Nyírbátorban őszi búza állományban végzett kísérleti kezelésünkkel hektáronként fél tonnás, 10%-os terméstöbbletet értünk el a kezeletlen kontroll táblához képest.
Mindez a kezelés költségének levonását követően is 31 408 forintos többletbevételt jelent hektáronként!
Lombkezelésünk ugyancsak eredményesnek bizonyult repce állományban is: 2020-ban, Kiskunfélegyházán végrehajtott teljes Natur technológia kísérletünk eredményeként 5,4%-os terméstöbbletet tudtunk elérni az üzemi lombtrágyázási technológiához képest.
Kezelésünket ezúttal Mono Kalcium adalékkal egészítettük ki. A kalcium a repce kezdeti fejlődésétől kezdve az egész tenyészidőszakban kedvező hatással van a növényre. Elősegíti a többi tápanyag felvételét is, sőt zavartalan anyagcsereforgalom csak megfelelő Ca-ellátottság mellett lehetséges. Serkentő hatással van a merisztémás szövetek sejtjeinek hosszirányú növekedésére és szaporodására. A gyökérnövekedés, a sejtmegnyúlás és a sejtdifferenciálódás során is specifikus hatása van.Kiskunfélegyházi lombkezelésünk hatékonynak bizonyult az őszi káposztarepcére gyakran jellemző, élettani eredetű szárrepedésekkel szemben. A megrepedt szárak rengeteg vizet, erőforrást engednek kipárologni, ám mint a képen is látható, a Mono Kalcium-dúsítás a NaturPlasma T mellé segíti a repedések mértékének csökkentését.
Az üzemi technológiához képest elért 5,4%-os terméstöbblet a kezelés költségének levonását követően is hektáronkénti 5445 forint többletbevételt jelent.
Ha termékeink felkeltették érdeklődését, keresse tanácsadóinkat! Ha kíváncsi további kísérleteinkre, ide kattintva letöltheti legfrissebb ingyenes kiadványunkat.