Hasznos vagy káros a csodaszép fagyöngy?

Agrofórum Online

K. Eleonóra kérdése: A közeli park fáin rengeteg fagyöngy látható. A fehér fagyöngy nagyon szép, de hasznos vagy káros?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Ez nem könnyű kérdés. A fehér fagyöngy Európában, Észak-Ázsiában és Észak-Afrikában honos, félparazita, örökzöld növény, ezért télen nyáron díszlik. Virága, mely a levél tövében és az ág végén márciustól májusig nyílik, sárga színű. Termése fehér, borsónyi nagyságú, ragadós, áttetsző bogyó, november-december hónapban érik.

Egész évben terheli és károsítja a megtámadott fákat, mert a fák koronájából nagy mennyiségű vizet és ásványi sót vesz ki, ami előbb-utóbb a koronarészek elszáradásához vezet. A beteg ágak eltávolításával védekezhetünk ellene, ami nem egyszerű és nem könnyű munka. A védekezés másik feladata a terjedés megakadályozása, a bogyóit fogyasztó léprigót risztani kell.

Fagyönggyel ellepett fa

A fagyöngyről káros hatásán kívül azt is tudjuk, hogy dísznövénynek is használják. Ezenkívül fagyöngyből nagyon sok egészségjavító anyagot, teát és gyógyszert készítenek.

Egészségügyi célra felhasználják a fagyöngy lombozatát és termését is. A fagyöngy terméséből készült teát javasolják például magas vérnyomás, érelmeszesedés ellen, napi egy csészével, reggel, éhgyomorra. Szívbetegeknek hetente 1-3-szor egy csészével ajánlott inni, lefekvés előtt. Ingadozó vérnyomásra hetente 2-3-szor fogyasztandó éhgyomorra.

Fagyöngy terméssel

Megelőzésként, immunerősítésre havonta 2-3 csészényit is elegendő fogyasztani. Az erek áteresztő képességét is javítja, ezáltal jó szédülésre, fülzúgásra, visszérre, javítja a koncentrációs képességet. Vízhajtó hatása is van. Mindenféle seb-, méh-, tüdő- és orrvérzést csillapít. Köhögésre, szamárköhögésre, asztmatikus és egyéb görcsök leküzdésére is alkalmazható. Nyugtató hatása miatt epilepsziás rohamok megelőzésére, fejfájásra is lehet használni. Javítja az immunrendszer működését. Gyógybort is készítenek belőle. Kúraszerűen évente kétszer-háromszor javasolt az alkalmazása, egy-egy alkalommal havi 15 napon keresztül.

A közmondás szerint: „Jóból is megárt a sok”. Magyarországon a fehér fagyöngy által fertőzött terület közel 3000 hektárra tehető, ami az utóbbi tíz évben csaknem háromszorosára emelkedett.

Egy különleges sárga szépség: a dobverő virág

2023. február 14. 11:42

A kevés gondoskodást igénylő Craspedia, azaz dobverő virág nemcsak a kertet és az erkélyt teszi különlegessé, de csodaszép szárított vagy vágott virágként is felhasználható.

Mi lehet a furcsa, fehér kártevő a hortenzia levelén?

2022. június 22. 04:36

Egyik hortenzianövényem levelein, amit nemrégen kaptam, furcsa, fehér, több milliméteres, puha, alig mozgó talán rovarokat vettem észre. Leírásom alapján azonosítható a károsító?

Aknázómoly - hogyan menthető meg a vadgesztenye?

2018. július 13. 06:15

E. József kérdése: Érdeklődni szeretnék, hogy a vadgesztenyefát támadó aknázómoly ellen hogyan tudnék és milyen szerrel védekezni a leghatékonyabban? A fák több mint 45 évesek, összeérő koronával rendelkeznek és fehér virágzatot hoznak.

Gyömbér vagy gyömbérgyökér? Nem ugyanaz!

2023. október 9. 05:40

A gyömbért nagyjából mindenki ismeri, hiszen a legtöbb zöldségesnél, élelmiszerboltban kapható. Na, de mi is az a gyömbérgyökér?