Hogyan védekezzünk a gyümölcsfán megjelenő levéltetvek ellen?

Agrofórum Online

Az idén szeretnék felkészülni a levéltetvek elleni védekezésre, a tavalyi évben tapasztalt súlyos felszaporodásuk megelőzésére. Hogyan védekezhetek ellenük? Mire ügyeljek?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Érdeklődő!

A levéltetvek nagyon korán, szinte a fiatal kis levelek megjelenésekor már jelen lehetnek a fákon, megkezdve táplálkozásukat és károsításukat. A jó idő beköszöntével tehát nem árt felkészülnünk a levelek fakadásával együtt a levéltetvek, akár nagyobb mértékű megjelenésére is. Kártételük nem minden évben mondható jelentősnek, de kisebb-nagyobb kolóniáik kialakulására minden évben számítanunk kell. A legeredményesebbek az ellenük való harcban akkor lehetünk, ha már korán, kisebb egyedszámuk esetében megállítjuk szaporodásukat.

Sajnos a legtöbb esetben jelenlétüket már általában az okozott kártételükkel együtt figyeljük meg, ezt megelőzve ajánlatos a fákat tavasszal rendszeresen szemügyre venni. Jelentős felszaporodásra utal a fákon megjelenő ragacsos mézharmat, illetve az azon kialakuló korompenész, melyet csak az idejében elvégzett kémiai kezeléssel tudunk megakadályozni. A szívogatással a levéltetvek nemcsak a fák erőnlétét csökkentik, hanem a vírusok terjesztésében is nagy szerepet játszanak, így még inkább fontosnak tekinthető fáink levéltetvektől való megvédése.

A levéltetveknek sok faja ismeretes, így a gyümölcsfákon is különböző változataik találhatók meg kultúránként. A szívogatásuk nyomán kialakuló tünetek, illetve károsításuk hossza is fajonként eltérőnek mondható. Vannak fajok, melyek szívogatása nyomán a leveleken pirosas elváltozás alakul ki, de levélsodródás, hajtásnövekedés-csökkenés is bekövetkezhet. Egyes fajok egész tenyészidőszakban (zöld alma levéltetű), mások pedig kb. nyár elejéig, majd pedig csak ősszel keresik fel újra gyümölcsfáinkat (fekete meggy és cseresznye levéltetű).

A védekezés lehetőségei

Kultúrától, illetve a levéltetű fajától függetlenül minden évben ajánlott a megelőző védekezés, vagyis az olajtartalmú készítménnyel végzett lemosó kezelés, mellyel a telelő tojások számát csökkenthetjük eredményesen. A kora tavaszi időszakban, a levelek kisebb mérete miatt a kontakt készítmények közül válasszunk, pl. Karate Zeon 5 CS, Full 5 CS vagy Decis!

A későbbiekben a levelekbe sodort egyedek elérése érdekében, az intenzív hajtásnövekedés időszakában már csak a felszívódó készítmények használatával lehetünk hatékonyak (Mospilan). A kereskedelemben kifejezetten a levéltetvek ellen ható felszívódó készítmények is megtalálhatók, mint pl. a Teppeki, Pirimor készítmények. A készítmények adott gyümölcskultúrában való felhasználhatóságáról minden esetben a szerek engedélyokiratában leírtak alapján tájékozódjunk!

Kiemelt kép: Pixabay

Lemosó permetezések időszaka

2024. február 7. 05:40

A tavaszi lemosó permetezés hasznos fegyver lehet a hozzáértő kertészek kezében egy sor kórokozó és kártevő ellen, de egyáltalán nem mindentudó csodaszer.

Hogyan védjem meg gyümölcsfáimat tavasszal a levéltetvektől?

2023. március 27. 04:36

Kérem szépen segítségüket! Hogyan védjem meg gyümölcsfáimat tavasszal a levéltetvektől?

Folyamatosan erősödik a levéltetvek aktivitása

2019. október 22. 11:56

A levéltetvek és kabócák gyorsan megtalálták a vetéseket, és általánosan jellemző a levéltetű-kolóniák folyamatos kialakulása.

Nem halogatható a regulátorozás a repcében!

2019. október 29. 11:17

A repcék többsége már elérte a 7-8 leveles állapotot, így már nem halogatható a regulátorozás. Le kell lassítani a további intenzív növekedést, inkább a gyökérnyak erősödjön a továbbiakban.