Hamarosan be kell vinnem a virágaimat teleltetésre. Hogyan készüljek fel erre, mivel permetezzem őket?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
Örömmel olvasom, hogy előre gondolkodó, tudatos kertészkedővel van dolgom. Nagyon fontos a szobai visszatelepítés előtt az addig szabadban nevelt növények védelme. A nyári időszakban a kertben, erkélyen nevelt növények bár jobban érzik magukat kint, mint a lakásban, fertőződésnek vannak kitéve. A szabadföldi növények kártevői a szobai növényeket is megtalálják, és azokra is rátelepednek. Tehát nem szobai kártevők ezek, de sok tápnövényűek, számukra a zöld növény a fontos, az a táplálékuk. Ilyen kártevők a rovarok csoportjába tartozó pajzstetvek, levéltetvek, tripszek, kabócák, liszteskék, valamennyien szívó kártevők és kisméretűek. Tojásaikat, fiatal lárva alakjaikat nehezen lehet észrevenni méretük, rejtőzködő életmódjuk miatt.
Hasonlóan sok gondot okoznak az atkák, melyek apró, alig látható pókhoz hasonló állatok, nem rovarok, ezért ellenük a rovarölő szerek nem, csak a speciális atkaölő szerek hatásosak. Meghúzódhatnak még a virágok levelei között bogarak, hernyók, ezek rágásukkal okozzák a kártételt, méretükből adódóan könnyebben észrevehetők. Meztelen csigák is találhatók a cserepek alján vagy talajában, lehetnek kisméretűek is, keresni kell őket.
A lakásba történő bevitelük előtt, még a szabadban érdemes a virágokat megelőzési céllal lepermetezni. Célszerű valamennyi növényt egységesen kezelni, annak ellenére, hogy látszólag egészségesek, mentesek. Gyakori eset, hogy a fentebb felsorolt kártevők pete vagy apró lárva alakjai húzódnak meg a virágokon, melyek nem feltűnőek, alig láthatók, csak kézi nagyítós vizsgálattal észlelhetők. Ha ezek bekerülnek a meleg, egyenletes hőmérsékletű lakásba, néhány hét alatt robbanásszerűen felszaporodnak, amikor már kezelésük bent nem kivitelezhető.
Betelepítés előtt a szabadban valamennyi rovarölő szer még felhasználható a csomagolásán olvasható javasolt, engedélyezett töménységben. Szabadforgalmú szerek közül rágó kártevők ellen – többek között – a kontakt hatású cypermetrin (Cyperkill), deltametrin (Decis), lambda-cihalotrin (Karate, Full, Kaiso garden), és a felszívódó hatású acetamiprid (Mospilan), azadirachtin (Neemazal) hatásosak. Levéltetvek ellen a felszívódó és tartós hatású flonikamid (Teppeki) ajánlott. Atkák ellen a bifenazát (Floramite), hexitiazox (Nissorun) és a flufenzin (Flumite) egyaránt engedélyezettek.
Azoknál a növényeknél, melyek levele fényes, viaszos, tapadásfokozó adalékanyag is szükséges a permetléhez. Amennyiben gombabetegség is előfordul a leveleken, azoxistrobin (Amistar) vagy penkonazol (Topas) gombaölő szert érdemes a permetléhez keverni. Várjuk meg, hogy a permetlé megszáradjon a lombon, csak utána történjen a növények visszaszállítása.
Növények beköltöztetése után ne feledjen sárga színű ragacsos rovarcsapda lapokat kihelyezni a virágai mellé.