Szomorúan néznek ki a kertek. Kókadtan lógnak a szomjazó fák, kanalasodnak a zöldségek levelei, sárgán hullik a meggyfák lombja és napégette almák borítják a fák alját. A strapabírónak megismert kedves orgonát is elcsúfították és legyengítették a Nap káros sugarai. Az OMSZ előrejelzése szerint az elkövetkező 10 nap is ilyen forró és száraz lesz az egész országban. Csak ismételhető: „Jelenleg az öntözés és az UV elleni védelem a legfontosabb teendő a kertekben és a parkokban is.”
A lisztharmatra azért még érdemes odafigyelni
A lisztharmatra azért még érdemes odafigyelni az almában és szőlőben is. A forró szárazság visszafogta a terjedését, de a hajnali harmat vagy a minimális eső is elegendő ahhoz, hogy a fertőzésveszély újra 100%-ra ugorjon. A gyümölcsökön nagy bajt már nem csinálhat, de megjelent a fiatal hajtásokon.
A zöldségféléken, dísznövényeken és az útmenti „gyomokon” is megtalálható valamelyik lisztharmatfaj. Aki a permetezés mellett dönt, annak a kertésznek a kéntartalmú gombaölőket javaslom, melyekkel perzselés nélkül 25 oC alatti léghőmérsékletnél dolgozhatnak. Talán éjfél körül elkezdhetjük a permetezéseket… A kecskerágó lisztharmatos leveléről 07.30-án készült fotó (a többi kép is ekkor készült).
A kártevők (rovarok, atkák) még most is gondot okozhatnak
A kártevők (rovarok, atkák) még most is gondot okozhatnak. Egy egészen egyszerű összesítés készült a sasadi csapdák előző évi eredményeiből. A csapdázott almamolyok, a keleti gyümölcsmolyok, a szilvamolyok és a barackmolyok augusztusi, első heti fogásait évenként összeadva fontos információk nyerhetők ki. Mekkora volt a kártevők jelenléte az eltérő időjárású években, ugyanakkor, ugyanabban a kertben, ugyanazokra a fákra kifüggesztett csapdák esetében? Úgy tűnik, hogy a gyümölcsmolyok rajzását különösebben nem zavarják az időjárási szélsőségek. Jelenleg is rajzanak. A korábbra tolódott szüretre gondolva és az é.v.i. -vel kalkulálva még néhol védeni kell a kései őszibarackokat, az almatermésűeket és a szőlőt is a molyok ellen.
2019. 08.07 | 187 db | 2022.08.02. | 147 db |
2020.08.05. | 118 db | 2023.08.01. | 93 db |
2021.08.03. | 113 db | 2024.07.31. | 93 db |
A gyümölcsmolyoktól, a hernyóktól sérülnek a gyümölcsök és a szőlőfürtök is. A darazsak, a hangyák rágásai és a viharos szelek karcolásai is nyitott kaput teremtettek a gyümölcsfertőző moníliának, a szőlőben pedig a szürkepenésznek. Ha fordul az időjárás, a szürkepenész még berobbanhat.
A diólégy javában rajzik
A diólégy javában rajzik, permetezéssel vagy anélkül de folyamatosan védekezni kell ellene.
„A jégesők, az UV, a poloskák és az özönvízszerű esők miatt a szántóföldi zöldségtermesztés be fog vonulni az üvegházakba, a fólia alá” – hallani gyakran. A házikertekben sem jobb a helyzet. Már egy egyszerűen felhúzott raschel háló is sokat segíthet. A fotó egy citrus fajtagyűjteményben készült. Nem látni perzselést a növényeken, az árnyékolás megvédte a narancs, a mandarin, a grapefruit, a lime, a citrom, a vérnarancs bokrokat.
A cikk Zsigó György növényorvos közreműködésével készült.