Hogyan lehetne megmenteni a beteg szivarfát?

Agrofórum Online

A májusban ültetett egyik szivarfám gallyai a csatolt fotón látható állapotban vannak. Levelei teljesen leszáradtak, elhaltak. A másik, ugyanakkor ültetett fa, azonos körülmények közt szépen fejlődik. Kérem tanácsukat, hogyan lehetne megmenteni a beteg fát?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A csatolt képeken az látszik, hogy a szivarfa megfásodott vesszője belül több helyen elszínesedett, megbarnult, azokon a helyeken a szövetei elhaltak. Amiatt a vesszőkhöz nem jutott el a víz és az abban oldott ásványi tápanyagok, megszakadt a kapcsolatuk, ez okozta a „halálukat”.

Nem látni a képen, hogy ahol belül a sötétbarna szöveti elváltozás kialakult, a kérgen kívül van-e seb, nem támadta-e meg valami rovar? Ugyanis gyakori eset, hogy a kérgen keletkező sebek, nyílások a növényi kórokozók számára, szabad belépési helyet biztosítanak. Ezt még érdemes lenne alaposan megvizsgálni.

A faszövetben keletkező betegségeket kémiai anyagokkal nem tudjuk gyógyítani, nincs olyan gombaölő szer, ami ott, a belső szövetekben szabadon áramlana, mozogna, és a kívülről rápermetezett szerek sem jutnak el a belső szövetekbe.

A szivarfa beteg vesszői (fotó: a kérdező felvétele)

A fás részekben kialakult betegségeket a megfertőzött (elszínesedett) szövetek kivágásával, eltávolításával tudjuk csupán kezelni. Mondhatnám, hogy gyógyítani, de valójában ez nem gyógyítás, csak mentesítés. A beteg részeket mindig legalább 10 cm-es ép, egészséges vesszővel ajánlott levágni, hogy még véletlenül se maradjon benne a kórokozó. Amelyik vessző a leírt tüneteket mutatta, azt tövéig vágják ki. Gondolom, hogy gömbkoronájú szivarfáról van szó, annak koronáját úgy alakítják ki, hogy sok vesszőt oltanak a fatörzsre magasan, ha azok közül valamennyit kivág, a koronája még nem károsodik lényegesen. A levágott, beteg fás vesszőket ne tegye a komposztra, nem tudni, hogy mi a kórokozó, ezért a háztartási szemétben van a helye.

Nagyon fontos, hogy a beteg vesszők kivágása után a metszőollót azonnal fertőtlenítsék Hypós oldatban 2-3 perces áztatással, hogy a vágóeszköz pengéjén ne terjesszék tovább a kórokozót. Amennyiben súlyos a vesszők elhalásának mértéke, a korona vesszőinek legalább a felét, vagy egy csomóban többet is érint, javaslom, hogy reklamáljanak a kereskedőnél fényképek csatolásával. A problémát a fával együtt vásárolták, a fa eredendően fertőzött volt, minőségi reklamációjuknak helye van.

A fát rendszeresen ellenőrizzék, és ha újabb vesszőknél a leveleken lankadást, majd sárgulást észlelnek, ne várják meg annak teljes elhalását, még a kezdeti tüneteknél tőből vágják ki.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Mire figyeljünk, ha nemes babért szeretnénk ültetni a kertünkbe?

2024. május 13. 06:40

Szeretnék egy nemes babért ültetni a kertembe. Mire ügyeljek? Kell teleltetnem is?

Hogyan gondozzuk a magról kikelt avokádót?

2023. május 9. 04:36

Magról kikelt avokádót gondozok, amely kb. 30 cm magas. Nagyon szép, egészséges, nagy levelei vannak már. Cserépben van. Hogyan gondozzam a továbbiakban?

Hajtatott paprika támrendszeres termesztése és metszése

2020. április 30. 10:03

Napjainkban, a paprika hajtatásában, a piacképes áruminőség és a jövedelmező termésmennyiség megvalósításának alapvető technológiai eleme a metszéssel történő támrendszeres termesztés.

Metszésmód a szőlő optimális nedvkeringésének fenntartásával

2019. január 29. 08:58

A szőlő tőkebetegségeivel szembeni védekezési eljárások egyik alappillére a helyes metszés. A WINETWORK projekt keretében összegyűltek a szőlő tőkebetegségeivel és a szőlő aranyszínű sárgaság fitoplazmával kapcsolatos elméleti és gyakorlati ismeretek, illetve azok a jó gyakorlatok, melyek alkalmazásával az európai szőlő- és bortermelést nagyban fenyegető két betegség megfékezhető. Ezek közé tartozik a metszés is.