Hogyan mutatkozik meg a gyümölcsfák virágain a tavaszi fagykár?

Agrofórum Online

Hogyan mutatkozik meg a gyümölcsfák virágain a tavaszi fagyok által okozott károsodás?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tavaszi virágzáskor fellépő mínuszok által okozott fagykárral azon gyümölcsfajok esetében kell számolnunk, melyek termeszthetőségének északi határán vagyunk (csonthéjas gyümölcsfajok). A fagytól való védekezés elsősorban a helyes termőhely, fajta és alany megválasztásán alapul, azonban hazánkban sajnos egyik termőhely sem nyújt teljes védelmet gyümölcsfáinknak a tavaszi fagyok ellen. A virágzáskori, tartósan nulla fok alatti hőmérséklet hatása nagymértékben függ attól, hogy a generatív szervek milyen fejlettségi állapotban vannak az őket ért negatív külső hatás fellépésekor.

Általános érvényű, hogy a virágok minél közelebb vannak az elvirágzáshoz, annál fagyérzékenyebbek. Ez azt jelenti, hogy bimbós állapotban még kevésbé érzékenyek a virágok a hideg időjárásra, viszont a megjelent terméskezdemények még a virágoknál is érzékenyebbnek bizonyulnak. A fagy hatására kialakuló kárt a virágszervek elbarnulása jelzi, melyek közül a legérzékenyebb a termő, ezt követően a porzók, majd a sziromlevelek károsodnak, végezetül pedig az egész virág megbarnul, elhal. A fiatal, kötődött kis gyümölcsökben a fejlődő magok reagálnak a legérzékenyebben a fagyra. A kajszi gyümölcsök magjai már -1 fokon károsodnak, de az egész gyümölcskezdemény csak -2 – -3 fokos hőmérsékleten szenved teljes fagykárt.

A kötődött gyümölcsöket ért kár felmérése esetén tehát nem elegendő azok külső vizsgálatára hagyatkozni, az épnek látszó gyümölcsöket érdemes felvágni, az azokban fejlődő magokat is megvizsgálni. A termések, melyek magjai elbarnultak, sajnos fagykárt szenvedtek, azok lehullása pár napon belül várhatóan be is következik. A fagykár mértéke azonban sok tényező függvénye: függ attól is, milyen ütemben csökkent a hőmérséklet fagypont alá, valamint attól szintén, hogy milyen hosszú ideig tartott az alacsony hőmérséklet. Minden más stresszhatással együtt, a hideg időjárás okozta kár mértékét befolyásolja a fa kora, állapota, egészsége, annak kondíciója egyaránt. A fagy szempontjából a fák elhúzódó virágzási időszaka előnyt jelent, melyet metszéssel, sok és hosszú termővessző kialakításával is elő tudunk segíteni.

Fogyasszunk szezonális zöldségeket és gyümölcsöket! - Augusztus

2023. augusztus 20. 06:40

Ebben a hónapban is roskadoznak a polcok és a növények a sok idényzöldségtől és -gyümölcstől. Ha a fűszerkertbe visz az utunk, onnan is csipegethetünk kedvünkre. Lássuk, milyen növények szezonálisak augusztusban!

Ellenáll a fagynak, és szinte korlátlanul értékesíthető

2020. május 28. 10:12

A som egy ősi növényünk, a magyar tájkultúra része, amit számos hazai településnév is bizonyít - többek között a festői szépségű Somogy megyében. Az utóbbi években ráadásul egyre népszerűbb a gyümölcse és az abból készített termékek is hódítanak a piacon.

Gyümölcs Videó

Őszi terméshatározó I. rész – galagonya, csipkerózsa és húsos som

2019. szeptember 26. 04:36

Ilyen tiszta, gyönyörű őszi időben érdemes beiktatni egy-egy kirándulást a varázslatos hazai erdőkben. Lépten-nyomon színpompás növényekre bukkanhatunk, amik ezekben a hetekben nemcsak tarka leveleikkel tűnnek fel. Értékes beltartalmú, nem ehető vagy éppen mérgező terméseket hozó növényekre bukkanhatunk. Tekintsük át a cikksorozatban, vajon milyen növényfajokat keresztezhet az utunk az őszi kirándulások alkalmával!

Fontos a megfelelő növényvédelem a zöldségeknél és a gyümölcsösöknél is a sok csapadék miatt

2019. május 28. 13:19

A gombás megbetegedések főként a most érő szamócánál, meggynél, cseresznyénél és az almánál okozhatnak gondot, ha a termelők nem tudják elvégezni a megelőző intézkedéseket.