Növényvédelem
Fizetett tartalom

Kezdődik a repcebecő-ormányos károsítása

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce termesztése során kártevők hosszú sora áll készen arra, hogy a növényen táplálkozva a termés jelentős hányadát megsemmisítve jelentős kárt okozzon a termelőknek. Ha végignézzük a repce tavaszi életútját, akkor először a szárat támadó ormányosbogarakkal kell megküzdenie, illetve ezektől kell megvédenünk a repcét. Utána jönnek a repcefénybogarak, amelyek az első virágok kinyílásáig okozhatnak károkat. A kártevők következő csoportját a repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus assimilis) és némileg hozzá kapcsolódva a repcebecő-szúnyog (Dasyneura brassicae) képezi.

Apró, de nagy kárt okoz

A repcebecő-ormányos a repcét károsító Ceutorhynchus fajok közül utolsóként vonul fel az állományokban. Ennek a károsítónak is évente – szerencsére – csak egy nemzedéke fejlődik és társaihoz hasonlóan imágó alakban telel át a repcetáblák környezetében levő fás-bokros területek avarszintjében.

A kifejlett bogarak a repce virágzása idején települnek be a repceállományokba és rövid érési táplálkozás után elkezdik a peterakást. Ezt az általuk rágott kis nyílásba helyezik, becőnként egyet. A lárvák a becők belsejében a szemeket rágják, azokon fejlődnek ki. Sajnálatos módon a becőszúnyog is kihasználja az általa készített bejárati nyílást a becők belsejébe és elhelyezi ott petéit, amelyek száma becőnként akár 10-30 is lehet. A kikelő nyüvek az ormányos lárvájával együtt a becőben levő valamennyi szemet elpusztítják.

A károsított becőkben a kártevők egymástól viszonylag könnyen megkülönböztethetők. A becőormányos lárvája egy sötétbarna fejtokkal rendelkező csontfehér kukac és belőle egy becőben csak egy található. A becőszúnyog nyüveiből több van egy becőben, színük fiatalon halványsárga, később narancssárga és nincs fejtokjuk.

Becőormányosok és fénybogarak a repcén
Becőormányosok és fénybogarak a repcén

A két kártevő környezeti igénye meglehetősen eltérő. A repcebecő-ormányos inkább kedveli a száraz, meleg, a jelenlegi március-áprilisi időjárásra jellemző körülményeket. A becőszúnyog ellenben inkább a hűvösebb, párás környezetet kedveli, amely a hét során be is következik.

E kártevőket leginkább gondos szemlézéssel lehet a növényeken felderíteni. A becőormányos repül ugyan a sárga színű csapdákra (tálakba, ragasztós lapokra), de azokat mindenképpen a virágok szintjében kell elhelyezni, amely eléggé problémás feladat.

Párosodó repcebecő-ormányosok
Párosodó repcebecő-ormányosok

Védekezési lehetőségek

A becőt támadó károsítók sajnos már a virágzás idején felvonulnak a repceállományokban, így a felhasználandó inszekticid kiválasztása során mindenképpen arra kell számítani, hogy virágzó állományt, és ezzel együtt mézelő méheket és természetes vadonélő beporzó szervezeteket is bőségesen találunk a repceállományunkban. Ez így is van rendjén. Nem azért vannak ott, hogy a gazdákat hátráltassák a munkában, hanem azért, hogy nektárt és virágport gyűjtsenek maguknak és közben elvégezzék a beporzást gazdag termést előállítva a gazdálkodóknak.

Repcebecő-szúnyog kártétele
Repcebecő-szúnyog kártétele

Súlyosbítja a helyzetet az is, hogy rendkívül ritka a teljesen homogén repceállomány, így a virágzás sok esetben rendkívül nagymértékben elhúzódhat. Az állományban kialakult heterogén fejlettséget sokféle dolog okozhatja. Ilyen lehet a talajfoltok jelenléte a táblán, a nem kellően jól elvégzett talajmunka a vetés előtt (a repce híresen kényes a jó magágyra) és a szárat támadó ormányosbogarak kártétele is. A lényeg az, hogy amíg akár egyetlen virágzó repce- vagy gyomnövény található a táblán, addig az virágzó állománynak minősül és ezt a tényt – a saját jól felfogott érdekünkben is – a növényvédelmi kezelések során mindenképpen figyelembe kell vennünk!

A beporzó szervezetek védelme miatt az engedélyezett készítmények, így pl. a szintetikus piretroidok jelentékeny hányada csak méhkímélő technológia alkalmazása mellett használható fel. Ugyanakkor érdemes figyelni arra is, hogy lehetnek olyan vadon élő beporzó rovarok, amelyek napi bioritmusa jelentősen eltérhet a házi méhekétől. A kezelések időpontjának megválasztása során erre is figyelni kell.

Repcebecő-ormányosok - csapdázni már nem érdemes őket
Repcebecő-ormányosok – csapdázni már nem érdemes őket

A virágzás során gyakorta használt acetamiprid hatóanyagú készítmények esetében az idei évben mindenképpen figyelembe kell venni azt az újdonságot, hogy ezek a készítmények a virágzás állapotában csak bizonyos korlátozások mellett használhatóak! Ilyen hatóanyagú készítményeket csak a sárga bimbós állapot végéig (BBCH skála szerinti 59 stádiumig), valamint a teljes virágzástól a virágzás intenzitásának gyengüléséig (BBCH 65-67 között) használhatunk. A méhekre teljesen veszélytelen tau-fluvalinát hatóanyagú készítmények ugyanakkor korlátozás nélkül alkalmazhatóak.

Fontos, hogy az inszekticides védekezés szükségességéről a kártevők jelenlétének gondos felmérése alapján döntsünk! A növények szemlézését a legcélszerűbb a kora reggeli időszakban végrehajtani. A becőormányosok és a becőszúnyogok ekkor a hajnali alacsonyabb hőmérséklet miatt még kevésbé mozgékonyak, így nem vetik le magukat a virágzatokról és nem repülnek el. Így sokkalta reálisabb képet kaphatunk a kártevő népesség méretéről, mint egy, a déli melegben végrehajtott szemlézés során.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Színes, de veszélyes: a poloska, amely tönkreteszi a fűszereinket

2025. július 2. 11:10

Virágzás idején veszélybe kerülhetnek a fűszernövények a csíkos pajzsos poloska miatt – védekezni csak körültekintően lehet.

Levéltetű: nem csak a búza problémája + videó

2025. július 1. 16:10

A levéltetű nem kizárólag a búza esetében okozhat problémát - szinte az összes zöldellő gabonánkat érintheti. De miért nem feltétlenül érdemes védekezni ellene? Videónkból kiderül.

Tombol a lisztharmat: így menthetjük meg a szőlőnket

2025. július 1. 08:10

A meleg, száraz időjárás kedvez a szőlőlisztharmatnak. Most dől el a termés sorsa – ideje hatékonyan védekezni!

Ne becsüljük alá: újra támad a kukoricamoly!

2025. június 27. 13:10

Bár régóta jelen van, a kukoricamoly ma is komoly veszélyt jelent a hazai kukoricatermesztésre – pontos előrejelzéssel védekezhetünk ellene.

Jelenleg még kevés a kórokozó és a kártevő a növényállományokban

2020. március 9. 11:52

Jelenleg számottevő mennyiségű kórokozó vagy kártevő nem fertőzi az állományokat, de az idősebb leveleken azért megtalálhatóak az őszi fertőzés tünetei.

Hogy Önnek is megérje… és a tavaszt is! – Repce Kondi Pack

2018. szeptember 14. 08:12

Az intenzív repcetermesztést és a magas termésátlagot megcélzó termelők elengedhetetlen technológiai eszköze az őszi gombaölő szeres védekezés és egyben a regulátorhatás biztosítása.

Peronoszpóra fajok jelentősége szántóföldi kultúrákban

2019. január 23. 04:36

A szerző célja, hogy a peronoszpóra eredetű betegségeken belül felhívja a figyelmet és ismertesse a szóján (Glycine max) károsító Peronospora manshurica, valamint az őszi káposztarepcét (Brassica napus L. convar. napus) és az olajretket (Raphanus sativus var. oleiferus) fertőző Peronospora parasitica kórokozó gombafajok jelentőségére, bemutatva tüneti megjelenésüket és a védekezési lehetőségeket.

Korrigáltak a gabonapiacok

2020. április 10. 16:36

Európában, a párizsi árutőzsdén most teljese mértékben a vevők uralták a kereskedést, mind a négy fontos agrártermék ára feljebb ment a következő határidőre.