Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom
Tápanyag-utánpótlás
Fizetett tartalom

Így hatékony a kukorica fej- és lombtrágyázása!

Így hatékony a kukorica fej- és lombtrágyázása!

Nitrogénművek Zrt.

Tavasz végén, nyár elején, májusban már elindulnak a tápkultivátorok, melyekkel a kukorica vetésidejétől és fejlettségétől függően elkezdődik a nitrogénfejtrágya kijuttatása. A versenyképesen magas hozam eléréséhez 150–190 kg/ha nitrogén-hatóanyag kijuttatása szükséges, három részletben.

Az áhított 12 t/ha kukoricatermés 270–300 kg/ha nitrogént von ki a talajból. Ennek nagy részét műtrágyával kell pótolni, de nem mindegy, hogy mikor és hogy mivel.

Az intenzív növekedési és nitrogénfelvételi időszak a 6–8 leveles kor után kezdődik, és a szemkitelítődésig tart. Ekkor veszi fel a kukorica a nitrogén nagy részét. Éppen ezért a 6–8 leveles kor előtt egy kisebb, utána egy nagyobb nitrogénadagot célszerű kijuttatni.

Milyen műtrágyát használjak?

Az ammónium-nitrát és a karbamid kevéssé hasznosul! Száraz klímánkon hatóanyaguk jelentős része elillan a levegőbe! Hatásuk bizonytalan, erősen hőmérsékletfüggő! Alkalmazásuk sokszor kidobott pénz! Savanyítják a talajt, rontják más tápelemek felvehetőségét! Nem pótolnak sem kalciumot, sem magnéziumot!

Minden talajon, de különösen savanyú vagy savanyodásra hajlamos talajokon (pHKCl ≤ 5,6) olyan nitrogénforrást kell választani, amely nem savanyítja tovább a talajt. A Genezis Pétisó 39%-os összes hatóanyag-tartalmából tonnánként 228 kg-ot kitevő dolomit egy olyan talajjavító anyag, amely nemcsak a növények nitrogénigényét biztosítja, hanem hozzájárul kalcium- és magnéziumszükségletük kielégítéséhez is.

A 12 t/ha kukoricatermés 90-100 kg/ha kalciumot (CaO) és 35-40 kg magnéziumot (MgO) vesz fel. A hektáronkénti 500 kg/ha Pétisódózis 35 kg kalcium és 25 kg magnézium nitrogénnel egyidejű kijuttatását teszi lehetővé, mely a növény igényének számottevő részét fedezi. A Pétisó adja a legnagyobb hozamot!

A május azonban nemcsak fejtrágyázás, de a lombtrágyázás időszaka is. Egy korai vetés esetén vagy bizonyos tápelemek elégtelen felvételekor már ebben az időszakban is be kell avatkozni, amit hatékonyan lombtrágyákkal tehetünk meg!

A hideg talaj vagy a rossz foszforellátottság okozta foszforhiány megszüntetésére jó lehetőséget nyújt a Genezis Pétisol PK dús (5–15 l/ha) vagy a Genezis P + B (5–15 l/ha) készítmény.

De a korán megjelenő cink- vagy magnéziumhiány is orvosolható a Genezis Kukorica (4-6 l/ha), Genezis Mikromix-A cink (3-4 l/ha), Genezis Mikromix-A kukorica (3-4 l/ha), Genezis Magnesol-S (5-15 l/ha), Genezis Magnemix-S (5-15 l/ha) készítményekkel. Sőt, az egyre gyakrabban előforduló vashiányra tökéletes megoldás a Savastrene Fe granulált vaskelát, akár már 0,5–1,0 kg/ha dózisban is.

Levéltrágyázásra a kora reggeli órák a legalkalmasabbak, amikor a növény gázcserenyílásai még nyitva vannak, és a levelek kutikulája a harmat hatására fellazult állapotban van. A perzselések elkerülése érdekében vegyük figyelembe az aktuális hőmérsékleti és páraviszonyokat.

A biostimuláns hatású, magas aminosav-tartalmú lombtrágyáinkkal segíthetjük a kukorica nagyobb, dúsabb gyökérzetének kifejlődését, mely jótékony hatású a víz- és tápanyagfelvételre is. Ezek közül a cinket is tartalmazó Genezis Mikromix BS-t 5 l/ha vagy a ként, magnéziumot és nitrogént is tartalmazó Genezis Nitrospeed BS-t 20–25 l/ha dózisban javasoljuk kijuttatni akár már 4 leveles kortól 8 leveles korig.

A Genezis Mikromix BS 39%-kal növelte a gyökértömeget és 28%-kal a szártömeget, valamint 22%-kal a levéltömeget. Javítsa a kukorica gyökeresedését, segítse víz- és tápelemfelvételét! A fejlett gyökérzet jobb tápelem- és vízfelvételt, magasabb hozamot biztosít.

CELL® a szárbontás nagymestere, avagy A SZERVESANYAG-GAZDÁLKODÁS A HOSSZÚTÁVÚ JÖVEDELMEZŐ TERMELÉS ALAPJA!

2024. június 14. 11:40

Ha a növénymaradványokat VISSZAKEVERJÜK a talajba, akkor a szemterméssel kivont tápelemek kivételével mindent visszajuttatunk.

Fókuszban a szója! – Tápanyag-utánpótlás a TIMAC AGRO ajánlásával

2024. június 5. 12:10

A szóját felhasználás, termeszthetőség és jövedelmezőség szempontjából egyre ígéretesebb növénynek mondhatjuk.

Májusi teendők a szántóföldön

2024. május 2. 05:40

Minden lombtrágyavásárlás előtt érdemes és szükséges pár percet rászánni, ami a különböző termékek hatóanyag és ár információinak összehasonlításához kell, elkerülve azokat a csapdákat, amelyeket csak a termék árának vagy hektárköltségének a feltétel nélküli elfogadása okoz.

Miért kell a kén? -  Legyél profi a búza nitrogén- és kéntrágyázásában!

2024. április 19. 05:40

A nitrogén hatékony beépüléséhez megfelelő mennyiségű kénre van szükség. Ezenfelül a kén serkenti a növények növekedését, fokozza a fehérje- és a sikérképződést, az ellenálló képességet, javítja a sütőipari értéket, javítja a termésbiztonságot.

Több pénzt akar keresni? Akkor ideje, hogy megtanulja az őszi búza és repce hatékony tavaszi N-fejtrágyázását! Elmondjuk, hogyan!

2024. március 15. 16:10

Tavasszal a vegetáció megindulásakor a legfontosabb feladat az őszi búza és a repce nitrogén fejtrágyázásának megtervezése. Ilyenkor gyakran találkozhatunk nitrogénhiányos állománnyal, különösen, ha már ősszel sem kapott elegendő nitrogént a növény.

Hajtatott fejes saláta tápanyagellátása

2022. február 12. 09:36

A fejes saláta termesztéstechnológiája sokat javult, ami köszönhető a betegségeknek ellenálló fajtákon kívül, a korszerűbb termesztő berendezéseknek is, amelyekben jobb lehetőség nyílik a pontos klímaszabályozásra.

Mire kell figyelni a búza tápanyagellátásában tavasszal?

2023. február 25. 06:34

A magas termés eléréséhez nagyon fontos a tavaszi fejtrágyázás és annak megfelelő megtervezése.

Nincs idő tovább halogatni!

2024. március 5. 14:10

A címben szereplő felszólítás a döntések meghozatalára, a vetésszerkezet véglegesítésére, az inputok beszerzésesre vonatkozik.