Talajművelés
Fizetett tartalom

A talaj világnapja alkalmából

Agrofórum Online

A talajerózió elleni fellépés mind nemzetközi, mind hazai szinten kiemelt jelentőségű, mivel a talaj gyors degradációja közvetlen hatással van az élelmiszer-biztonságra, a természeti sokféleségre és a vízgazdálkodásra egyaránt. A globális éghajlatváltozás és az intenzív, magas inputú mezőgazdasági tevékenységek következtében a talajok sérülékenyebbé váltak, különösen olyan országokban, mint Magyarország, ahol a szántóföldek egyre inkább kimerülnek, és a szélsőséges időjárás is fokozza az eróziós folyamatok mértékét.

Az erózió nemcsak a termőtalajok mennyiségét csökkenti

Az erózió nemcsak a termőtalajok mennyiségét csökkenti. Hosszú távon a talajminőséget is rontja, veszélyeztetve a fenntartható mezőgazdaságot és az élővilágot. A problémára való összefogott válaszadás elengedhetetlen, hogy a következő generációk számára biztosíthassuk a termőföldek megőrzését és a helyi és globális élelmezés-ellátás stabilitását.

A Regeneratív Mezőgazdaság Forradalma

Az EIT Food immár harmadik éve indítja a Regeneratív Mezőgazdaság Forradalma programot, mely hat országban (Lengyelország, Szlovákia, Csehország, Szlovákia, Bulgária és Szerbia), itthon a Magyarországi Agroökológia Hálózat Egyesület (MAHE) és az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) közös szervezésében valósul meg. 

Az erózió nemcsak a termőtalajok mennyiségét csökkenti, hanem hosszú távon a talajminőséget is rontja
Az erózió nemcsak a termőtalajok mennyiségét csökkenti, hanem hosszú távon a talajminőséget is rontja (Fotó: Magyarországi Agroökológia Hálózat Egyesület)

2022 őszi indulása óta már három képzés

Magyarországon, 2022 őszi indulása óta három képzést tartottak, amelyeken több mint 150 gazdálkodó vett részt, akik gyarapítani szerették volna ismereteiket a regeneratív mezőgazdaság terén. A kétnapos képzések során a résztvevők mind elméleti, mind gyakorlati tudással gazdagodhattak, a számos gazdaságlátogatásnak, előadásnak és beszélgetésnek köszönhetően. A meghívott előadók között szerepelt többek között:

  • Dr. Dobos Endre, a Miskolci Egyetem Földrajz-Geoinformatika Intézet docense;
  • Dr. Parádi István az ELTE TTK Biológiai Intézet adjunktusa, valamint az ExperiPlant Kft. ügyvezetője;
  • Viszló Levente tájkutató, a Vértesi Natúrpark igazgatója;
  • Berend Ferenc és Reto Stocker gazdálkodók a Talajmegújító Gazdák Egyesületétől;
  • KITE, Talajreform szakértői Bellai Tamás és Schumiczky Péter; 
  • Gál László gazdálkodó, Gál tanya;
  • Lengyel Zoltán gazdálkodó , Táncoskert;
  • Dr. Hetesi Zsolt, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense;
  • Králl Attila biológus, ökológus (Magyar Madártani Egyesület, Agrikulti);
  • Hertelendy Péter növényorvos.

A résztvevők Szabadka Péter Pál, Nobilis Ágoston (Csoroszlya Farm), Palik Ferenc és családja (Szápári Ökofarm és Biomalom) gazdaságába látogathattak el.

Különböző tudás-, és tapasztalati szintek: hatékony tudásátadás

A szervezők fontosnak tartják, hogy a képzésen különböző tudás-, és tapasztalati szinttel rendelkezők vegyenek részt, megadva így az egymástól tanulás lehetőségét. Az előadók többsége is bekapcsolódott az információ-átadásba. Az ismeretcserét a szervezők további részvételi módszerekkel segítették elő.

Személyre és talajra szabott szaktanácsadást

A képzésekből évente 6 gazdálkodó került kiválasztásra előre meghatározott kritériumok alapján, akik egész éves szaktanácsadásban és területüket érintő talajminta-vizsgálatokban részesülnek a program során. Így összesen az első évben 6, a másodikban 12 és a harmadikban 18 gazdálkodó kapott személyre és talajra szabott szaktanácsadást, valamint megoszthatták tapasztalataikat az évente nekik szervezett találkozón. 

A képzésekből évenként 6 gazdálkodó került kiválasztásra
A képzésekből évenként 6 gazdálkodó került kiválasztásra (Fotó: Magyarországi Agroökológia Hálózat Egyesület)

A talaj védelme számos rendezvényt hív életre

Mind a MAHE, mind az ÖMKi számos rendezvényt szervezett az elmúlt években, legyenek azok nemzetközi események (Agroecology Europe Fórum vagy Európai Ökogazdálkodási Kongresszus), vagy hazai nagyobb és kisebb rendezvények, illetve rendszeresen képviselteti tagjait különféle eseményeken itthon és külföldön.

Érdemes továbbá megemlíteni (csupán az elmúlt évet kiemelve), hogy micsoda ,,szupersztárokat” hívtak meg Magyarországra a szóban forgó témában. A teljesség igénye nélkül: Joel Salatin, Allan Savory, Jean-Martin Fortier, Dale Strickler, Pablo Tittonell, és még sorolhatnánk. Egy szó, mint száz: érezhető az aktivitás fokozódása.

Megemlíthető továbbá az egy hónap múlva megrendezendő, a Talajmegújító Gazdák Egyesületének éves konferenciája, amely ezúttal is 3 tartalmas napot tartogat az érdeklődők számára.

Egy szó, mint száz: érezhető az aktivitás fokozódása a regeneratív mezőgazdaság területén
(Fotó: Magyarorszàgi Agroökológia Hàlózat Egyesület)
Egy szó, mint száz: érezhető az aktivitás fokozódása a regeneratív mezőgazdaság területén
(Fotó: Magyarorszàgi Agroökológia Hàlózat Egyesület)

A változás szele érezhetően itt van: a talaj védelme fokozódik

A változás szele érezhetően itt van. A Magyarországi Agroökológia Hálózat azért jött létre, hogy összekapcsolja azokat a szereplőket, akik tenni akarnak és tesznek is a fenntarthatóbb magyarországi élelmezési-rendszerekért, kihangosítva az érintettek véleményét. A Hálózat online és személyes találkozóin gazdálkodók, civil szervezetek képviselői, kutatók, oktatók, szaktanácsadók és egyéb szakemberek vesznek részt, a legutóbbi személyes talákozóra november végén került sor Kecskeméten. Továbbá a Hálózat tagjainak számos kiadványa, felvétele érhető el online ingyen, így az érdeklődők akár már most elkezdhetik bővíteni tudásukat felkeresve az említett forrásokat, honlapokat.

A Talaj világnapja remek lehetőség, hogy többet tájékozódjunk annak a kincsnek a védelméről, megóvásának lehetőségeiről, amely nélkül nem létezhetne Élet. 

Balogh Lili

Magyarországi Agroökológia Hálózat Egyesület

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

No-till és cirok a talajregeneráció jegyében

2024. június 7. 14:40

A talaj regenerációját középpontba helyező mezőgazdasági gyakorlatok szerves elemei a talajforgatás elhagyása, a talaj takarása, takarónövények alkalmazása. Május elejére már számos kultúrát elvetettek a gazdálkodók, de a cirok direktvetését még volt lehetőségünk elkapni Uraiújfalu határában...

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.

Hol a felelősség a termőtalaj-védelemben?

2024. február 26. 11:40

A Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége ,,Termőtalaj - lehetőségek és kihívások a növénytermesztésben” címen szervezett kerekasztal-beszélgetést az idei AgromashExpo és Agrárgépshow-n, mely során a talajvédelem kérdésköre ismét reflektorfénybe kerülhetett hála a meghívott szövetségi tagoknak, szakembereknek.

12% feletti lejtőkön történő gazdálkodás technológiai megoldásai

2024. február 9. 11:10

Magyarország 32%-a 200 méternél magasabban fekvő dombság. A dombvidékeken elhelyezkedő szántóföldek az eróziónak kitettek. Hazánk művelt területének mintegy 40%-án fennáll az erózió pusztításának veszélye, mely jelentősen rontja a termőföldek minőségét és ezáltal a gazdálkodás sikerességét.

Hogyan vészelik át a telet a kártevők?

2022. november 30. 04:36

Hol vannak télen a kártevők? Hogyan vészelik át a hideget?

Egyenletes talajfelszín lazítás után?!

2020. augusztus 25. 05:47

Az egyes szerszámok hatását és a lazítás követelmény rendszerét összevetve felmerül a kérdés vajon a kis szögek milyen lazítóhatásra képesek, milyen mértékben tudják a talaj pórustérfogatát növelni?

Miből legyen sövény? III. rész – a kerti korallberkenye és a babérmeggy

2019. június 27. 09:43

Milyen alternatívái léteznek a tuja- és ciprusféléknek, ha örökzöld sövény telepítéséről van szó? Jó ötlet-e az Európa nyugati részéről vagy Délkelet-Ázsia mediterrán térségeiről származó örökzöld növények ültetése? Most minderre fényt derítünk, ismerjük meg a kerti korallberkenyét és a babérmeggyet!

Talaj, klíma, agrotechnika

2018. november 28. 04:36

A szántóföldi növénytermesztést hatalmas változások jellemezték az elmúlt évtizedekben. Új fajták, hibridek jelentek meg, a vetőmag-előállítás minőségi színvonalon valósul meg hazánkban. Ugyancsak hatalmas változások következtek be az agrotechnikai elemekben is. A szántóföldi növénytermesztés biológiai alapjainak és agrotechnikai elemeinek forradalmi változása mellett az ökológiai feltételek azok, amelyek standardok maradtak, ill. azok csak korlátozott mértékben befolyásolhatók.