Olvastam egy ismertetőt, amiben paradicsomnövényre Tomatex zsák formájú paradicsomtermesztő fóliatakarást javasolnak. Kérdésem, hogy jól gondolom-e, hogy ez a fólia a kártevőktől, betegségektől is megvédi a paradicsomokat, azok ellen is hatásos lehet?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A termékismertető egy nem szövött, hanem préselt, vékony fóliát ismertet, amit a kertészeti gyakorlatban már régóta alkalmaznak mind a profi, mind a hobbi kertészkedők. Ez pedig nem más, mint a fehér színű fátyolfólia. A fátyolfólia minőségét súlyával jellemzik, ennek a védőfóliának is 17 gr/nm a súlya, a sűrűsége ugyanaz, mint a termesztésben alkalmazott fátyolfóliának. Tehát egyszerűen arról van szó, hogy a standard fátyolfólia anyagból 38 cm átmérőjű hengerpalástot forrasztottak össze, 10 méteres hosszúságban, és azt lehet feldarabolni igény szerint a paradicsomnövények méretének megfelelően.
A fátyolfóliák előnye elsősorban hőszigetelő tulajdonságukban rejlik, a fólián a levegő szabadon áramlik, alatta a növény új, friss levegőt is kap, a vizet, az esőt átengedi, a növények a csapadékból is részesülnek. Ennek ellenére lényeges hővisszatartó képességgel rendelkezik, alatta minden növény és a levegő hőmérséklete 2-3 °C-kal magasabb, mint nélküle. Ezt az előnyös tulajdonságát használják ki a tavaszi, szeszélyes, változó lehűlések és a nyár végi éjszakai hőmérséklet-csökkenések károsításának kivédésére. Bár a fátyolfóliákat inkább síkfóliaként alkalmazzák, nagy területen le szokták borítani a védendő növények felszínét mind szabadföldön, mind fóliás termesztésben. Alkalmazzák zöldségféléknél, dísznövényeknél egyaránt. A fátyolfólia alkalmas egyedi növények hideg elleni védelmére is. Erre a célra ajánlják terméküket a forgalmazók.
Kártevők elleni védelmi célt, helyesebben távoltartást abban az esetben teljesít, ha sehol nem marad hézag a rovarok bejutására. Tehát a talajra rá kell rögzíteni a fólia hengerpalástját, ne kaphasson bele a szél, és a növény karójához rögzített felső végét szintén hézagmentesen be kell zárni. A rovarok a fólián kiáramló növény és termés illatát érzik, az vonzza őket, és próbálkozni fognak bejutni. Ne feledje, az a rovar, például poloska vagy molylepke, bagolylepke, ami bejutott, ott is marad, nem fog (tudni) kijutni onnan. Tartósan esős időben a fátyolfólia-zsákok alatt a növények lombja tovább marad vizesen, mint a szabadban növő töveké, ezeken a gombabetegségek fertőzése erősebb, súlyosabb lesz.
Véleményem szerint a hideg elleni védelmet a paradicsomtövekre húzott zsákok biztosítják, de a károsítók elleni védelemben nem feltétlenül előnyös alkalmazásuk.