A. Lilla kérdése: Kertemben szépen fejlődő szamócára az elmúlt időszakban sok csapadék hullott. Félek, hogy sok termés tönkre fog menni a szürkerothadás miatt. Mit tegyek ellene?
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A botritisz (Botrytis cinerea) a szamóca súlyos betegsége. A legnagyobb kárt a gyümölcsök rothadásával idézi elő. Fellépése az egyes évjáratoktól függően nagymértékben változhat. Csapadékos időjárás esetén viszont jelentős terméskieséssel lehet számolni.
Tünet: az érő termésen, főleg a kocsány felőli részen figyelhető meg a rothadása. A termés fakó, majd világosbarna lesz, húsa pedig lágy és pépes. A rothadó részeken a termést később dús, szürke bevonat borítja. Az elpusztult bogyón esetenként apró, fekete képletek is képződhetnek. A betegség mértékét növeli, hogy a szár is elbarnul, emiatt az azon lévő, egyébként egészséges termések is elpusztulnak. Fertőzési forrás a talaj, valamint a beteg növénymaradványok, ahol a kórokozó áttelel. A gomba a virágokat is megfertőzheti. Az elpusztult virágokról újabb virágok fertőződhetnek. Egy részük elpusztul, azonban a fertőzött virágok egy részéből beteg, rothadó termések fejlődnek. A kórokozó az éretlen termést sebzéséken keresztül, az érett termést seb nélkül is megfertőzheti. A gomba számára a nedves, páradús időjárás kedvező. Ha virágzástól gyümölcsérésig, vagyis májusban és június első felében csapadékos az időjárás, akkor jelentős termésrothadásra lehet számítani.
Védekezés: A túlzott nitrogén adagolás, a túl sűrű és gyomos állomány a betegség mértékét növeli. A szamócaállományt gyommentesen kell tartani, valamint az indákat időben el kell távolítani. A talaj takarása fóliával vagy szalmával a betegség mértékét jelentősen csökkenti. Gombaölő szeres kezelés tőlevélrózsás állapottól, a virágzás kezdetekor, majd a virágzás végén szükséges, méhkímélő technológiával. Virágzás kezdetén és végén a védekezést az időjárástól függetlenül célszerű elvégezni. A virágzás utáni védekezésre csak akkor van szükség, ha az időjárás csapadékos. A termésnövekedés idején végzett védekezés esetén mindenképpen legyünk tekintettel a készítményeken feltüntetett élelmezésügyi várakozási idő betartására. Védekezésre az azoxistrobin, fenhexamid, valamint réztartalmú szerek használhatók.