Hogyan védekezhetünk a szamóca szürkerothadása ellen?

Agrofórum Online

A. Lilla kérdése: Kertemben szépen fejlődő szamócára az elmúlt időszakban sok csapadék hullott. Félek, hogy sok termés tönkre fog menni a szürkerothadás miatt. Mit tegyek ellene?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A botritisz (Botrytis cinerea) a szamóca súlyos betegsége. A legnagyobb kárt a gyümölcsök rothadásával idézi elő. Fellépése az egyes évjáratoktól függően nagymértékben változhat. Csapadékos időjárás esetén viszont jelentős terméskieséssel lehet számolni.

Tünet: az érő termésen, főleg a kocsány felőli részen figyelhető meg a rothadása. A termés fakó, majd világosbarna lesz, húsa pedig lágy és pépes. A rothadó részeken a termést később dús, szürke bevonat borítja. Az elpusztult bogyón esetenként apró, fekete képletek is képződhetnek. A betegség mértékét növeli, hogy a szár is elbarnul, emiatt az azon lévő, egyébként egészséges termések is elpusztulnak. Fertőzési forrás a talaj, valamint a beteg növénymaradványok, ahol a kórokozó áttelel. A gomba a virágokat is megfertőzheti. Az elpusztult virágokról újabb virágok fertőződhetnek. Egy részük elpusztul, azonban a fertőzött virágok egy részéből beteg, rothadó termések fejlődnek. A kórokozó az éretlen termést sebzéséken keresztül, az érett termést seb nélkül is megfertőzheti. A gomba számára a nedves, páradús időjárás kedvező. Ha virágzástól gyümölcsérésig, vagyis májusban és június első felében csapadékos az időjárás, akkor jelentős termésrothadásra lehet számítani.

Védekezés: A túlzott nitrogén adagolás, a túl sűrű és gyomos állomány a betegség mértékét növeli. A szamócaállományt gyommentesen kell tartani, valamint az indákat időben el kell távolítani. A talaj takarása fóliával vagy szalmával a betegség mértékét jelentősen csökkenti. Gombaölő szeres kezelés tőlevélrózsás állapottól, a virágzás kezdetekor, majd a virágzás végén szükséges, méhkímélő technológiával. Virágzás kezdetén és végén a védekezést az időjárástól függetlenül célszerű elvégezni. A virágzás utáni védekezésre csak akkor van szükség, ha az időjárás csapadékos. A termésnövekedés idején végzett védekezés esetén mindenképpen legyünk tekintettel a készítményeken feltüntetett élelmezésügyi várakozási idő betartására. Védekezésre az azoxistrobin, fenhexamid, valamint réztartalmú szerek használhatók.

Mi támadta meg a krizantém dugványokat?

2019. január 9. 08:37

Sz. Zsigmondné kérdése: Krizantém dugványokat gyökereztettem, a dugványok elfeketedtek, és világosszürke színű sűrű bevonat nőtt rajtuk. Mi lehet az, tudom orvosolni a bajt?

Melyek a bodza leggyakoribb növényvédelmi problémái?

2018. június 18. 13:44

Z. Áron kérdése: A kertembe szeretnék pár bodzabokrot ültetni. Milyen növényvédelmi problémákra számíthatok?

Csúcson az amerikai kukoricabogár imágók rajzása

2021. július 21. 06:39

A kukorica táblákon az amerikai kukoricabogár imágók rajzása a napokban érte el a csúcsot.

Miként előzhetem meg, hogy "barna borzalmakká" váljanak a szőlőfürtök?

2023. szeptember 1. 04:38

A kertemben lévő, két általam ismeretlen nevű szőlőfajta idei várható terméséről egy-egy fényképét mellékelek. Több, mint tíz évi termesztés során, még ennyire szörnyű szőlőfürtöket nem láttam. Úgy 3-4 hét alatt változtak normálisnak látszó fürtökből a képeken látható borzalmakká. Milyen módon és egyáltalán, meg lehetett volna akadályozni a probléma kialakulását?