Növénytermesztés

Hogyan hat a direktvetés a terméshozamra? Tanulságos kísérlet zajlott Zalában

Agrofórum Online

Milyen terméshozamok érhetők el direktvetőgéppel kukorica-, árpa-, szója- vagy repcetarló esetében? A Multiva gyakorlati szántóföldi kísérletei ezt is megmutatták.

Stresszkezelés a mezőgazdaságban címmel tartott konferenciát a Magro.hu a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karán február közepén. Ezen hangzott el az az előadás is, amelyben a direktvetés tapasztalatait osztotta meg a hallgatósággal Mező Sándor, a Multiva Magyarország Kft. értékesítési vezetője.

A finn Multiva márka közel 3 évtizedes múltra tekint vissza, hazánkban 2013 szeptembere óta van jelen kizárólagos importőr és forgalmazó révén.

„Egy évtizede még a kombinátorokon, grubbereken, tárcsákon, vagyis az intenzív talajművelésen alapuló technikákon volt a hangsúly, mára azonban mindez megváltozott. A tárcsákra a mulcshagyó tarlóhántás eszközekeként tekintünk, az új kombinátorok pedig sekély tarlóápolásra is alkalmasak” – mutatott rá a gyors változásra Mező Sándor.

A finn vállalat időközben belépett a mulcs- és direktvetőgépek piacára is (ezeket Cerex és Forte néven találjuk meg náluk), amelyek szintén alkalmasak a környezeti és anyagi kockázatok csökkentésére egy gazdaságban.

Stresszfaktorok

Milyen stresszfaktorok is késztetnek bennünket arra, hogy az intenzív gazdálkodás megszokott formái helyett újakat keressünk? Ilyen például a szigorú szabályozási és gazdasági környezet, az erősen hullámzó felvásárlási árak, vagy a magas inputanyag-költségek.

Az üzemanyagárak emelkedése már a tehetősebb nyugati országokban is feszültséget okoz, de problémát okoznak a növekvő bérköltségek, illetve – faramuci módon – az ezzel párhuzamosan mégis fellépő munkaerőhiány.

„Ha javítjuk a munkagépeink teljesítményét, munkájuk minőségét, azzal jelentősen növeljük a gazdaságunk ellenálló képességét” – emelte ki az értékesítési vezető, aki természetesen a klímaváltozást és más környezeti tényezőket sem hagyta ki a jelentős stresszfaktorok közül.

A Multiva abban a szerencsés helyzetben van, hogy a munkagépei produkcióját a gyakorlatban is ki tudja próbálni. A közelmúltban Zalában végeztek kísérleteket a csökkentett menetszámú művelés utáni vetésről, illetve direktvetésről, néhány hektáros területeken, de jelentős tanulságokkal.

A főszereplő egy Forte FX 400-as direktvetőgép volt, amely mellett a talajmunkát általában teljes egészében elhagyták. Az egyes táblákon ugyanazokat a növényvédelmi és tápanyag-utánpótlási kezeléseket alkalmazták.

Tanulságos kísérletek

Az első kísérlet során, 2020-ban az árpa betakarítása során a szalmát le is szecskázták, majd vetés előtt 4 héttel a tarló glifozátos kezelést kapott. Közvetlenül vetés előtt egy Multiva sekélykultivátorral 4 cm-en megművelték a talajt, majd ezt követte a vetés augusztus 28-án. A direktvetett területen 3,4 t/ha terméshozam született, a normál művelésű területen, 28 hektáron, átlagban szintén 3,4 t/ha.

Szójaaratás után őszi árpa direktvetés: ebben a kísérletben semmit nem csináltak a szójatarlóval, egyből belevetették az árpát a Forte géppel. Az eredmény: 6,5 t/ha termés, miközben a művelt táblán 6,7 t/ha.

Kukorica után őszi búza direktvetése: ebben az esetben a kukorica 10 tonna fölött hozott, így jelentős szármaradvány borította a talajfelszínt. De ezzel nem törődtek, direktben vetették bele az őszi búzát, 5,6 t/ha eredménnyel (a művelt területen 5,8 t/ha hozamot mértek).

Repce után őszi búza direktvetése: vetés előtt 4 héttel glifozátos tarlókezelést alkalmaztak. A terméseredmény 6,6 t/ha lett, miközben a művelt területé elérte a 7 t/ha mennyiséget.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Különböző talajok eltérő vízellátottságának hatása a kukorica és a szemes cirok kezdeti fejlődésére

2025. április 14. 16:10

A globális éghajlatváltozás következtében az extrémitások és stresszhatások a tenyészidőszak bármely szakaszában megjelenhetnek, megnehezítve ezzel a kukorica sikeres és gazdaságos termesztését.

Az őszi káposztarepce magyarországi termesztéshanyatlása, és ami a háttérben meghúzódik

2025. április 9. 11:10

A repcéhez kötődő magyarországi termesztési hajlandóság hanyatlása egyértelműen a termelésbiztonságot veszélyeztető tényezőkre vezethető vissza.

Innováció és kihívások a szójatermesztésben

2025. március 31. 11:10

A Magyar Szója és Fehérjenövény Egyesület továbbképzésén a szója piaci trendjeiről, a növényvédelemről és a talajmegőrzésről is szó esett.

Gáz nélkül szárítunk - költséghatékony megoldás a termények biztonságos tárolására

2025. március 31. 06:40

A mezőgazdasági terményszárítás hagyományosan fosszilis energiahordozókra támaszkodik, ami magas költségekkel és környezeti terheléssel jár. Azonban a gázköltség teljes kiváltása már lehetséges!

Van megoldás a terméshozam növelésével kapcsolatos kihívásokra?

2023. április 1. 10:41

A magyar gazdaságok teljesítőképessége és hosszútávú jövedelmezősége jelentősen függ a termések hozamának minőségétől és mennyiségétől. A termésátlagok növeléséhez számos tényező járul hozzá, többek között a megfelelő hibridválasztás, a vetésforgó használata, a tőszám és a sortáv megfelelő kiválasztása, a vetésidő meghatározása, a nitrogénveszteségek csökkentése és a tápanyagutánpótlás, valamint az öntözés fontossága.

A búza hozamával sok helyen elégedetlenek a magyar gazdák, és a felvásárlási ár is alacsony

2023. július 12. 18:10

Felénél tart a búza aratása Magyarországon. Általánosságban elmondható, hogy a hektáronkénti termésátlagok gyakran 5-6 tonna közé esnek, és jelenleg a felvásárlási ár is alacsony.

Így lehet 5 tonna fölötti napraforgót termeszteni

2023. november 1. 15:10

A Syngenta elkötelezett amellett, hogy a termelőit ne csak kiváló genetikájú napraforgó hibridekkel, hanem a technológiai elemekkel kapcsolatos tapasztalataival, szaktanácsaival, valamint a folyamatosan bővülő digitális megoldásaival is támogassa a magasabb terméshozam elérésé-ben. A vállalat 6 tonna napraforgó programjában egyedülálló, hogy a termelőkkel közösen gondolkodva és fejlődve, lépésről-lépésre vizsgálják meg, hogy mi vehet el a termésből és ez hogyan küszöbölhető ki.

BREAKING NEWS! 16 tonna feletti eredménnyel zárt a KWS HYPOLITO a tiszavasvári Munka Mg. Kft. területén!

2023. október 5. 10:40

Megindult a kukorica betakarítása országosan. Kezdésként mindjárt egy kiemelkedő terméseredményről hozott hírt Pallay Ferenc, a KWS Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szaktanácsadója.