Növényvédelem
Fizetett tartalom

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

Agrofórum Online

A napraforgó hazánk egyik legmeghatározóbb szántóföldi, egyben legfontosabb ipari növénye, amelyet mind az éves előállított összes termésmennyisége, mind pedig éves vetésterülete is alátámaszt.

E kultúra növényegészségügyi állapotának megítélése az elmúlt évtizedek alatt jelentős változáson esett át, hiszen a napraforgóállományokban jelentkező károsítások korábban (1960-70-es években) különleges növényvédelmi beavatkozásokat nem követeltek meg.

Nem túlzás kijelenteni viszont, hogy napjainkra a napraforgó az egyik „legbetegesebb” szántóföldi növénnyé vált.

A kórokozó mikrogombák szinte „marakodnak” rajta. Nincs olyan eltérő klímajellemzőkkel leírható évjárat, mely során nem kellene e veszélyes kórokozók tevékenységével számolni. Legyen az száraz, nedves vagy átlagos csapadékmennyiségű és -eloszlású évjárat, a fungicides állománykezelések alapvető, kötelező technológiai elemek. Elhagyásuk súlyos termésveszteség közvetlen kiváltói.

Más károsító csoportok, mint az ízeltlábú kártevők jelentősége jóval mérsékeltebb. Így az ipari napraforgó előállítása során rendkívül ritkán, csupán indokolt esetben von maga után inszekticides állománykezelést az egyes kártevők felszaporodása. Az állati szervezetek elleni védekezési elemek elsősorban étkezési- és vetőmag napraforgó előállításánál elterjedtebbek, gyakrabban alkalmazott technológiai realitások.

A jelenlegi termesztési és növénynemesítési trendek is a változás irányába mutatnak, hiszen a legújabb szaporítóanyagok köztermesztésbe vonásával, elsősorban a magas olajsavas hibrideken (HO) – e növények eltérő szöveti felépítettsége miatt – a kártételek fokozódása várható.

Emellett a változó klíma által generált növényegészségügyi helyzetkép is mindenképp új megvilágításba helyezheti a napraforgó-kártevők elleni technológiák jövőbeni alkalmazását. Ennek elsődleges kivetülése a napraforgó olajtartalmának kitelítődése, a betakarított termény bonifikáció után megállapított olajtartalmának előzetes elvárásoktól elütő alakulása.

A poloskák károkozása és annak következménye

A napraforgó-előállítás technológiájában a poloskák elleni beavatkozások napjaink esetenként alkalmazott védekezési elemei. Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését, veszélyeztetve annak egészségügyi állapotát és olajtartalmának kitelítődését.

E rovarok elsősorban a mezeipoloska-félék (Miridae) családjának tagjai, mint a legveszélyesebbnek tekintett molyhos mezeipoloska (Lygus rugulipennis), vagy a lucernapoloska (Adelphocoris lineolatus), a változó mezeipoloska (L. pratensis), a világoszöld mezeipoloska (L. gemellatus), a zöldeshátú mezeipoloska (Polymerus vulneratus), a pirosfoltos mezeipoloska (Polymerus cognatus).

Emellett a bodobácsok (Lygaeidae), mint a vörösfoltos bodobács (Spilostethus equestris), illetve a címeres poloskák (Pentatomidae) – vándorpoloska (Nezara viridula), ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys) – is képviseltetik magukat e jelentős fitofágok soraiban.

A felsorolt poloskafajok kivétel nélkül polifág élőlények, így több kétszikű kertészeti és szántóföldi kultúrában ismert kártételük. Közös jellemzőjük, hogy tömeges felszaporodásukat a meleg, száraz klímasajátságok elősegítik.

Minden poloska nyálában szénhidrát (poligalakturonáz, amiláz) és fehérjebontó enzimek (proteáz) vannak, melyet a növénybe fecskendeznek. Később az így oldott tápanyagot szívják fel. A napraforgó-károsítás szempontjából érzékeny fenológiai stádiumok a virágzás és a kaszatérés szakaszai.

A poloskák – bár jelen vannak a növény kezdeti fejlődésétől – tömegesen az érés, aratás idején telepednek a napraforgó táblába, szívogatnak tömegesen. A rovarszúrások helyén elhal a növényi szövet. Ott barna tűszúrásnyi pont látszik, amelyet sárguló, barnuló folt vesz körül. E foltosodás tulajdonképpen a nyálmaradék toxikus hatására alakul ki.

Az átteleléshez szükséges tartalékok kialakításához a későbbiekben beérett kaszaton is táplálkoznak. A kiváltott mennyiségi kár mellett természetesen a betakarított termény egységnyi felületről lehozható olajtartalmának a csökkenése is bekövetkezik.

Dr. Keszthelyi Sándor

SZIE Kaposvári Campus

A cikk teljes terjedelmében az Agrofórum újság 2020. novemberi számában olvasható.

KATTINTSON!

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

Visszatekintő: megjelent a parlagfű-olajosbogár Magyarországon! Áldás vagy átok a napraforgó-termesztésben?

2024. december 9. 09:40

Az országos szántóföldi gyomfelvételezések a kapás kultúrákban a parlagfüvet jelölik meg hazánk legelterjedtebb, legtöbb gondot okozó gyomnövényeként.

Szezon után: néhány szó a dió brennériás kéregbetegségeiről

2024. december 6. 11:10

A kórokozó tünetei könnyen felismerhetők, megjelennek a fiatal és az idősebb fákon egyaránt, főleg a törzsön, vastagabb ágakon.

Hogyan szabaduljunk meg a molylepkétől, a háziasszonyok rémétől

2024. december 5. 08:10

Ha már észleltük a molylepkék jelenlétét, akkor szinte el is késtünk a védekezéssel. Sokkal jobb, egyszerűbb megelőzni a bajt.

A párás, meleg időjárás kedvez a kórokozók és a kártevők felszaporodásának

2019. június 24. 10:53

A májusi bőséges csapadék után eddig júniusban is az átlagosnál több eső esett. A rendszeresen visszatérő esők okozta páradús levegő rendkívüli módon kedvez a kórokozók felszaporodásának és terjedésének.

Napraforgóhibridek fehérpenésszel szembeni rezisztenciájának vizsgálata

2024. november 20. 10:10

A Sclerotinia sclerotiorum gombaképletei jellemzően kétféleképpen fertőzhetik a gazdanövényt, szártő-, szárközép- és tányérinfekciót okozva.

Emelkedik a szklerotíniás fehérpenészes rothadással fertőzött növények száma - Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés

2023. augusztus 8. 10:26

A ruderális és évelő pillangós, illetve legelő területeken fokozatosan emelkedik a mezei pocok fertőzöttség.

LO legyen, vagy HO legyen? - LG legyen!

2019. február 12. 07:26

Kedves Olvasó! Ha az elmúlt hetekben Ön is feltette már magának a fenti kérdést, úgy érdemes néhány percet szánnia alábbi ajánlatunkra.