Hasznos vagy káros a csodaszép fagyöngy?

Agrofórum Online

K. Eleonóra kérdése: A közeli park fáin rengeteg fagyöngy látható. A fehér fagyöngy nagyon szép, de hasznos vagy káros?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Ez nem könnyű kérdés. A fehér fagyöngy Európában, Észak-Ázsiában és Észak-Afrikában honos, félparazita, örökzöld növény, ezért télen nyáron díszlik. Virága, mely a levél tövében és az ág végén márciustól májusig nyílik, sárga színű. Termése fehér, borsónyi nagyságú, ragadós, áttetsző bogyó, november-december hónapban érik.

Egész évben terheli és károsítja a megtámadott fákat, mert a fák koronájából nagy mennyiségű vizet és ásványi sót vesz ki, ami előbb-utóbb a koronarészek elszáradásához vezet. A beteg ágak eltávolításával védekezhetünk ellene, ami nem egyszerű és nem könnyű munka. A védekezés másik feladata a terjedés megakadályozása, a bogyóit fogyasztó léprigót risztani kell.

Fagyönggyel ellepett fa

A fagyöngyről káros hatásán kívül azt is tudjuk, hogy dísznövénynek is használják. Ezenkívül fagyöngyből nagyon sok egészségjavító anyagot, teát és gyógyszert készítenek.

Egészségügyi célra felhasználják a fagyöngy lombozatát és termését is. A fagyöngy terméséből készült teát javasolják például magas vérnyomás, érelmeszesedés ellen, napi egy csészével, reggel, éhgyomorra. Szívbetegeknek hetente 1-3-szor egy csészével ajánlott inni, lefekvés előtt. Ingadozó vérnyomásra hetente 2-3-szor fogyasztandó éhgyomorra.

Fagyöngy terméssel

Megelőzésként, immunerősítésre havonta 2-3 csészényit is elegendő fogyasztani. Az erek áteresztő képességét is javítja, ezáltal jó szédülésre, fülzúgásra, visszérre, javítja a koncentrációs képességet. Vízhajtó hatása is van. Mindenféle seb-, méh-, tüdő- és orrvérzést csillapít. Köhögésre, szamárköhögésre, asztmatikus és egyéb görcsök leküzdésére is alkalmazható. Nyugtató hatása miatt epilepsziás rohamok megelőzésére, fejfájásra is lehet használni. Javítja az immunrendszer működését. Gyógybort is készítenek belőle. Kúraszerűen évente kétszer-háromszor javasolt az alkalmazása, egy-egy alkalommal havi 15 napon keresztül.

A közmondás szerint: „Jóból is megárt a sok”. Magyarországon a fehér fagyöngy által fertőzött terület közel 3000 hektárra tehető, ami az utóbbi tíz évben csaknem háromszorosára emelkedett.

Árthat nekünk a köpködő pálma?

2025. február 4. 07:10

A köpködő pálma minden része erősen mérgező, ezért a nevelése során célszerű kesztyűt viselni. Kisgyermekes családokba nem ajánlott.

Megmetszhetem a lakásban tartott babért? Mikor lehet kiültetni?

2023. október 29. 05:40

Már több éve nevelek egy babérnövényt a konyhámban, nagyon magasra nőtt. Vissza metszhetem? Kiültethető-e, ha igen, mikor érdemes, hogy életben maradjon? Úgy nézem, nem érzi jól magát jelenlegi helyén.

Tönkremennek az elefántláb növényeim! Mit tehetek velük?

2023. november 5. 04:38

Több elefántláb virágom is van, nyáron mindig kint vannak a kertben, ahol jól érzik magukat. Az idei nyáron többnél is valami kirágta a törzsüket üregesre, benne számos meztelencsigát találtam. Van, amelyiknek a gyökerei elbarnultak. A leveleket is megrágták, és az alsó levelek is sárgulnak. Mit tehetek velük?

Hogyan szaporíthatom dugványozással a fokföldi ibolyát?

2021. január 5. 11:16

A tarka színű anyanövényekről szedett dugványokból nagy eséllyel egyszínű, mutáns növényeink lesznek.