Talajművelés
Talajművelés

Magyarország talajtípusai: mohaláp, rétláp, lecsapolt és telkesített rétláp talajok

Magyarország talajtípusai: mohaláp, rétláp, lecsapolt és telkesített rétláp talajok

Agrofórum Online

A láptalajok állandó vagy időszakos vízborítású területeken, túlzott átnedvesedés hatására, lápi növényzet alatt képződtek. Az állandó vízhatás következményeként a növényzet (nád, sás, káka stb.) elpusztul és a szerves maradványok a víz alatt vagy a vízzel telítve, levegőtlen körülmények között bomlanak el. Ezt a folyamatot a tőzegképződés folyamatának nevezzük.

Hazánk láptalajainak legnagyobb részét dús, de értéktelen savanyúfüvet termő legelőként, vagy kaszálóként hasznosítjuk. Szántóföldi növények közül a zab, a rozs termeszthető rajta. A láptalajok művelése során nagy hangsúlyt kell fektetni a szél munkájára, ajánlatos ezeket a talajokat minél kevesebbszer mozgatni.

Kialakulásukban döntő szerepe van a víznek, melyhez az erdők talajalakító hatása is társul. A jellemzően erősen savanyú bomlástermékek a talajt elsavanyítják, kilúgozzák. Az ebbe a csoportba tartozó talajok szelvényét a glejesedés jellemzi. Ezeknek a tápanyag- és vízgazdálkodása kedvezőtlen. Ilyen talajok találhatók hazánkban a Tisza és a Szamos közötti területeken.

Mohaláp talajok

Egymást követő tőzegmoha rétegek (generációk) anyagának felhalmozódása és humifikálódása útján keletkeztek. Kémhatásuk erősen savanyú, kevés ásványi részt tartalmaznak. Növénytakarójuk tőzegmoha, amelyben helyenként fák nőnek. Hazánkban elsősorban középhegységeink erdeiben, suvadások, lefolyástalan teknők mélyedéseiben fordulnak elő igen kis kiterjedésben.

Rétláp talajok

A talajszelvény felépítésében különböző tulajdonságú és vastagságú tőzegrétegek vesznek részt, és a felszínt gyakran koturéteg alkotja. A tőzegréteg alatt a tőzegláp feküje lehet glejes iszap, agyag vagy tavi mész. A rétláptőzeg-szelvényekben vaskonkréciókat is találunk, melyek összeállva rétegeket is alkothatnak, ez a gyepvasérc.

Vízgazdálkodásuk szélsőséges. Azok a szintek, amelyeket a rendszerint magasan álló talajvíz kapillárisan telít, egész éven át túl nedvesek, a felszínen levő rétegek a szárazabb időszakban kiszáradnak. Mivel a jól humifikált tőzeg súlyának tízszeresét képes vízből megkötni, a nedves és a száraz állapot között igen nagy víztartalom-különbség van.

Tápanyag-gazdálkodásuk ugyancsak szélsőséges. Egyes növényi tápanyagokból, így a nitrogénből és a foszforból igen sokat tartalmaznak, másokból – elsősorban a talaj ásványi részéhez kötött tápanyagokból – keveset.

Lecsapolt és telkesített rétláp talajok

A rétláp talajok átalakítását a szárazföldi művelés bevezetése esetén telkesítésnek nevezzük. Telkesítés hatására megszűnik az állandó vízborítás, majd a lápok lecsapolása miatt süllyed a talajvízszint. A kiszáradó felszíni rétegek felégetésével hamu- és cserépszintek alakultak ki. A sok szerves anyagot tartalmazó rétegek huzamosabb ideig tartó erősebb kiszáradása a víztároló képesség és a duzzadó-képesség jelentős csökkenését vonja maga után.

Forrás:

Simonné Szerdai Zsuzsanna: Talajrendszertan (NSZFI, 2010)

https://www.uni-miskolc.hu/~ecodobos/ktmcd1/lap/lap.htm#Mohal%C3%A1p

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

No-till és cirok a talajregeneráció jegyében

2024. június 7. 14:40

A talaj regenerációját középpontba helyező mezőgazdasági gyakorlatok szerves elemei a talajforgatás elhagyása, a talaj takarása, takarónövények alkalmazása. Május elejére már számos kultúrát elvetettek a gazdálkodók, de a cirok direktvetését még volt lehetőségünk elkapni Uraiújfalu határában...

Amiről a talajszelvények mesélnek

2024. március 26. 08:10

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar, valamint az AKIT Nyíregyházi Kutatóintézete is csatlakozott a Magyar Talajtani Társaság ,,A talaj élete – amit egy szelvény el tud mondani magáról" elnevezésű országos figyelemfelkeltő akciójához.

Hol a felelősség a termőtalaj-védelemben?

2024. február 26. 11:40

A Magyar Talajvédelmi Baktérium -gyártók és -forgalmazók Szakmai Szövetsége ,,Termőtalaj - lehetőségek és kihívások a növénytermesztésben” címen szervezett kerekasztal-beszélgetést az idei AgromashExpo és Agrárgépshow-n, mely során a talajvédelem kérdésköre ismét reflektorfénybe kerülhetett hála a meghívott szövetségi tagoknak, szakembereknek.

12% feletti lejtőkön történő gazdálkodás technológiai megoldásai

2024. február 9. 11:10

Magyarország 32%-a 200 méternél magasabban fekvő dombság. A dombvidékeken elhelyezkedő szántóföldek az eróziónak kitettek. Hazánk művelt területének mintegy 40%-án fennáll az erózió pusztításának veszélye, mely jelentősen rontja a termőföldek minőségét és ezáltal a gazdálkodás sikerességét.

A tőzeg arányának csökkentése a termesztőközegben

2024. január 6. 13:40

A tőzeg felhasználása a különféle termesztőközegekben igen elterjedt előnyös tulajdonságinak köszönhetően, ugyanakkor ennek arányát mindenképpen csökkenteni szükséges.

2024 kertészeti trendjei

2024. január 2. 11:10

A Kew Gardens egy világhírű növénykert és botanikai kutatóállomás London délnyugati részén. Céljuk, hogy véget vessenek a kihalási válságnak, segítsenek egy olyan világ megteremtésében, ahol a természetet védik, értékelik és fenntartható módon kezelik. Lássuk, ők milyen trendeket jósolnak 2024-re!

Tőzegmentes komposzt mint a műtrágyák alternatívája

2024. március 22. 14:10

A Wormganix tőzegmentes komposztja új lehetőséget kínál a műtrágyák helyett a fenntartható növénytermesztés és a talaj biológiai aktivitásának növelése érdekében.

Ezt a földet választottam - kiegészítés

2019. szeptember 25. 04:36

Hogyan segíthetjük a megfelelő ültetőközeg kiválasztásán túl a növényeket a számukra legideálisabb környezeti feltételek megteremtésével? Mire jó a fenyőkéreg, az agyaggranulátum, a kertészeti perlit és a natúr tőzeg?