A hibiszkuszaink tele vannak virággal. Pár napja behoztuk őket, azóta tele vannak levéltetűvel is. Kérem, adjanak tanácsot, hogyan szabadulhatunk meg végleg a tetvektől?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Kérdező!
A képen látható növény a mályvarózsa vagy hibiszkusz, más néven szobai mályva. Ez a növény, ha már lakásban van, lakott helyen, eléggé behatárolt a védekezésre használható szerek köre. A védekezésre ajánlott szer attól függ, hogy csak a szobában történhet a permetezés vagy ideiglenesen védett, de szabad helyre is ki tudják vinni a virágot a kezelés idejére.
Amennyiben csak a szobában történhet a kezelés, és azt a helyiséget rendszeresen használják, lakják, akkor a levéltetvek ellen a következő növényápoló szereket tudom ajánlani:
- Biofito természetes növényápoló, hatóanyaga fenyőolaj 0,5%-os kész oldata.
- A káliszappan 0,5-1%-os oldatban kipermetezve is hatásos. BIOSECT néven kész, 0,3%-os oldatú készítmény formában is kapható.
- Hatásos a FLORIMO növényápoló, mely 1,5% káliszappant és 10% növényi kivonatokat tartalmaz, kész, azonnal használható oldat.
- Biosol® Extra növényi sampon is azonnal használható permetlé, 1%-os káliszappan tartalommal.
- Compo triathlon rovarölő permet, kész oldat, kombinált hatóanyagú, felszívódó, és minden szívó kártevő ellen hatásos.
- Celaflor careo rovarölő is felhasználható, készre kevert permetlé, felszívódó hatású, valamennyi szívó és rágó szobai kártevő ellen kiváló.
Amennyiben van arra mód, hogy a permetezést szabadban végezzék és az azt követő 4-6 órára, a rászáradás idejére ott is helyezzék el a növényeket, bármilyen, levéltetű elleni rovarölő szerrel is lepermetezhetik. Például: Pirimor, Teppeki, Mospilan. A biológiai termesztésben is engedélyezett, növényi hatóanyagú Neemazal is ajánlott erre a célra. Más rovarölő szerek is alkalmazhatók a szabad légtérben tartott virágoknál, például teraszon. A növényvédő szerek felhasználása előtt feltétlenül olvassa el a javasolt alkalmazási módot!
Javaslom, hogy nyáron a kertben tartott és lakásba visszavitt többi növényt is permetezzék le, mert azokon is előfordulhatnak felszaporodóban lévő, még nem észlelt károsítók.
Még egy jó tanács, bár ez csak a jövőre vonatkozik: kertből a lakásba visszavitt valamennyi virágot, még a kertben, hasznos a rovarkártevők és az atkák ellen megelőző céllal lepermetezni. Javaslom a csatolt file elolvasását: https://agroforum.hu/szaktanacsadas-kerdesek/hogyan-keszuljek-fel-a-teleltetesre-mivel-permetezzem-a-novenyeket/ .
Kiemelt kép: a kérdező felvétele