34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina

Hogyan védekezzünk a ribiszke-levéltetű ellen?

Agrofórum Online

Kérem segítségüket abban, hogy miként védekezhetek eredményesen a ribiszke-levéltetű ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A közönséges levélpirosító ribiszke-levéltetű (Chryptomyzus ribis) gyakori vendégnek számít a ribiszke bokrain. Nagyon korán megjelenő kártevő, szinte az első levelek fakadásakor már számíthatunk károsításukra, legyen szó akár fekete vagy piros ribiszkéről. Telelésük tojás alakban történik, majd a fakadás után kártételük fokozatosan egyre nagyobb mértékűvé válása figyelhető meg.

Szívogatásuk által a levelek hólyagosodnak, bepirosodnak, majd idővel pedig lehullnak. Egyedeik a levelek fonáki oldalán találhatók meg. Fő tápnövényük a ribiszke, melyet májusban elhagynak és nyári tápnövényeikre, vagyis különböző ajakos növényekre vándorolnak, ott folytatva tovább élettevékenységüket, majd az ősz folyamán térnek csak vissza ribiszkebokrainkra. 

A védekezést érdemes már nyugalmi állapotban megkezdeni megelőző jelleggel a telelő alakok ellen permetezni olajtartalmú készítményekkel, ezzel a művelettel ugyanis hatékonyan gyéríthető áttelelő alakjainak száma. Az így elpusztított tojásokkal több nemzedéksor kifejlődése állítható meg. A védekezés alapját képezi továbbá a növények rendszeres figyelése, a levéltetvek megjelenésének korai felismerése.

Az első károsodott levelek megjelenésekor még a virágzás megindulása előtt mindenképpen egy kémiai beavatkozás elvégzése szükséges, ekkor még kontakt készítményt is alkalmazhatunk (pl. lambda-cihalotrin). A besodródott levelekben élő egyedeknek nagy az életben maradási esélye, hiszen azokat a kontakt készítmények már nem érik el védett életmódjuk miatt. A sodratban élő tetvek ellen már csak felszívódó hatóanyagú szerekkel lehetünk hatékonyak (pl. acetamiprid). Májusban vizsgáljuk át növényeinket és győződjünk meg arról, hogy élnek-e még a levelekben tetvek, ugyanis lehet, hogy egyedei már elvándoroltak, utánuk már csak a károsodott levelek maradtak, így a kémiai védekezés már feleslegesnek mondható. Ne felejtkezzünk el a későbbiekben, ősszel visszatérő szárnyas egyedek elleni védekezésről sem!

A növényvédelemben tényleg a vegyszer a legfontosabb?

2018. szeptember 6. 08:31

A növényvédelem nem a permetezéseknél kezdődik. Ez egy sokkal bonyolultabb folyamat.

Megkapta az AEF tanúsítványt a Weed-It ISOBUS alkalmazása

2021. március 20. 05:37

Az évek során a gyomfelismerés és megszüntetés technológiáját folyamatosan fejlesztették, de a Weed-It filozófiája nem változott: precíz, egyszerű környezetkímélő gyomirtás.

Növényvédelmi teendők a gyümölcsösökben virágzáskor

2022. április 13. 05:36

Az április hónap a gyümölcstermesztő gazdák számára leginkább a virágzásról szól, valamint a hozzá kapcsolódó különböző teendőkről.

Hatékony-e a drónos permetezés? + videó

2025. június 1. 12:10

A drónok mezőgazdasági alkalmazása számos kérdést vet fel, vannak akik szkeptikusak. Riportunkban a technológiáról szólnak a szakértők.