Növényvédelem

Hogyan ismerjük fel és miként kezeljük a sütőtök betegségeit? 

Agrofórum Online

Ma már az ősz elképzelhetetlen a sütőtök édes íze és karakteres illata nélkül, így ha van rá módunk, érdemes belevágni a termesztésébe. Ez azonban nem annyira egyszerű, mint gondolnánk, mivel a sütőtöknek jó néhány olyan betegsége van, amit nem árt, ha (időben) felismerünk és hatékonyan kezelni tudjuk, mielőtt odalesz a finom termésünk.

A magvetéstől számítva 120 nap telik el, amíg a sütőtök betakaríthatóvá válik, ezalatt a következőkre kell odafigyelnünk: 

  • Töklisztharmat
    Az lisztharmat egy gombák által okozott növénybetegség, amely leginkább párás időszakokban fordul elő és a zsenge termést hozó növényeket érinti. A lisztharmat gombák a növény teljes felületét fehér penészszövedékkel vonják be. A levelek idővel megsárgulnak, megbarnulnak, végül kezelés híján elpusztulnak, emiatt azonban a termést több napfény éri, ami károsítja a héjukat, de szélsőséges esetben a növekedés is elmaradhat, ami kisebb termést eredményezhet.
    Kezelése: Korai kezelés szükséges. Az érintett leveleket azonnal el kell távolítani. Ha a lisztharmat széles körben elterjedt, a legjobb, ha réztartalmú vagy kén hatóanyagú gombaölő szert használ, és azt kézi kerti permetezővel juttatja ki.
  • Tökperonoszpóra
    Az idősebb levelek színén sárgás foltokat, a fonákján pedig barnás bevonatot hagyó Pseudoperonospora cubensis, oospórás gomba a tökperonoszpóra kórokozója. A kezelés elmaradása levélhullást eredményezhet. Súlyos esetekben a növény szára is elszíneződik, a termés pedig kicsi és rossz, gyenge minőségű lesz.
    Kezelése: Az alulról történő locsolás és (beltérben) a páratartalom csökkentése segíthet, de az igazán hatékony kezelés klórtalonil és mancozeb tartalmú gombaölő szerek használatával kivitelezhető.
  • Bakteriális levélfoltosság
    Ez a bakteriális, vetőmagról terjedő betegség először a növény leveleinek fonákján jelenik meg kis pöttyök formájában, amelyek idővel összeolvadnak. A levél felső oldala végül sárgává válik, ami általában kiterjedt fertőzést jelez. A termésen a betegség kör alakú, beesett foltok formájában jelenik meg, ezáltal a gyümölcs másodlagos mikroorganizmusoknak van kitéve, amelyek rothadást okoznak.
    Kezelése: Vetés előtt a magokat száraz levegővel vagy forró vízzel kell kezelni – ez nem szünteti meg a baktériumok jelenlétét, de jelentősen csökkenti a mennyiségüket. A növények réztartalmú növényvédő szerekkel is kezelhetők (a fertőzött részek eltávolítása után), de sokat segít az is, ha a vetőmagokat megbízható forrásból vásároljuk. 
  • Fekete rothadás
    A betegség üszkösödés formájában jelenik meg először a növény levelein, majd a szárán, sokszor sárgás gyűrűszerű minták és ragacsos váladék kíséretében. A betegség a növény elgyengülését, elpusztulását okozhatja, a termésen nyálkás foltok alakulnak ki, amelyek idővel elsötétednek. Mérsékelten meleg hőmérsékleten, párás körülmények között még gyorsabban terjed a betegség.
    Kezelése: Segít a vetőmagok ellenőrzése, a vetési hely váltogatása. Ha ennek ellenére kialakul a betegség, gombaölő szerek használatával visszaszoríthatjuk a kórokozót.
  • Kolletotrihumos betegség
    Gyorsan növekvő foltok formájában jelentkezik a fertőzés, amely először a leveleken, majd a termésen jelentkeznek, utóbbin besüppedő foltokat hagynak. A levelek lehullanak, a termés rothadásnak indul a foltok körül.
    Kezelése: A talaj felső rétegének feljavítása, a növényi maradványok eltávolítása és a vetésforgó alkalmazása segíthet, de hatékonyan a réztartalmú szerek oldják meg csak a problémát. 

Árpa betegségei virágzáskor: két rejtett kórokozó

2025. május 21. 08:10

Furcsa tünetek az árpában? A virágfertőző betegségek ellen most már nem lehet védekezni – a kulcs a jó csávázás.

Szaktanácsok: házikerti növényvédelem májusban

2025. május 20. 15:10

A május is számos teendőt hoz a házikerti növényvédelem terén. Zsigó György növényorvossal ezeket járjuk körbe cikkünkben.

Nem csak légy támad: veszélyben a meggy és a cseresznye

2025. május 20. 11:10

Nemcsak a cseresznyelégy fenyeget: a cserebogár és az aknázómoly is súlyos kárt tehet a meggy- és cseresznyefákban.

Most kell védekezni a cseresznyelégy ellen!

2025. május 19. 13:10

A cseresznyelégy lárvái a gyümölcs belsejében fejlődnek. A rajzás idején történő permetezéssel elkerülhető a „kukacos” termés.

Kétszeresére nőtt a vöröshagyma ára, 3450 forint egy kilogramm dióbél - Zöldségpiaci jelentés

2018. november 16. 11:25

A hazai termesztésű kanadai/orange típusú sütőtök mellett a 45. héten a nagydobosi sütőtök is bekerült a felhozatalba 155 forint/kilogramm áron.

Itt a sütőtökszezon

2019. december 12. 08:18

Az idei sütőtökszezon az előző évhez képest később kezdődött. Ez nagyrészt az enyhe, hosszúra nyúló ősznek is köszönhető, hiszen ahogy a régi magyar mondás is tartja „a tök akkor szedhető, ha megcsípte a dér”.

Mi okozza a sütőtök foltosodását, penészedését?

2024. január 10. 04:38

Penészesednek a saját nevelésű sütőtökök, a kisméretű parázstökről van szó. Kör alakú penészpöttyök, foltok vannak a héján. Ezt mi okozza?

Sütőtökös rizottó fűszeres csirkekockákkal

2019. december 21. 20:32

A sütőtök igazi őszi, téli étel, mely rengeteg módon elkészíthető. Fogyaszthatjuk püréként, sütőben sütve mézzel a tetején, turmixba keverve...