Hogyan szabadulhatunk meg a körtelevélbolhától?

Agrofórum Online

H. Sámuel kérdése: A körte leveleinek megjelenésével egy időben minden évben a bolhák is megkezdik károsításukat. Hogyan szabaduljak meg tőlük?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A körtefákon előforduló kártevők közül a körtelevélbolhák okozzák a legjelentősebb károkat. Amellett, hogy jelenlétükre már nagyon korán, 5 fok feletti hőmérséklet esetében számíthatunk, gyors és tömeges elszaporodás jellemzi. Tavasszal akár 300-400 db tojást is rakhatnak, évente 5-6 nemzedékük is kifejlődhet. A körtén három levélbolha faj is előfordulhat, azonban a füstösszárnyú körtelevélbolha (Cacopsylla pyri) jelenléte a meghatározó.

Szívogatásuk hatására a levelek besodródnak, deformálódnak, kisebbek maradnak, később elhalnak. Emellett lassul a hajtásnövekedés, az ízközök is rövidülnek. A gyümölcsök mérete a növekedésben visszamarad és torzul. Látványos kártétel a korompenész megjelenése, mely a rovarok által ürített mézharmaton jelenik meg, csökkentve ezzel az asszimilációs felületet. A terméseken megtelepedő korompenész pedig a gyümölcsök értéktelenné válásához vezet.

A levélbolhák ellen eredményesen akkor védekezhetünk, ha több szempontot is figyelembe veszünk. Ennek egyik fontos eleme a vízhajtások eltávolítása, ugyanis így csökkenthetjük a tojásrakás és lárvák fejlődésére alkalmas felületet. Minden olyan agrotechnikai művelettel (tápanyag-utánpótlás, öntözés, metszés), amivel a hajtásnövekedést a nyár közepéig le tudjuk állítani, elszaporodásuk mértékét csökkenthetjük.

A védekezés hatékonyságát az olajos lemosó kezeléssel növelhetjük. A vegyszeres védelem legfőbb szempontja a természetes ellenségek (pókok, ragadozó katicabogarak, virágpoloskák) megóvása, ugyanis hiányuk rövid időn belül a levélbolhák egyedszámának rohamos növekedéséhez vezet. A körtelevélbolha ellen a permetezést akkor kezdjük el, amikor a tojások 40-50%-a már a kelés előtti állapotban van (sárga színű), ezt kézi nagyító segítségével ellenőrizhetjük. Hatékonyak lehetünk akkor is, ha a kezelés időpontjában még a fiatal lárvák vannak túlsúlyban. A megfelelő eredmény érdekében 8-10 nap múlva javasolt a kezelés megismétlése is (pl. acetamiprid). A legkritikusabb időszakban, vagyis a hajtásnövekedés idején és tavasszal mindenképp ügyeljünk a kártevő megjelenésére.

 

Károsítja a bundásbogár a növényeket a kertben?

2023. április 25. 04:38

Kertünkben jó pár bundásbogárral találkoztam. Károsítják a növényeket? Kell ellenük védekezni?

Hogyan védekezhetünk házikertben monília ellen?

2022. április 4. 13:24

Hogyan, mikor és milyen gombaölő szerekkel tudok védekezni a virágfertőző moníliás betegség ellen házikertben?

Ki lehet váltani a gyümölcsfák permetezését rezisztens fajták ültetésével?

2022. február 15. 04:04

Egyre több rezisztens tulajdonsággal rendelkező gyümölcsfát árusítanak már hazánkban is, élni kell a lehetőséggel és ilyeneket ültetni, nevelni kertjeinkben.

Helyettesíthető a NeemAzal növényvédő szer a neem-fa olajával?

2024. január 24. 04:38

Van-e különbség a neemolaj és a Neemazal nevű növényvédő szer között? Helyettesíthetők-e egymással? Melyiket érdemes választani?