Növénytermesztés

Műtrágyapiac: kiszámíthatatlan a jövő

Agrofórum Online

A gázáremelkedés következtében számos ágazat, többek között a műtrágyaipar, illetve -piac is érintetté válik, ami magával vonja a jövő termesztéstechnológiai stratégiáinak felülvizsgálatát is. Kérdésünkre, miszerint milyen megoldást lát a gázáremelkedés következtében a műtrágyapiacon kialakult kritikus állapot kezelésére, Vázsonyi László, a VulcanAgro Kft., termésnövelő készítményeket előállító vállalat szakmai vezetője válaszolt.

A gázár emelkedése nem tűnik rövid távon orvosolható problémának. Megoszlanak a vélemények annak kapcsán, hogy tavasszal miként folytatódhat a termelés, ugyanakkor a szakember azt is hangsúlyozta, hogy immár a magas energiaárak (gáz, olaj, szén, elektromos áram) mellett kell megalapozni a jövő termelését. A pandémia előtti ,,békeévek” végét éljük ilyen tekintetben.

Műtrágya- és vegyipari üzemek állnak le: pókháló jellegű ez a rendszer, ahol, ha egy ponton változás áll be, az máshol is érezteti hatását. Jelenleg egy hirtelen kialakult árra próbál a piac valamilyen módon reagálni. A kapkodás-, és találgatás-színezte helyzetben nem állapítható meg, hogy mit hoz a tavasz, érdemes-e most feltölteni a műtrágyakészleteket. Egy biztos: jelenleg nincsen kidolgozott viselkedési mintázat egy ilyen helyzet kezelésére. Az energiahordozók piacára jellemző önszabályozási séma láthatóan nem váltja be a hozzáfűzött reményeket. Mindezt egy olyan ,,táptalajon” amelyen a zöld, környezetvédelmi alapvetések feszítése mellett kell megteremteni a jövő élelmezés-biztonságát.

Az energiaár-robbanás folyamatában Magyarország pozíciója nem túl kedvező: függőségben vagyunk, hiszen nem áll rendelkezésre olyan hazai erőforrás, amely segítségével ideig-óráig csökkenteni lehetne a “hiánytüneteket”. Importra szorulunk egy olyan gazdasági környezetben, ahol a nemzetközi piacon kialakuló árak határozzák meg a nívót. Azok a műtrágya-, illetve vegyipari alapanyagokat előállító vállalatok pedig, amelyek úgy gondolják, hogy az előbbiekben felvázolt okok miatt nem akarnak ,,veszteséget” termelni, bezárhatják kapuikat.

Rendkívül kiszámíthatatlan a jövő, a piaci önszabályozó folyamatok pedig láthatjuk, hogyan működnek. A nitrogént, a jelenleg bevált termesztéstechnológia mellett nem lehet kihagyni a növénytermesztésből. Csökkentése igen, de kivonása elképzelhetetlen. Ugyanazt a hozamot elérni kevesebb nitrogén-bevitellel: fogas kérdés, hogy miként lehet megvalósítani. De a régi út is járhatatlan, ahol a 300 kg Komplex műtrágya és akár 600 kg 27%-os nitrogén jutott ki hektáronként. Ennek jelenlegi ára 180-200 Ft/ha költséget jelentene.

A termelői oldalon jelentkező bizonytalanság abban áll, hogy nem tudni, mekkora befektetéssel lehet majd előállítani a szokványos termésmennyiséget, hiszen nem látható előre, hogy az milyen áron lesz értékesíthető egy év múlva. Nagy döntési teher hárul a gazdákra, vállakozókra, ahol feltételezhetően még kevesebb – a megfelelő döntést támogató – információ áll rendelkezésre. Azt, hogy a talajok fel vannak-e töltve kellő mennyiségű, a deficitet áthidalni képes tápanyaggal, csak az elkövetkezendő fél – háromnegyed év mutathatja meg.

A VulcanAgro soha nem látott értékesítési hullámban van, miközben az alapanyaghiány, a magas foszfor-, kálium-, nitrogénár rányomja bélyegét az árakra. Mint felelős gyártó, a vállalat igyekszik megfelelő készletfelhalmozással reagálni a helyzetre, ugyanakkor az alapanyag-beszerzésre, készletezésre, többlet erőforrásokat kellett mozgósítani.

Környezetvédelmi aspektusa a témának, hogy elképzelhető, a talajok képesek lesznek fellélegezni a ‘70-es évek óta uralkodó kemikália-növényvédőszer nyomás tekintetében. A magyar talajok magas terméspotenciált hordoznak, ugyanakkor intenzív használatuk túlságosan is kiaknázta azokat. A klímaváltozással összefüggő aszályos időszakok gyakoriságának növekedése pedig korlátozza a tápanyagok felvételét – kellő csapadék hiányában. Az ilyen környezeti tényezők mentén erősen átgondolásra szorulnak az eddigi, klasszikus tápanyag-utánpótlással kapcsolatos elképzelések. Szervestrágyák, lombtrágyák ésszerű, tervezésen alapuló alkalmazásával sok esetben jobb eredmények érhetők el a diszharmonikus csapadékeloszlásokkal jellemezhető európai időjárási körülmények mellett.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ideális választás a törpebúza: nagyobb kalász, alacsony szár

2024. december 13. 16:10

Az innovatív mezőgazdasági megoldások eredményeként több mint egymilliárd ember menekült meg az éhezéstől.

A DEKALB genetika sikerei idén

2024. december 12. 11:40

Az állandóan fiatalodó portfólióból 8 hibrid is bekerült a TOP20 legnagyobb vetésterülettel rendelkező hibridek rangsorába.

Talajkímélő, innovatív csávázási technológiák a nagyobb hozamokért

2024. december 11. 17:10

A talajra gyakorolt terhelést enyhítő gyakorlatok, különösen a vetőmagkezelés, jelentős teret nyertek Közép- és Kelet-Európában.

Válasszon megbízható napraforgót, ami kis trükkel még többet ad!

2024. december 10. 12:10

A hozambiztonságot fenyegető szélsőségek erősödése miatt csak a megfelelő fajtaválasztás és tőszámhasználat képes megalapozni a sikert.

Ukrajnában a háború idején üvegházat építenek a háztetőkre

2023. március 22. 16:38

A Perspekta Group csapata márciusban egy teljesen felszerelt tetőtéri üvegházat helyezett üzembe Kijev területén, Ukrajnában.

Borsó vetőmag-termesztés Biolchim-stresszcsökkentéssel

2022. július 4. 07:36

Nova, Folicist és Greenleaf Bor. Három olyan Biolchim termék, amely segített a gesztelyi borsóállománynak átvészelni az idei rendkívül száraz, stresszes évjáratot.

570 lóerő, gumiheveder, brutális hatékonyság – Új John Deere traktor érkezett Tiszaszentimrére

2022. május 15. 14:36

Az Urbán major gépparkja főként John Deere traktorokból áll, áprilisban pedig egy újabbal gazdagodott.

Nitrogénműtrágya nélkül termeszthetünk?

2022. augusztus 8. 15:37

A Kaliforniai Egyetem kutatói megtalálták a módját, hogy hogyan lehet csökkenteni a gabonafélék termesztéséhez szükséges nitrogénműtrágya felhasználását.