Alkalmazhatók még a mankoceb hatóanyagú készítmények a növényvédelemben?

Agrofórum Online

Acrobat-tal permeteztem a szőlőt. A maradékot ráfújtam a körte-, alma-, barackfára. Ha lejár az 56 nap várakozási idő ehető-e a gyümölcs?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

Az Acrobat MZ WG permetező szer már két éve nincsen forgalomban, annak engedélyét ugyanis visszavonták. A szer kereskedelmi értékesítése 2021. október 4-ig volt lehetséges, valamint a meglévő, már megvásárolt készítmények felhasználása 2022. január 4-ig volt engedélyezett (türelmi időszak). Hatóanyaga a dimetomorf és a mankoceb, melyeknek a gombás betegségek (alternária, burgonyavész, paradicsomvész, szeptória, peronoszpóra) ellen egyes zöldségkultúrák esetében (hagymafélék, burgonya, borsó, cukkini, paradicsom, padlizsán, ubokra), valamint a szőlőben volt engedélyük.

A dimetomorf hatóanyag a mai napig is elérhető egyes készítményekben, viszont a mankoceb kivonása miatt az e hatóanyagot tartalmazó egyéb szerek egyaránt kivonásra kerültek a kereskedelemből. A szőlőben gondolom peronoszpóra elleni kezelésre alkalmazta e készítményt, úgy vélem a többi kultúrában is kórokozók fertőzése ellen kívánta alkalmazni. A gombás betegségek ellen, a lisztharmat kivételével persze hatékony az Acrobat nevű szer is ezen a fákon, viszont felhasználása e kultúrákban nem hiába nem engedélyezett. 

A növényvédő szereket az engedélyben előírtak szerint kell és szabad használni, ebbe bele tartozik az is, hogy csak a feltüntetett kultúrában alkalmazzuk a készítményt. Az egyes készítményeknek nemcsak az élelmezés-egészségügyi várakozási ideje (é.v.i.) növénykultúrához kötött, hanem azok felhasználása is. Ez azt jelenti, hogy az é.v.i. is különböző növények esetében eltérő lehet, míg a szőlőnél az Acrobat-ra vonatkozóan 56 napot, addig pl. a máknál 60 napot, de a paradicsomnál 3 napot adtak meg. Pontos információk nincsenek tehát annak meghatározásáról, hogy az 56 nap letelte után biztonságosan elfogyaszthatók e a gyümölcsfák termései. A későbbiekben lehetőség szerint válasszon olyan készítményt, melynek felhasználása még engedélyezett, valamint az adott kultúrában is használható. Jó megoldás és választás lehet pl. a penkonazol vagy a tebukonazol hatóanyagok, melyek kijuttatása mind a négy kultúrában engedélyezett és számos gombás megbetegedés ellen egyaránt hatékony.

Folyamatosan csökken Chile gyümölcsexport bevétele a koronavírus miatt

2020. március 1. 09:17

A járványügyi helyzet miatt az előzetes eladások árai alacsonyabbak voltak a vártnál, és úgy gondoljuk, hogy ha a jelenlegi tendencia folytatódik, a cseresznye kivitel bevételei 70–80 millió dollárral csökkenhetnek.

Félmillió tonna gyümölcs teremhet az idén

2020. június 8. 09:02

Az idei év felemás lesz, hiszen a várható gyümölcsterméssel minőségileg nem lesz gond, mennyiségileg viszont annál inkább. Becslések szerint ugyanis mintegy 500 ezer tonnára lehet számítani az évi, átlagos 800-900 ezer tonnával szemben.

Mikor lehet metszeni a különböző gyümölcsfákat?

2020. január 22. 07:36

K. Aranka kérdése: Többféle gyümölcsfa is található kertünkben. Mikor lehet a csonthéjas és mikor lehet az almatermésű fáinkat megmetszeni?

A rendkívüli időjárás növényvédelmi következményei

2023. augusztus 8. 05:37

A rendkívül sok csapadék óhatatlanul segíti egyes kórokozók szaporodását. Vízre gyakorlatilag valamennyi, a gombák közé tartozó kórokozónak szüksége van a szaporodáshoz.