Növényvédelem
Fizetett tartalom

Aktuális teendők a repcében

Agrofórum Online

Az őszi vetésű szántóföldi kultúrák közül az őszi káposztarepce számára idén már elkezdődött a vegetációs szezon. Megindult a repce növények növekedése és lassacskán időszerű lesz a szárba indulás kezdete is.

A nemsokára bekövetkező nagyléptékű növényélettani változások miatt a repce igénye különböző tápelemek tekintetében drasztikusan megnövekszik. Ráadásul a kártevők és kórokozók is felébredtek téli álmukból, így az ellenük való védekezésnek is vannak időszerű lépései.

Növénytáplálási feladatok

A repce a soron következő hetekben először egy rendkívül nagyléptékű vegetatív növekedési szakaszon kell, hogy átjusson (szárba indulás, valamint a vegetatív tömeg többszörösére növelése), majd ezt követően egy hosszabb generatív szakaszra (bimbók kifejlődése, virágzás…) kell felkészülnie.

Ehhez a bonyolult és rövid idő alatt végbemenő folyamathoz több tápelemre is szüksége van, amelyek hiánya (bármely okból következzen is be) akár súlyos termésveszteség alakjában fog aratás idején jelentkezni.

A nagy vegetatív növekedéshez, a meginduló intenzív fehérjeszintézishez a növénynek mindenképpen sok nitrogénre van szüksége.

Az ősszel kijuttatott nitrogént ugyanakkor a növény részben már felvette, részben pedig kimosódott a rendkívül csapadékos ősz és tél folyamán. Mivel a repce nemsokára igen gyorsan magasba fog szökkenni, így ez szinte az utolsó időszak, amikor hagyományos műtrágyaszóró gépekkel ki tudjuk juttatni a számára szükséges nitrogént.

Célszerű ezt olyan készítmény alkalmazásával megtenni, amely gyorsan felvehető és fokozatosan felvehető komponenseket egyaránt tartalmaz.

Ahhoz, hogy a repce a későbbiekben is zökkenőmentesen tudja a gyökérzetén keresztül a talajból táplálni a növény egyre nagyobbra növő föld feletti részét, nagyobb gyökérzetre van szüksége. Ennek eléréséhez viszont most kell több foszforhoz jutnia.

Foszforhiány miatt vörösödő repce

Az őszi alaptrágyázásból ott van ugyan kellő mennyiségű foszfor a talajban, de a talajok még annyira hidegek, hogy elegendő foszfort a repce a gyökérzetén keresztül még nem tud felvenni. Célszerű ezt a problémát most lombtrágyázás útján megoldani, mielőtt még a növények leveleik pirosas, lilás elszíneződésével jeleznék a már akuttá vált foszfor hiányt.

Kén- és bórellátás

Az őszi káposztarepce, mint minden keresztesvirágú kultúra, alapvetően kén igényes. Célszerű ezért olyan készítményt választani a repce jelenlegi tápanyag utánpótlása során, amelynek kéntartalma magasabb.

A repce ugyanakkor meglehetősen igényes a jó és kiegyenlített bór ellátásra is. A növények kellő mennyiségű bór hiányában a látványos virágzást követően a virágok és becőkezdemények tömeges elrúgásával fognak reagálni, amely akár rendkívül súlyos termésveszteséget is eredményezhet.

Súlyos termékenyülési problémák, elmaradt kötődés a bór hiánya miatt

A bór ugyanakkor nagyobb mennyiségben kijuttatva erősen fitotoxikus, így a vegetáció során célszerű azt az egyes növényvédelmi kezelések alkalmával osztottan kijuttatni.

Jelenleg hajnalban hűvös, napközben enyhén meleg időjárás az uralkodó hazánkban durvább csapadék nélkül. Azonban a hét végére a hőmérsékletek emelkedése mellett kiadósabb csapadékokkal is számolni lehet, amennyiben hihetünk a meteorológiai előrejelzéseknek.

Célszerűnek látszik a hét folyamán elvégezni a repce állományok tápanyag utánpótlását. Ezzel a csapadékok bemosó hatását is kihasználhatjuk és elkerülhetjük azt az esetet, hogy a csapadék miatt felázott talajú tábláinkra akár hetekig nem tudunk gépekkel rámenni.

Növényvédelmi feladatok

A repcébe a szárat támadó ormányos bogarak, így a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) és a repce szárormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) javarészt már a hónap elején a melegrekordok hetében betelepültek.

A repce szárormányos túlságosan veszélyes károsító ahhoz, hogy a tenyerünkön hordozzuk

Jelenleg már csak a táblákon belül migrálnak át egyik növényről a másikra, alapvetően kisebb távolságokat megtéve. A korlátozott mozgásukat az is hátráltatja, hogy a napok felében – kétharmadában olyan alacsony a hőmérséklet, hogy majdnem nullára csökkenti az aktivitásukat.

Szárormányos kártétele miatt torzuló repce szár
Szárormányos korai kártétele miatt tőből elágazó repce

Ilyen körülmények között a színcsapdák (sárga tálak és sárga ragasztós lapok) alig fogják az imágókat, így a védekezés szükségességét már nem lehet azok adataira alapozni. Ugyanakkor a növények belső részeinek kézi átvizsgálásával a kártevők fellelhetőek és ha mennyiségük meghaladja az 1 egyedet 10 növényen, akkor a védekezés szükségszerű és most időszerű is ellenük.

Ne feledkezzünk meg a regulátoros kezelésről

Az ormányos bogarak mellett fontos feladat a repce regulátoros kezelése, azaz az oldalhajtások, elágazások kialakulásának segítése. E nélkül a repce „egyszálas” lesz és a termés mennyisége a kialakuló jóval kisebb virág szám miatt jóval kisebb lehet.

A regulátorozás hatására fejlődésnek indult oldalhajtások

A regulátoros kezelés egyúttal gombaölő szeres kezelés is, hiszen ezek a növekedést szabályzó készítmények mind triazol típusú fungicidek. Kijuttatásuk hatékonyan képes visszafogni a repce fómás levélfoltosság és szárrák (Phoma lingam) kórokozóját.

A regulátorozás egyúttal kitűnően véd a fómás levélfoltosság ellen is

A kórokozó jelenleg az idősebb leveleken korábban kialakított szürkés foltokon található meg és jelenleg az a legfontosabb, hogy innen a további terjedését a fiatal levelekre és a szártőre megakadályozzuk. Időben végrehajtott és jól kivitelezett regulátoros kezeléssel ez a kórokozó olyan mértékben visszaszorítható, hogy érdemi kártételt a későbbiekben már nem fog tudni okozni.

Hertelendy Péter

Her – Ba  Kft.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

2024. november 9. 15:10

Azok az árvakelések, melyek ,,gazdátlanul" maradnak, növényvédelmi szempontból nem ígérnek túl sok jót a környező, hasonló, és emiatt fogékony kultúrát termesztő gazdálkodók számára.

Becőszúnyog vagy becőormányos?

2022. június 2. 17:32

Ahogy haladnak az érés felé a repceállományok, úgy nő a sárguló, barnuló, gyakran felnyílóban lévő becők száma.

Idén először a repcénél is végeztek fajta-összehasonlító kísérleteket

2020. augusztus 19. 11:26

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) a Gabonatermesztők Országos Szövetségével (GOSZ) és a Vetőmag Szövetséggel (VSZT) együttműködve – a kukoricát és az őszi búzát követően – már az őszi káposztarepcét is bevonta a fajta-összehasonlító kísérletek körébe.

Az árak csökkenésével zárult a hét a terménypiacokon

2023. július 22. 07:40

Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárta a hét utolsó napját.

MANHATTAN

2023. június 28. 19:31

Azok választása, akik sokoldalú és alkalmazkodó repcehibridet keresnek.