A kukorica a korai vegetatív fázisban, 4-6 leveles korig a hajtásba és a levelekbe építi be a felvett nitrogént. Ezt a mennyiséget a talaj szerves és szervetlen nitrogén forrásaiból, valamint a vetés előtt vagy vetéssel egy menetben kijuttatott hatóanyagokból fedezi.
A foszfor felvétele ebben az időszakban szintén nagyon fontos. A kezdeti fejlődésben intenzívebb a felvétele, ami egyrészt a három különböző típusú gyökérzet kialakítására, másrészt majd a későbbiekben a szemképződésre fordítódik. Felvételét és növénybe való beépülését gátolhatja a hideg időjárás, ami relatív foszforhiányt idézhet elő. Ennek jól ismert tünete a klasszikus antociános elszíneződés az alsó leveleken, jelenléte egészen a virágzásig elengedhetetlen. A foszfor negatívan hat más tápelemek, például a kalcium vagy a cink felvételére.
A kukorica egy kifejezetten cink igényes kultúra. A foszfor és cink egyidejű hasznosulását lombtrágyázással valósíthatjuk meg legeredményesebben, ám szerencsés, ha már az alaptrágya is tartalmazza a fent említett tápelemeket. A három makroelem közül a káliumot veszi fel a leggyorsabban, felvételi maximumát címerhányásban éri el (NAGY J. (2007): Kukoricatermesztés. Budapest, Akadémiai Kiadó).

A kálium a termés kialakítása mellett, a vízháztartásért és az általános ellenálló képességért felel. Köztudott, hogy inkább a szabályozó folyamatokban hasznosítja a növény, viszonylag kis mennyiségben, a felvett hatóanyag 1/3 része épül be csak a magba (HANWAY, J. J. (1963): Growth stages of corn (Zea mays L.). Agronomic Journal, 55, 487-492. p.).
7-8 leveles kor: generatív fordulópont
A kukorica életében a 7-8 leveles kor élettani és tápanyagfelvételi szempontból egy fordulópont. Sok minden itt dől el, hiszen az ebben az időszakban kialakuló tápanyagdeficit negatív hatással lehet a későbbi termésképzésre. Ekkor indul meg a generatív szervek képződése. Egy 10 leveles növény esetében már javában fejlődik a címer a száron belül és elkezdenek kialakulni a csőkezdeményen a csuhélevelek, valamint a csövenkénti szemsorok száma is körvonalazódik.
Virágzás: kritikus időszak
A virágzás egy kiemeleten kritikus időszak, melyben a hőmérsékleti és csapadékviszonyok, valamint a tápanyaghiány okozta stressz hatványozottan növeli a súlyos terméskiesés kockázatát. Teljes virágzásban három egymást követő tartósan forró (napi 38 °C feletti) nap akár 70%-os termésdepressziót okozhat. A címerhányásban fellépő tápanyaghiány pedig 10-20%-os terméscsökkenéssel járhat (NAGY J. (2007): Kukoricatermesztés. Budapest, Akadémiai Kiadó). A mikroelemek pótlását általában megelőző jelleggel kell biztosítanunk, hiszen a növény méretéből adódóan, a későbbi fenológiában, már nem mindenkinek van lehetősége belemenni az állományba.
Jókor Jót! – Célzott tápanyagellátás
A TIMAC AGRO széles termékpalettájának köszönhetően lehetőségünk van kultúrára specifikusan és fenológiai fázisokra időzítve kijuttatni a szükséges tápelemeket. Kukorica esetében a korai növénykondicionálás jelentősége számos esetben felértékelődik, ha drasztikusan visszaesik a hőmérséklet, jégkár éri a fiatal állományt, fitotoxikus gyomirtó tünetek esetén vagy ha erős kártevőnyomással nézünk szembe (legyen az vadkár vagy barkó kártétel).
FERTIACTYL® ALLEGRO: hatékony hasznosulás, gyors regeneráció
A FERTIACTYL® biostimulátor hatóanyagkomplex gyorsabb regenerációt biztosít, emellett pedig a humin- és fulvosavak nem csak levélen keresztük segítik a gyors tápanyagfelvételt, hanem talajon keresztül is hasznosulnak, olyan tápelemek felvételét is mobilizálják, amik lekötött formában vannak jelen.
A FERTIACTYL® ALLEGRO termékünkben a komplex hatóanyagok mellett a cink tartalom elősegíti az auxin hormon előállítását, ami a hosszirányú növekedést serkenti a gyökeresedés és hajtásképzés során. A biostimulátor tartalma miatt megelőző jelleggel javasoljuk kijuttatni néhány leveles állapottól, de a már kialakult stressz kompenzálásában is segíti a növényt, hogy gyorsabban lábaljon ki a visszamaradott fejlődésből.
SEACTIV AXIS: termékenyülés fokozása, stressztűrés növelése

A fenti 2023-as silókukorica referencia képen a bal oldalt látható a kontroll technológia, ahol vetés előtt 100 kg/ha Karbamid 46 volt kijuttatva, ami 39,57 t/ha termésátlagot eredményezett. A jobb oldali TIMAC AGRO technológia szintén a vetés előtti karbamid kijuttatás mellett 2 l/ha SEACTIV AXIS lombtrágya készítményünkkel lett kezelve, ami 42,95 t/ha termésátlagot eredményezett.
SEACTIV AXIS termékünk későbbi fenológiában, szintén megnövelt cink és foszfor tartalommal bír, valamint nitrogént és mangánt is tartalmaz. A mangán az energiaháztartásban és fotoszintézisben játszik fontos szerepet, elősegíti a cukrok és a zöld színtestek képzését. Mangánhiány esetén gátolt a fehérjeszintézis (MICHAOJC, Z., NURZYNSKI, J., KOSSOWSKI, J. M. (1996): Effect of nitrogen and potassium fertilizer application on yield and chemical composition of sweet corn. Annales Universitatis Mariae Curie-Skodowska, 4, 95-103 p.)
Ebben az oldatunkban viszont olyan biostimulátor található, ami a növény vegetatív hajlamát erősíti, ami már az aszálytűrésben jelenthet támogatást. A nyári extrém meleg periódusban nem mindegy, hogy meddig marad aktív fotoszintetizáló levélfelület és hogy milyen mértékben optimalizáljuk az esetleges terméskiesést.
Manapság szélsőségek jellemzik a mezőgazdaságot és általában a klímánkat. Minden szezonban újabb és újabb kihívásokkal kell szembenézniük a termelőknek, hogy megvédjék növényeiket az extrém környezeti hatásoktól.
A biostimulátoroké a jövő és a jelen! Támogassa növényeit tudatosan, biztosítsa terméshozamát a TIMAC AGRO biostimulátoros lombtrágya készítményeivel!
Képek: TIMAC AGRO Hungária Kft.