A vattaszerű csomókat az almafákon vértetű okozhatja?

Agrofórum Online

A vattaszerű csomók az almafákon vértetű jelenlétére utalnak? Tudok most védekezni ellenük?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A vértetű (Eriosoma lanigerum) felismerése az almafák fás részein megjelenő vattaszerű képletek alapján nem túlzottan nehéz feladat. Jelentős kártevő, hiszen az almafák fás részein és gyökerein táplálkozása során duzzanatok, elrákosodó sebek, torzulások is megfigyelhetők. E kártevők a telet egyrészt a fás részeken, ezekben a vattaszerű képződményekben is átvészelhetik nőstényeik által, másrészt pedig lárváik a talajban, a gyökereken vagy a gyökérnyaki rész védett helyein is képesek fennmaradni.

A fán telelő alakok túlélési esélyét a kemény téli hideg időjárás is nagymértékben lecsökkentheti, de a lemosó kezeléseknek szintén nagy jelentősége van az ellenük való védekezésben. A lemosó kezelést, a fán telelő alakok elleni védekezéskor, bármely a kultúrában engedélyezett olajos tartalmú készítménnyel elvégezhetjük. A talajba behúzódó lárvák ellen azonban hatékonyan védekezni nem tudunk, hiszen azok csak tavasszal bújnak elő és kezdik meg táplálkozásukat és ezzel együtt károsításukat.

Elsősorban ott találhatók meg nagyobb egyedszámban, ahol dús a korona, magas a páratartalom, valamint kedvelik az árnyékos részeket is, így gyakran megtalálhatók a vízhajtásokon. Az ellenük való védekezés meglehetősen összetett feladat, hiszen már a számára megfelelő körülmények kialakulásának csökkentésével is sokat tehetünk. A metszés során ritkítsuk úgy fáinkat, hogy minél kevesebb árnyékos rész legyen rajtuk, valamint a vízhajtásokat is rendszeresen távolítsuk el! A harmonikus tápanyagellátásra is szükséges ügyelni, melyből főként az optimális nitrogénellátás a meghatározó.

Nagymértékű felszaporodásuk esetében azonban az egyetlen megoldást csak a kémiai védekezés jelenti. A telelésüket befejező alakok ellen, melyek teste gömbölyű és fekete, azokat nem borítja viaszváladék, eredményesen védekezhetünk pl. a pirimikarb hatóanyaggal. A kártevővel szemben eltérő az egyes almaalanyok fogékonysága is, melyet már a csemete megvásárlása során is szem előtt tarthatunk. A nagyon fogékony alanyok közé az M9 és M26 tartoznak, az MM alanyok túlnyomó része pedig rezisztens vagy toleráns a vértetűvel szemben.

Védekezés levéltetvek ellen

2024. február 26. 10:40

Az idei enyhe, sokszor melegrekordokkal kísért tavaszi időjárás hatására a növények fejlődése felgyorsult és néhány kultúra fenológiailag „sokkal előrébb jár”, mint ahogy azt a korábbi évek során megszokhattuk.

Téli csócsárlókártétel nyomai a gabonatáblákon

2023. március 11. 07:34

A „Határszemle” rovatban az ősz során már szóba került a gabonafutrinka lárvájának, a csócsárlónak az őszi kalászosokban jelentkező kártétele. E kártevő esetében megvan az elméleti lehetősége annak, hogy enyhe időjárás esetén a tél során is folyamatosan károsításon. Ahogyan ez az elmúlt télen is történt!

Mik lehetnek a feketefenyőről potyogó apró lárvák?

2023. május 13. 10:37

Feketefenyőmről a képen látható hernyók potyognak igen nagy számban. A lárvák picik, legfeljebb 5 mm hosszúak. A fán nem látok szövedéket. Mik ezek, mit lehet tenni ellenük?

Milyen kárt okozhat a diófákon az almamoly?

2019. június 5. 04:38

K. Annamária kérdése: Azt hallottam, hogy az almamoly a diófákat is megtámadhatja. Milyen károkkal kell ebben az esetben számolnunk és hogyan védekezhetünk?