Fóliasátorban több paprika- és paradicsomnövény is elhervadt, kipusztult. Rovart nem láttam sem a növények szárán, sem a gyökereiken. Egyiknek az üreges szárában belül fekete, kemény képződményeket találtam. Hogyan járjak el, mivel kezeljem ezeket a beteg növényeket? Felléphet-e tavasszal újra ott a betegség?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Hervadásos betegséget számos kórokozó előidézhet, gombák és baktériumok egyaránt. Gombák közül különösen gyakoriak a Fusarium és Sclerotinia nemzetséghez tartozó fajok, tagjaira jellemző, hogy talajban élő, talajlakó kórokozók. Számos növényféleséget, különböző növényfajt is képesek megfertőzni, különösen a szár és a talaj találkozási helyén hatolnak a növénybe, ahol a növényi szöveteket károsítják. A szártő elbarnul, megpuhul, és a gomba számára kedvező meleg, nyirkos helyen a fertőzött szöveteken kifejlődhet a gomba sűrű, fehér színű micélimszövedéke, annak bevonata. Ilyen körülményekkel a fóliaházakban is, de szabadföldi viszonyok között is találkozhatnak a gombák. A kórokozók, hogy fenntartsák magukat, kitartó, áttelelő képleteket fejlesztenek, melyek kemények, szabálytalan alakúak, a fertőzött növényi részből a talajra kihullva elfekszenek. Ezek a szkleróciumok. Életképességüket több évig is megtartják, szárazságban, fagyban egyaránt. Aktivizálódásukhoz, „felébredésükhöz” tavaszi meleg és tartósan nedves talaj szükséges. A víz hatására kihajtó micélium (sejtfonál) növekedésnek indul, és a közelében lévő növényt megfertőzi.
Jogos az aggodalma, hogy jövőre a fóliájában újra fertőzhet a gomba. Nehéz ellene a védekezés, körültekintést igényel.
Mivel a szóban forgó gombák a talajban élnek, onnan is fertőznek, meg kell akadályozni felszaporodásukat és áttelelésüket. Megelőzésben fontos a beteg, hervadt növények korai állapotukban, gyökérzettel együtt végzett kiemelése, zsákban történő összegyűjtése olyan módon, hogy a beteg növényi részek vagy a szkleróciumok ne hulljanak le róla. Komposztra soha ne kerüljenek!
A beteg növény helyét, annak talaját még a kedvező, 15-20 °C talajhőmérsékletnél ajánlott speciális, ellenük ható biológiai hatású készítménnyel kezelni. Több készítmény is rendelkezésre áll, hatóanyaguk élő szervezetek, hiperparazita gombák, a növényeket talajban megfertőző gombákra telepednek és azokat felélik. A kultúrnövény immunrendszerét a Trichoderma gomba jelenléte erősíti, a levélen támadó gombákkal szemben is fokozódik a kultúrnövény ellenálló képessége. Ezt indukált szisztemikus rezisztenciának hívják.
A készítmények szelektív hatásúak, a talajban élő más szervezetekre nem károsak. Fontos, hogy csak akkor képesek hatásukat kifejteni, ha a szkleróciumok előzőleg aktív állapotba kerülnek, ehhez a talajt be kell öntözni, és nedvesen kell tartani. Hatásuk 2 hónapnál tovább nem tart, utána a kezelés ismétlését javasolják.
A Trichoderma harzianum (T. asperellum) hatóanyagú TRIANUM, TRIFENDER Pro, TRICHO néven forgalmazott szerek kis kiszerelésben is kaphatók.
Talajban élő növényparazita gombák ellen a Pythium oligandrum gomba spóráit tartalmazó POLYVERSUM készítmény is hatásos, valamint a Coniothyrium minitans hatóanyagú ÖKO-NI, CONSTANS is.
A felsorolt élő mikroszervezeteket tartalmazó készítmények kezelése, tárolása, felhasználása eltér a hagyományos gombaölő szerekétől, tájékozódjon ezekről a tulajdonságairól felhasználása előtt! Kijuttatásuk során gombaölő szerekkel nem érintkezhetnek!
Kiemelt kép: Pixabay