Növényvédelem
Fizetett tartalom

Mikotoxinok a mezőgazdaságban: kihívások és megoldási lehetőségek

KITE Zrt.

A mikotoxinok jelenléte az agrárszektorban évről évre fokozódik, amely komoly kockázatokat jelent mind a termelés, mind az élelmiszerbiztonság területén. Már az 1960-as években ismert volt a mikotoxinprobléma, de napjainkban a klímaváltozás, a szélsőséges időjárás és a kártevők fokozott jelenléte miatt a helyzet egyre súlyosbodik.

A KITE legújabb podcast sorozatában Hadászi László innovációs főigazgató moderálásával Dr. Békési Pál címzetes egyetemi tanár, Dr. Orosz Szilvia címzetes egyetemi docens és az Állattenyésztési Teljesítményvizsgáló laboratórium igazgatója, Reng Zoltán a Hungrana Kft. vezérigazgatója, Dr. Nagy Antal intézetvezető, egyetemi docens és Dr. Szabó Emese innovációs főigazgató-helyettes elemezték a kialakult helyzet főbb okait, a vetésszerkezet szerepét, a technológiai tényezők hatását és az időjárás befolyásoló tényezőit.

Magyarországon a kalászosok, kukorica, napraforgó és repce dominálja a termőterületeket, melyek különösen kitettek a toxinfertőzésnek. Az állattenyésztésre is jelentős hatással van a probléma, különösen a tejipar számára okoz kihívásokat, hiszen a tejben lévő toxinokra az EU szigorú szabályozása vonatkozik.

De mi játszik közre a kialakult toxinhelyzetben? A szakértők válaszából kitűnt, hogy a megváltozott időjárási viszonyok hatására a kártevők egyre ellenállóbbak, például a gyapottok-bagolylepkénél több nemzedék is megfigyelhető, hiszen az enyhe téli hónapokban áttelel.

Felmerült az is, hogy a tapasztalatok alapján hogyan lehet mégis fékezni a toxinfertőzöttséget. A technológiai fejlesztésekkel, például az öntözött területek arányának növelésével és a termény megfelelő szárításával csökkenthető a toxinképződés.

A szakemberek több megoldási javaslatot is megfogalmaztak, beleértve az előrejelzéseket segítő digitális eszközöket, a precíziós gazdálkodást és a fenntartható termelési módszereket. A KITE fejlett növényvédelmi és agrotechnológiai megoldásokkal segíti a termelőket a probléma kezelésében. Precíziós eszközök, automatizált csapdázás és érintésmentes előrejelzési rendszerek révén hatékonyabbá válhat a monitoring és a védekezés.

A podcast végén a hallgatóknak lehetőségük volt kérdéseket feltenni, amelyek érintették az állattenyésztést, a talajsavanyodást és a toxinkockázat csökkentésének lehetőségeit.

Ha szeretne többet megtudni a témáról, tekintse meg a beszélgetést!

Ha csak hallgatni szeretné, itt teheti meg!

KATTINTSON!

Megjelennek az első levéltetvek az almán

2025. március 17. 08:10

A márciusinál sokkalta melegebb időjárás következtében, sokféle fás szárú növény esetében indult meg a rügypattanás.

Vegyünk REVANS-ot a kalászoskárosítókon!

2025. március 16. 16:10

A változó környezeti viszonyok következtében a károsítók új kihívásokkal és megnövekedett károsítónyomással szembesítik a termelőket.

Aktuális növénykórtani problémák a kertészetben

2025. március 15. 13:10

Kora tavasszal, még a lombfakadás kezdete előtt, nem árt szemügyre venni a gyümölcstermő növények egészségi állapotát.

A csócsárló már szedi áldozatait + videó

2025. március 14. 17:10

A gabonafutrinka lárvája, a csócsárló rendkívül kártékony lehet a gabonaföldjeinken. Esettanulmányunkban ezt a témát járjuk körül.

Globális mikotoxin-helyzet 2024: trendek és jóslatok

2025. március 7. 11:10

A Nutrition globális adatbázisában elérhető nyersanyagokra és teljes takarmánymintákra vonatkozó mikotoxin-adatok alapján készült az elemzés.

Eltérő alapművelések és állománypermetezések hatása a kukorica növényegészségügyi állapotára

2025. január 23. 08:10

A mikotoxikózisokat előidéző mikrogombafajok főként a legyengült, sérült és stressz által sújtott növényeket támadják sikerrel.

Penészgombák és mikotoxinok a szarvasmarha takarmányokban és az ellenük való védekezés lehetőségei

2020. április 4. 17:29

A hazai termesztésű gabonamagvak 20-30% mértékben szennyezettek az állati szervezet számára potenciális veszélyt jelentő mennyiségben valamely mikotoxinnal, melyek termeléscsökkenést, vagy nagyobb mennyiség hatására előbb tünetmentes, majd klinikai tünetekkel is járó toxikózisokat idézhetnek elő.

Alakul a csőpenészedés, sebzés útján fertőznek a gombák

2024. augusztus 5. 09:10

A csőpenészedés alatt olyan gombák megjelenését kell érteni a kukorica termésén, amelyek a látható jelenlét mellett még egy durvább problémát is jelentenek a felhasználók számára. Szinte mindegyik ilyen kórokozó valamilyen mikotoxint termel.