Hogyan lehet a korallvirágot újra virágoztatni?

Agrofórum Online

Ajándékba kaptam egy korallvirágot korábban. Hogyan lehet ezt a növényt újra virágoztatni?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Korallvirágnak hazánkban általában a Kalanchoe blossfeldiana-t nevezik, de az adott családba több olyan növényfaj is tartozik, melyek szintén korallvirág néven vannak jelen a köztudatban. A korallvirág egy húsos levéllel rendelkező, pozsgás dísznövényfajunk, mely díszítőértékét színes viráginak köszönheti. Virágai akár élénkpiros, rózsaszín, narancssárga, sárga, de még fehér megjelenésűek is lehetnek. A kedves kis dísznövény nagy igényekkel nem rendelkezik, viszont sokunk otthonában találhatók meg már elvirágzott, sokszor meg is nyúlt, elhajló hajtásrendszerű példányai. Nem árt ezért tudnunk arról, hogy milyen körülmények is optimálisak számára a nevelése során, valamint milyen körülményeknek kell teljesülniük ahhoz, hogy virágaival is megajándékozzon minket.

A növényt minden esetben napos körülmények közé helyezzük, így a tűző napot és árnyékos helyeket tartása során lehetőleg kerüljük. Elegendő napfény hiányában gyakran tapasztalható meg a növények megnyúlása, cserépből való kidőlése is, amit metszésével érdemes orvosolni. A melegebb hónapokban akár kerti körülmények között is nevelhetjük, viszont a hideg közeledtével már fűtött helyen való tartásáról szükséges gondoskodnunk. Hőmérséklet szempontjából télen a 18 Celsius-fok tekinthető számára megfelelőnek, a 20 foknál magasabb és 12 foknál alacsonyabb hőmérsékletet lehetőleg kerüljük el. A korallvirág pozsgás növényfaj, így csak mérsékelten öntözzük, a felesleges víz elfolyását mindenképp lyukakkal ellátott edénnyel biztosítsuk! A téli időszakban minél hűvösebb körülmények között tartjuk, annál ritkábban és kevesebbet öntözzük.

A virágzáshoz, a megfelelő környezeti körülmények biztosítása és az öntözés mellett, tápanyagokkal is érdemes ellátnunk, melyet tápoldat formájában juttassunk ki számára legalább havonta egy alkalommal! A növény virágrügyeinek képződése csak akkor következik be, ha számára megfelelő ideig van biztosítva sötétség. Ez azt jelenti, hogy legalább 12-14 óra fénymentességre van szüksége a növénynek, kb. 6 hét időtartamig, mely arra serkenti, hogy virágzásnak induljon. A vállalkozó kedvűek akár sötét helyen való tartással, vagy takarással egyaránt biztosíthatják a növény számára naponta szükséges fénytelen körülményeket.    

Teleltetésre fel! II. rész – a citrusfélék, a leander, a sétányrózsa, a kefevirág és az angyaltrombita megfelelő téli védelme

2019. november 28. 05:36

Mik a pontos teendők fagyérzékeny növényeink megfelelő téli védelmének biztosításában? Hogyan oldjuk meg a leander, a sétányrózsa, a kefevirág, az angyaltrombita és a citrusfélék teleltetését?

Ezért ne metsszük meg a rózsáinkat januárban!

2023. január 23. 05:37

Ha a zöld részeket kezdjük el metszeni télen, akkor az a rózsa számára tipikusan azt jelenti, hogy itt a tavasz. Ez igen veszélyes lehet a tél további részében, mert túl korán indulhat be a nedvkeringés.

Lehet januárban facsemetét ültetni?

2023. január 6. 04:36

Lehet a napokban facsemetét ültetni? A szakkönyvek novemberig és márciustól javasolják. Jelenleg ideiglenesen fektetve elástam őket. Metszési munkák is végezhetők a gyümölcsfáknál? Érdemes-e már most a metszést elkezdeni?

Birsalma gondozása ősszel, a következő évi bő termésért

2024. október 18. 06:40

A birsalma általában ősszel, szeptember végétől egészen november elejéig hozza termését, amikor a gyümölcsök sárgára érnek és kellemes édeskés illatot árasztanak. A termés akkor nevezhető kiváló minőségűnek, amikor színe egyenletesen aranysárga, húsa pedig kemény és illatos.