Növényvédelem

Szomorúan néznek ki a kertek

Agrofórum Online

Szomorúan néznek ki a kertek. Kókadtan lógnak a szomjazó fák, kanalasodnak a zöldségek levelei, sárgán hullik a meggyfák lombja és napégette almák borítják a fák alját. A strapabírónak megismert kedves orgonát is elcsúfították és legyengítették a Nap káros sugarai. Az OMSZ előrejelzése szerint az elkövetkező 10 nap is ilyen forró és száraz lesz az egész országban. Csak ismételhető: „Jelenleg az öntözés és az UV elleni védelem a legfontosabb teendő a kertekben és a parkokban is.”

A lisztharmatra azért még érdemes odafigyelni

A lisztharmatra azért még érdemes odafigyelni az almában és szőlőben is. A forró szárazság visszafogta a terjedését, de a hajnali harmat vagy a minimális eső is elegendő ahhoz, hogy a fertőzésveszély újra 100%-ra ugorjon. A gyümölcsökön nagy bajt már nem csinálhat, de megjelent a fiatal hajtásokon.

A zöldségféléken, dísznövényeken és az útmenti „gyomokon” is megtalálható valamelyik lisztharmatfaj. Aki a permetezés mellett dönt, annak a kertésznek a kéntartalmú gombaölőket javaslom, melyekkel perzselés nélkül 25 oC alatti léghőmérsékletnél dolgozhatnak. Talán éjfél körül elkezdhetjük a permetezéseket… A kecskerágó lisztharmatos leveléről 07.30-án készült fotó (a többi kép is ekkor készült).

A kecskerágó lisztharmatos levelei
A kecskerágó lisztharmatos levelei (Fotó: Zsigó György)

A kártevők (rovarok, atkák) még most is gondot okozhatnak

A kártevők (rovarok, atkák) még most is gondot okozhatnak. Egy egészen egyszerű összesítés készült a sasadi csapdák előző évi eredményeiből. A csapdázott almamolyok, a keleti gyümölcsmolyok, a szilvamolyok és a barackmolyok augusztusi, első heti fogásait évenként összeadva fontos információk nyerhetők ki. Mekkora volt a kártevők jelenléte az eltérő időjárású években, ugyanakkor, ugyanabban a kertben, ugyanazokra a fákra kifüggesztett csapdák esetében? Úgy tűnik, hogy a gyümölcsmolyok rajzását különösebben nem zavarják az időjárási szélsőségek. Jelenleg is rajzanak. A korábbra tolódott szüretre gondolva és az é.v.i. -vel kalkulálva még néhol védeni kell a kései őszibarackokat, az almatermésűeket és a szőlőt is a molyok ellen.

2019. 08.07187 db2022.08.02.147 db
2020.08.05.118 db2023.08.01.  93 db
2021.08.03.113 db2024.07.31.  93 db

A gyümölcsmolyoktól, a hernyóktól sérülnek a gyümölcsök és a szőlőfürtök is. A darazsak, a hangyák rágásai és a viharos szelek karcolásai is nyitott kaput teremtettek a gyümölcsfertőző moníliának, a szőlőben pedig a szürkepenésznek. Ha fordul az időjárás, a szürkepenész még berobbanhat.

A diólégy javában rajzik

A diólégy javában rajzik, permetezéssel vagy anélkül de folyamatosan védekezni kell ellene.

„A jégesők, az UV, a poloskák és az özönvízszerű esők miatt a szántóföldi zöldségtermesztés be fog vonulni az üvegházakba, a fólia alá” – hallani gyakran. A házikertekben sem jobb a helyzet. Már egy egyszerűen felhúzott raschel háló is sokat segíthet. A fotó egy citrus fajtagyűjteményben készült. Nem látni perzselést a növényeken, az árnyékolás megvédte a narancs, a mandarin, a grapefruit, a lime, a citrom, a vérnarancs bokrokat.

Raschel háló védelmében termő citrusfélék
Raschel háló védelmében termő citrusfélék (Fotó: Zsigó György)

A cikk Zsigó György növényorvos közreműködésével készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A repce szervesanyag-összetételének jelentősége

2024. november 13. 16:10

A repce eredményes magyarországi termesztése megköveteli a gyomirtást, a kórokozók elleni őszi és tavaszi védelmet.

Évente 3 millió tonna növényvédő szert juttatunk ki a földekre

2024. november 13. 11:10

A művelhető területek mintegy 75 százalékát lefedő gabonafélékben történik a legnagyobb felhasználás, bár arányait tekintve az e kultúrákban használt növényvédő szerek összesített mennyisége csupán a felhasználás 31 százaléka.

A hagymalégy velünk van a hidegebb hónapokban is

2024. november 10. 08:10

Bár hűvösebb időben a kártevő aktivitása csökken, a lárvák a talajban átvészelhetik a telet, és tavasszal újra támadásba lendülhetnek.

Az árvakelés növényvédelmi kockázatai

2024. november 9. 15:10

Azok az árvakelések, melyek ,,gazdátlanul" maradnak, növényvédelmi szempontból nem ígérnek túl sok jót a környező, hasonló, és emiatt fogékony kultúrát termesztő gazdálkodók számára.

Megél a rózsa egy 20 literes edényben, rózsaföldben?

2023. április 4. 04:39

A rózsa 20 literes vödörben, rózsaföldben megél-e, kibírja-e a későbbi új helyére, földbe való átültetésig?

Még mindig kevés az öntözéses gazdálkodás

2019. szeptember 24. 11:16

2020-tól 2030-ig összesen 170 milliárd forinttal tervezi a kormány támogatni az öntözés fejlesztését.

Milyen dréncsövet válasszunk a gyümölcsfa ültetésekor?

2022. december 5. 04:36

Faültetéshez (gyümölcsfa) melyik típusú perforált dréncsövet ajánlja? Milyen keresztmetszetű, milyen hosszúságú szükséges, geotextíliával burkolt legyen vagy nem, UV álló legyen vagy nem, hány db kell egy fához? Mennyi víz kell egy konténeres kis fának, mennyi időnként?

Miért barnulnak a cukorsüvegfenyő levelei?

2019. november 7. 16:38

É. Lajos kérdése: Cukorsüvegfenyőim levelei idén nyáron és még most is barnulnak, potyognak. Mi okozhatja, menthetők még?