24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Talajművelés

Magyarország talajtípusai: mohaláp, rétláp, lecsapolt és telkesített rétláp talajok

Agrofórum Online

A láptalajok állandó vagy időszakos vízborítású területeken, túlzott átnedvesedés hatására, lápi növényzet alatt képződtek. Az állandó vízhatás következményeként a növényzet (nád, sás, káka stb.) elpusztul és a szerves maradványok a víz alatt vagy a vízzel telítve, levegőtlen körülmények között bomlanak el. Ezt a folyamatot a tőzegképződés folyamatának nevezzük.

Hazánk láptalajainak legnagyobb részét dús, de értéktelen savanyúfüvet termő legelőként, vagy kaszálóként hasznosítjuk. Szántóföldi növények közül a zab, a rozs termeszthető rajta. A láptalajok művelése során nagy hangsúlyt kell fektetni a szél munkájára, ajánlatos ezeket a talajokat minél kevesebbszer mozgatni.

Kialakulásukban döntő szerepe van a víznek, melyhez az erdők talajalakító hatása is társul. A jellemzően erősen savanyú bomlástermékek a talajt elsavanyítják, kilúgozzák. Az ebbe a csoportba tartozó talajok szelvényét a glejesedés jellemzi. Ezeknek a tápanyag- és vízgazdálkodása kedvezőtlen. Ilyen talajok találhatók hazánkban a Tisza és a Szamos közötti területeken.

Mohaláp talajok

Egymást követő tőzegmoha rétegek (generációk) anyagának felhalmozódása és humifikálódása útján keletkeztek. Kémhatásuk erősen savanyú, kevés ásványi részt tartalmaznak. Növénytakarójuk tőzegmoha, amelyben helyenként fák nőnek. Hazánkban elsősorban középhegységeink erdeiben, suvadások, lefolyástalan teknők mélyedéseiben fordulnak elő igen kis kiterjedésben.

Rétláp talajok

A talajszelvény felépítésében különböző tulajdonságú és vastagságú tőzegrétegek vesznek részt, és a felszínt gyakran koturéteg alkotja. A tőzegréteg alatt a tőzegláp feküje lehet glejes iszap, agyag vagy tavi mész. A rétláptőzeg-szelvényekben vaskonkréciókat is találunk, melyek összeállva rétegeket is alkothatnak, ez a gyepvasérc.

Vízgazdálkodásuk szélsőséges. Azok a szintek, amelyeket a rendszerint magasan álló talajvíz kapillárisan telít, egész éven át túl nedvesek, a felszínen levő rétegek a szárazabb időszakban kiszáradnak. Mivel a jól humifikált tőzeg súlyának tízszeresét képes vízből megkötni, a nedves és a száraz állapot között igen nagy víztartalom-különbség van.

Tápanyag-gazdálkodásuk ugyancsak szélsőséges. Egyes növényi tápanyagokból, így a nitrogénből és a foszforból igen sokat tartalmaznak, másokból – elsősorban a talaj ásványi részéhez kötött tápanyagokból – keveset.

Lecsapolt és telkesített rétláp talajok

A rétláp talajok átalakítását a szárazföldi művelés bevezetése esetén telkesítésnek nevezzük. Telkesítés hatására megszűnik az állandó vízborítás, majd a lápok lecsapolása miatt süllyed a talajvízszint. A kiszáradó felszíni rétegek felégetésével hamu- és cserépszintek alakultak ki. A sok szerves anyagot tartalmazó rétegek huzamosabb ideig tartó erősebb kiszáradása a víztároló képesség és a duzzadó-képesség jelentős csökkenését vonja maga után.

Forrás:

Simonné Szerdai Zsuzsanna: Talajrendszertan (NSZFI, 2010)

https://www.uni-miskolc.hu/~ecodobos/ktmcd1/lap/lap.htm#Mohal%C3%A1p

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Forgatás nélküli talajművelés új szintje: Fliegl KSE 680 láncos-tárcsás borona

2025. július 14. 16:10

Külföldön már nagy sikernek örvend a Fliegl KSE 680-as típusú láncos-tárcsás boronája.

Létszükséglet a vízgazdálkodás

2025. május 20. 14:10

Az előre jelzett klimatikus vízmérleg és a talajnedvesség ismeretében lehetőség nyílik az öntözések megtervezésére.

Felszín alatti csepegtető öntözés (SDI)

2025. április 16. 16:10

Az utóbbi években, olyan tájegységeken is előtérbe kerül a termelés öntözéses támogatása, ahol korábban elvetették az öntözéses gazdálkodás ötletét.

A talajok egészségén nem spórolhatunk + videó

2025. március 28. 17:10

A talaj, és egészsége nem csak a növénytermesztés szempontjából elengedhetetlen tényező - szerves kapcsolatban áll az emberi egészséggel is.

Tőzeg kontra kókuszrost: fenntarthatósági kérdések

2025. március 9. 05:40

Nézzük meg, mennyi érdekességet lehet tudni a tőzegről és a kókuszrostról, hiszen ez a két leggyakoribb közeg a kertészeti termesztésben!

Palántanevelésben nélkülözhetetlenek a tőzegek

2020. január 24. 04:36

Palántanevelésre számos mesterséges és természetes, szerves és szervetlen anyagot használnak a világon, de a szaporítóföldeknek döntő többsége tőzeg vagy tőzegből készült földkeverék.

Zöldség-palántanevelés és buktatói (II.)

2019. november 3. 04:36

Kétségtelen, hogy a legtöbb vita a palántanevelés kapcsán a földkeverékek minősége és használhatósága körül zajlik. A fertőzöttség veszélye minden olyan közeg esetében fennáll, amelyet már növénytermesztésre használtak.

Növekvő népszerűségnek örvend a tőzegmentes virágföld

2023. május 29. 08:12

A Fertil számos tesztet végzett a tőzegmentes virágföldön, hogy megtalálja a megfelelő keveréket, amellyel 100%-hoz közeli sikerarányt érhet el.