Növényvédelem
Fizetett tartalom

Kezdődik a repcebecő-ormányos károsítása

Agrofórum Online

Az őszi káposztarepce termesztése során kártevők hosszú sora áll készen arra, hogy a növényen táplálkozva a termés jelentős hányadát megsemmisítve jelentős kárt okozzon a termelőknek. Ha végignézzük a repce tavaszi életútját, akkor először a szárat támadó ormányosbogarakkal kell megküzdenie, illetve ezektől kell megvédenünk a repcét. Utána jönnek a repcefénybogarak, amelyek az első virágok kinyílásáig okozhatnak károkat. A kártevők következő csoportját a repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus assimilis) és némileg hozzá kapcsolódva a repcebecő-szúnyog (Dasyneura brassicae) képezi.

Apró, de nagy kárt okoz

A repcebecő-ormányos a repcét károsító Ceutorhynchus fajok közül utolsóként vonul fel az állományokban. Ennek a károsítónak is évente – szerencsére – csak egy nemzedéke fejlődik és társaihoz hasonlóan imágó alakban telel át a repcetáblák környezetében levő fás-bokros területek avarszintjében.

A kifejlett bogarak a repce virágzása idején települnek be a repceállományokba és rövid érési táplálkozás után elkezdik a peterakást. Ezt az általuk rágott kis nyílásba helyezik, becőnként egyet. A lárvák a becők belsejében a szemeket rágják, azokon fejlődnek ki. Sajnálatos módon a becőszúnyog is kihasználja az általa készített bejárati nyílást a becők belsejébe és elhelyezi ott petéit, amelyek száma becőnként akár 10-30 is lehet. A kikelő nyüvek az ormányos lárvájával együtt a becőben levő valamennyi szemet elpusztítják.

A károsított becőkben a kártevők egymástól viszonylag könnyen megkülönböztethetők. A becőormányos lárvája egy sötétbarna fejtokkal rendelkező csontfehér kukac és belőle egy becőben csak egy található. A becőszúnyog nyüveiből több van egy becőben, színük fiatalon halványsárga, később narancssárga és nincs fejtokjuk.

Becőormányosok és fénybogarak a repcén
Becőormányosok és fénybogarak a repcén

A két kártevő környezeti igénye meglehetősen eltérő. A repcebecő-ormányos inkább kedveli a száraz, meleg, a jelenlegi március-áprilisi időjárásra jellemző körülményeket. A becőszúnyog ellenben inkább a hűvösebb, párás környezetet kedveli, amely a hét során be is következik.

E kártevőket leginkább gondos szemlézéssel lehet a növényeken felderíteni. A becőormányos repül ugyan a sárga színű csapdákra (tálakba, ragasztós lapokra), de azokat mindenképpen a virágok szintjében kell elhelyezni, amely eléggé problémás feladat.

Párosodó repcebecő-ormányosok
Párosodó repcebecő-ormányosok

Védekezési lehetőségek

A becőt támadó károsítók sajnos már a virágzás idején felvonulnak a repceállományokban, így a felhasználandó inszekticid kiválasztása során mindenképpen arra kell számítani, hogy virágzó állományt, és ezzel együtt mézelő méheket és természetes vadonélő beporzó szervezeteket is bőségesen találunk a repceállományunkban. Ez így is van rendjén. Nem azért vannak ott, hogy a gazdákat hátráltassák a munkában, hanem azért, hogy nektárt és virágport gyűjtsenek maguknak és közben elvégezzék a beporzást gazdag termést előállítva a gazdálkodóknak.

Repcebecő-szúnyog kártétele
Repcebecő-szúnyog kártétele

Súlyosbítja a helyzetet az is, hogy rendkívül ritka a teljesen homogén repceállomány, így a virágzás sok esetben rendkívül nagymértékben elhúzódhat. Az állományban kialakult heterogén fejlettséget sokféle dolog okozhatja. Ilyen lehet a talajfoltok jelenléte a táblán, a nem kellően jól elvégzett talajmunka a vetés előtt (a repce híresen kényes a jó magágyra) és a szárat támadó ormányosbogarak kártétele is. A lényeg az, hogy amíg akár egyetlen virágzó repce- vagy gyomnövény található a táblán, addig az virágzó állománynak minősül és ezt a tényt – a saját jól felfogott érdekünkben is – a növényvédelmi kezelések során mindenképpen figyelembe kell vennünk!

A beporzó szervezetek védelme miatt az engedélyezett készítmények, így pl. a szintetikus piretroidok jelentékeny hányada csak méhkímélő technológia alkalmazása mellett használható fel. Ugyanakkor érdemes figyelni arra is, hogy lehetnek olyan vadon élő beporzó rovarok, amelyek napi bioritmusa jelentősen eltérhet a házi méhekétől. A kezelések időpontjának megválasztása során erre is figyelni kell.

Repcebecő-ormányosok - csapdázni már nem érdemes őket
Repcebecő-ormányosok – csapdázni már nem érdemes őket

A virágzás során gyakorta használt acetamiprid hatóanyagú készítmények esetében az idei évben mindenképpen figyelembe kell venni azt az újdonságot, hogy ezek a készítmények a virágzás állapotában csak bizonyos korlátozások mellett használhatóak! Ilyen hatóanyagú készítményeket csak a sárga bimbós állapot végéig (BBCH skála szerinti 59 stádiumig), valamint a teljes virágzástól a virágzás intenzitásának gyengüléséig (BBCH 65-67 között) használhatunk. A méhekre teljesen veszélytelen tau-fluvalinát hatóanyagú készítmények ugyanakkor korlátozás nélkül alkalmazhatóak.

Fontos, hogy az inszekticides védekezés szükségességéről a kártevők jelenlétének gondos felmérése alapján döntsünk! A növények szemlézését a legcélszerűbb a kora reggeli időszakban végrehajtani. A becőormányosok és a becőszúnyogok ekkor a hajnali alacsonyabb hőmérséklet miatt még kevésbé mozgékonyak, így nem vetik le magukat a virágzatokról és nem repülnek el. Így sokkalta reálisabb képet kaphatunk a kártevő népesség méretéről, mint egy, a déli melegben végrehajtott szemlézés során.

Hertelendy Péter
Her – Ba Kft.

Beltéri dísznövényeink kártevője, a hosszúfarkú viaszospajzstetű - II. rész

2024. december 18. 11:10

Bemutatjuk a Viaszos pajzstetvek családját, a Pseudococcus nemet, majd részletesen ismertetjük a hosszúfarkú viaszos pajzstetű (Pseudococcus longispinus) fajt.

Veszélyes raktári kártevők: a zsizsikek

2024. december 16. 07:10

A zsizsikek alapvetően a szemes termények károsítói, a fő kártételt a lárvák okozzák, amelyek a szemek belsejében élnek és táplálkoznak.

A napraforgó olajtartalmát befolyásoló poloskafajok jelentősége

2024. december 10. 16:10

Számos poloskafaj jelenléte kíséri végig a napraforgó szikleveles állapotától egészen a kaszatérésig a növény fejlődését.

Vetőmagvédelem a kezdetektől – Interjú Monika Joss-sal, Corteva Agriscience

2024. december 9. 12:40

A gazdálkodó számára kiemelkedően fontos, hogy a csírázás és a kezdet fejlődési fázisában megvédje a növényt a kedvezőtlen hatásoktól.

A határidős búza tovább drágult

2024. június 28. 07:10

Amerikában vegyes összképet, míg Európában egyértelmű eladói fölényt lehetett látni a csütörtöki kereskedési napon a terménypiacokon.

Az amerikai szárazság miatt drágult a búza

2023. április 11. 08:36

Vegyes hangulatban indult a kereskedés a chicagói árutőzsdén a terményekkel.

Árvakelések, tarlók kezelésének növényvédelmi összefüggései

2023. augusztus 22. 05:40

Árvakelések a tarlókon mindig is voltak és lesznek is, akármilyen precíz betakarítógépekkel is végezzük el a termény betakarítását. De miért is problémás az árvakelések jelenléte? Miért baj az, ha nyáron „zöld a határ”?

Hét éves csúcsra ért a szójabab ára

2021. március 9. 05:45

Az amerikai szójabab-határidők csaknem hét éves távlatban a legmagasabb szintet érték el hétfőn.