Egyhetes távollétünk alatt a szőlőfürtök betegek lettek. Finom, fehéres bevonat látszik rajtuk. Hogyan tudom megmenteni a termést?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A szőlő egyik jelentős és régóta ismert gombabetegsége a lisztharmat, kórokozója az Erysiphe (Uncinula) necator. Mivel a gomba a növényhez kötötten, a szőlőtőkén telel, az idei fertőzés az elmúlt év védekezési hiányára vezethető vissza.
A lisztharmat a szőlő minden zöld részét megfertőzi. Leveleken, annak színén finom, fehéres bevonatot képez. Sokszor csak porosnak látszanak a levelek, alig feltűnő a bevonat, rövid időn belül a levelek elszáradnak. Ezzel egy időben a zöld hajtásokat is megfertőzi, azokon vékony, vonalas, barna rajzolatok jelzik a korábbi fertőzést. Amikor a szőlő virágzásakor fertőz a gomba, a virágzat teljes elhalását képes okozni. Legjelentősebb kárt a bogyókon váltja ki, amikor azok az intenzív növekedési szakaszban vannak.
A gomba a bogyó zöld héján telepedik meg, alatta a héj bőrszövete elhal, nem képes tágulni, a gyümölcs húsa szétfeszíti a héjat, felszakad a héj. A repedt bogyó húsa kifordul, a felszínre kerül. Ezt a károsodást nevezik „sérves” bogyónak. A lisztharmattal fertőzött bogyó húsa belül zöld, de felnyílása után másodlagosan más kórokozók megtelepedhetnek rajta. A növekedési szakasz utáni bogyófertőzés már nem jelent lényeges kárt, csak a héj parásodott rajzolata jelzi a korábbi fertőzést, szinte csak esztétikai elváltozás.
A szőlőlisztharmat elleni védelem folyamatos odafigyelést kíván. A lisztharmatgomba levegővel terjedő spóráinak (konídiumainak) csírázásához, a növénybe hatolásukhoz magas páratartalom és 15-27 °C-os hőmérséklet az ideális. Az időjárási változásokon kívül a kertben alkalmazott öntözéssel is előidézhetünk magas páratartalmú időszakokat, ami a lisztharmatfertőzést elősegíti.
Biotermesztésben is engedélyezettek a már több száz éve bevált elemi kéntartalmú szerek, valamint a kálium-hidrokarbonát hatóanyagú Vitisan, a narancsolaj-tartalmú Organic, Prev-Gold is. Mindegyik kontakt hatású, csak akkor érik el védő hatásukat, ha egyenletes bevonatot képezünk a megvédendő növény felületén, és ha megelőző, fertőzés előtti védekezést alkalmazunk. Élő parazita gomba (Pythium oligandrum) hatóanyagú Polyversum nevű gombaölő szer is hatékony a lisztharmat ellen. Az itt felsoroltak bármelyike ajánlott vegyes növényállományú házi kertekbe.
A szőlőlisztharmat elleni felszívódó hatású gombaölő szerek a következők: ciflufenamid, difenokonazol hatóanyagú Dynali, azoxistrobin hatóanyagú Quadris, Universalis, ciprodinil, fludioxonil hatóanyagú Switch, penkonazol hatóanyagú Topas, valamint metrafenon hatóanyagú Vivando. A felsorolt gombaölő szerek mind a III. szabadforgalmú kategóriába tartoznak.