Hogyan lehetne megmenteni a beteg szivarfát?

Agrofórum Online

A májusban ültetett egyik szivarfám gallyai a csatolt fotón látható állapotban vannak. Levelei teljesen leszáradtak, elhaltak. A másik, ugyanakkor ültetett fa, azonos körülmények közt szépen fejlődik. Kérem tanácsukat, hogyan lehetne megmenteni a beteg fát?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

A csatolt képeken az látszik, hogy a szivarfa megfásodott vesszője belül több helyen elszínesedett, megbarnult, azokon a helyeken a szövetei elhaltak. Amiatt a vesszőkhöz nem jutott el a víz és az abban oldott ásványi tápanyagok, megszakadt a kapcsolatuk, ez okozta a „halálukat”.

Nem látni a képen, hogy ahol belül a sötétbarna szöveti elváltozás kialakult, a kérgen kívül van-e seb, nem támadta-e meg valami rovar? Ugyanis gyakori eset, hogy a kérgen keletkező sebek, nyílások a növényi kórokozók számára, szabad belépési helyet biztosítanak. Ezt még érdemes lenne alaposan megvizsgálni.

A faszövetben keletkező betegségeket kémiai anyagokkal nem tudjuk gyógyítani, nincs olyan gombaölő szer, ami ott, a belső szövetekben szabadon áramlana, mozogna, és a kívülről rápermetezett szerek sem jutnak el a belső szövetekbe.

A szivarfa beteg vesszői (fotó: a kérdező felvétele)

A fás részekben kialakult betegségeket a megfertőzött (elszínesedett) szövetek kivágásával, eltávolításával tudjuk csupán kezelni. Mondhatnám, hogy gyógyítani, de valójában ez nem gyógyítás, csak mentesítés. A beteg részeket mindig legalább 10 cm-es ép, egészséges vesszővel ajánlott levágni, hogy még véletlenül se maradjon benne a kórokozó. Amelyik vessző a leírt tüneteket mutatta, azt tövéig vágják ki. Gondolom, hogy gömbkoronájú szivarfáról van szó, annak koronáját úgy alakítják ki, hogy sok vesszőt oltanak a fatörzsre magasan, ha azok közül valamennyit kivág, a koronája még nem károsodik lényegesen. A levágott, beteg fás vesszőket ne tegye a komposztra, nem tudni, hogy mi a kórokozó, ezért a háztartási szemétben van a helye.

Nagyon fontos, hogy a beteg vesszők kivágása után a metszőollót azonnal fertőtlenítsék Hypós oldatban 2-3 perces áztatással, hogy a vágóeszköz pengéjén ne terjesszék tovább a kórokozót. Amennyiben súlyos a vesszők elhalásának mértéke, a korona vesszőinek legalább a felét, vagy egy csomóban többet is érint, javaslom, hogy reklamáljanak a kereskedőnél fényképek csatolásával. A problémát a fával együtt vásárolták, a fa eredendően fertőzött volt, minőségi reklamációjuknak helye van.

A fát rendszeresen ellenőrizzék, és ha újabb vesszőknél a leveleken lankadást, majd sárgulást észlelnek, ne várják meg annak teljes elhalását, még a kezdeti tüneteknél tőből vágják ki.

Kiemelt kép: a kérdező felvétele

Jelentős gépberuházásba kezdtek a gazdák

2023. március 17. 11:41

A növénytermesztésben a gazdálkodók, élve a támogatási lehetőségekkel, jelentős gépberuházásba kezdtek. A precíziós gépek beszerzésére irányuló pályázati felhívás keretében a gazdák 212,39 milliárd forint támogatási igényre nyújtottak be kérelmeket.

Mennyire metszhetem meg a megnyúlt korallvirágot?

2023. február 19. 13:38

Kérem válaszukat a következő kérdésre: Mennyire metszhetem meg a megnyúlt korallvirágot?

Metszés tavasztól télig II. rész – mit metsszünk tavasszal?

2019. április 17. 06:31

Az idő felmelegedésével és a nappalok hosszabbodásával a kerti munkák száma és időigénye is sokszorosára nő. Már februárban megkezdhettük egyes növényeink idei metszését. Ebben a cikkben sorra vesszük, melyek azok a kertlakók, akiknek a metszését a tavaszi hónapokra kell időzítenünk.

Így kell a rózsát metszeni, nevelni

2022. március 17. 11:43

A kertek egyik legszebb ékessége a rózsa virága. Ahhoz, hogy a több ezer fajtát számláló dísznövény teljes pompájában tudja a szemünket gyönyörködtetni, értő, szerető, gondos kezekre van szükség. Megkérdeztük Dr. Boronkay Gábort, a MATE Tájépítészeti, Településtervezési és Díszkertészeti Intézet Dísznövénytermesztési és Zöldfelületgazdálkodási Kutatócsoport tudományos főmunkatársát, milyen munkálatoknak van itt az ideje, mire kell figyelnünk, ha azt akarjuk, szép és egészséges rózsák növekedjenek kertünkben. Az Egyetem kutatója a következők szerint, részletekben gazdag útmutatóval válaszolt.