6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin

Hogyan mutatkozik meg a gyümölcsfák virágain a tavaszi fagykár?

Agrofórum Online

Hogyan mutatkozik meg a gyümölcsfák virágain a tavaszi fagyok által okozott károsodás?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A tavaszi virágzáskor fellépő mínuszok által okozott fagykárral azon gyümölcsfajok esetében kell számolnunk, melyek termeszthetőségének északi határán vagyunk (csonthéjas gyümölcsfajok). A fagytól való védekezés elsősorban a helyes termőhely, fajta és alany megválasztásán alapul, azonban hazánkban sajnos egyik termőhely sem nyújt teljes védelmet gyümölcsfáinknak a tavaszi fagyok ellen. A virágzáskori, tartósan nulla fok alatti hőmérséklet hatása nagymértékben függ attól, hogy a generatív szervek milyen fejlettségi állapotban vannak az őket ért negatív külső hatás fellépésekor.

Általános érvényű, hogy a virágok minél közelebb vannak az elvirágzáshoz, annál fagyérzékenyebbek. Ez azt jelenti, hogy bimbós állapotban még kevésbé érzékenyek a virágok a hideg időjárásra, viszont a megjelent terméskezdemények még a virágoknál is érzékenyebbnek bizonyulnak. A fagy hatására kialakuló kárt a virágszervek elbarnulása jelzi, melyek közül a legérzékenyebb a termő, ezt követően a porzók, majd a sziromlevelek károsodnak, végezetül pedig az egész virág megbarnul, elhal. A fiatal, kötődött kis gyümölcsökben a fejlődő magok reagálnak a legérzékenyebben a fagyra. A kajszi gyümölcsök magjai már -1 fokon károsodnak, de az egész gyümölcskezdemény csak -2 – -3 fokos hőmérsékleten szenved teljes fagykárt.

A kötődött gyümölcsöket ért kár felmérése esetén tehát nem elegendő azok külső vizsgálatára hagyatkozni, az épnek látszó gyümölcsöket érdemes felvágni, az azokban fejlődő magokat is megvizsgálni. A termések, melyek magjai elbarnultak, sajnos fagykárt szenvedtek, azok lehullása pár napon belül várhatóan be is következik. A fagykár mértéke azonban sok tényező függvénye: függ attól is, milyen ütemben csökkent a hőmérséklet fagypont alá, valamint attól szintén, hogy milyen hosszú ideig tartott az alacsony hőmérséklet. Minden más stresszhatással együtt, a hideg időjárás okozta kár mértékét befolyásolja a fa kora, állapota, egészsége, annak kondíciója egyaránt. A fagy szempontjából a fák elhúzódó virágzási időszaka előnyt jelent, melyet metszéssel, sok és hosszú termővessző kialakításával is elő tudunk segíteni.

Közepes gyümölcstermésre számíthatunk a fagykárok miatt

2020. április 10. 10:47

Jelentős virág- és rügykárokat okoztak a hazai gyümölcsösökben a március végi és április eleji hideg és az éjszakai fagyok, így idén már a legtöbb gyümölcsfajnál legfeljebb csak közepes lehet a gyümölcstermés.

Az üzletek zsugorítással próbálják elkerülni az áremelkedést?

2023. május 18. 09:16

A szupermarketeket azzal vádolják, hogy a gyorsan emelkedő költségek mérséklése érdekében egyre kisebbre szabják az epres dobozokat. Egy brit epertermelő szerint az üzletek a rendelések csökkentésével fenyegetőznek, sőt, jó néhányuk szándékosan csökkentik a csomagolás méretét, hogy ne kelljen áremelkedéssel terhelni a vásárlókat.

Most a mandula, a kajszi és az őszibarack megelőző védelme a legfontosabb feladat

2020. március 9. 12:30

Most a csonthéjasok moníliás virág- és hajtásfertőzésének a megakadályozása kell, hogy legyen a fő csapásirány a gyümölcsösök növényvédelmében.

Mi okozhatta a Clapp kedveltje körte termésinek kövecsességét?

2023. február 20. 04:37

Sajnos már a második évben ehetetlenné vált a Clapp kedveltje körténk, pedig az előző években gyönyörű szép, hibátlan termése volt. Olyan mértékben kövecsessé vált, hogy csak kidobálni lehet őket. Gondolom, ha vírus lenne, akkor eddig sem lett volna szép a termése. Nem tudom az okát kideríteni. Mi lehet a probléma hátterében?