Hogyan védekezzünk a foltosszárnyú muslica ellen?

Agrofórum Online

V. Zsuzsanna kérdése: Rádióban hallottam, hogy nemrég egy új muslicafaj jelent meg az országban, aminek jelentős a kártétele. Milyen gyümölcsöket támad, mit tehetek?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves V. Zsuzsanna!

Az új muslicafaj a pettyesszárnyú vagy más néven foltosszárnyú muslica (Drosophila suzukii). Magyarországon 2012-ben találták meg az M7-es autópályán, a Balaton déli részének egyik pihenőhelyén. Megjelenése nagyon hasonlít hazai rokonára az ecetmuslicára.

A két faj megkülönböztetése a hímek szárnyának rajzolatával lehetséges, ugyanis a pettyesszárnyú muslica esetén  hímek szárnyának hegyén sötét színű pötty található. Ez az invazív, gyorsan szaporodó muslicafaj sok tápnövénnyel rendelkezik, nem kíméli sem a termesztett, sem a vadon termő gyümölcsfajokat.

Főként a vékonyabb héjjal rendelkező gyümölcsöket preferálja: szamóca, szeder, málna, ribizli, áfonya, bodza, szőlő. Más muslicákkal ellentétben nem a rothadó, túlérett, hanem a friss még érésben lévő (színesedő), majd később az érett gyümölcsöket keresi fel tojásrakás céljából.

A nőstény hegyes, fűrészes tojócsöve segítségével szakítja fel a növények termését és belepetézik. Egy gyümölcsbe akár több petét is elhelyezhet. A kártevő lárvái fehér színű pár milliméteres nagyságú nyüvek. Károsításának hatására a gyümölcs felszíne a szúrás helyén behorpad, a gyümölcs gyorsan összeesik és rohadni kezd.

A kártételt megelőzhetjük, ha a gyümölcsöket időben szüreteljük. A rovar megjelenése sárga ragacsos lappal és almaborecettel kiegészített csapdák kihelyezésével nyomon követhető. A csapdák nem csak előrejelzésre, hanem a kártevő egyedszámának gyérítésére is alkalmasak.

Nagyon fontos a megtermett összes gyümölcs betakarítása, valamint a fertőzött termések megsemmisítése is. A fertőzött terméseket nem szabad komposztálni, mivel az a muslica átteleléséhez ez ideális körülményeket teremt. E kártevő elleni kémiai védelem nehéznek mondható, hiszen  közvetlenül érés előtt támad, és a hatékony szerek élelmezés-egészségügyi várakozási ideje hosszú.

Amennyiben a kémiai védekezést választjuk, a gyümölcsérés kezdetén az adott kultúrában engedélyezett készítményekkel pl. spinozad, lambda-cihalotrin hatóanyag tartalmú szereket használhatjuk.

A csávázás és a Bayer neve elválaszthatatlan

2019. szeptember 16. 11:36

Elérkezett az őszi vetésű gabona vetőmagok csávázásának ideje. A munka megkezdése előtt nem árt felfrissíteni a tudásunkat, feleleveníteni az elmúlt évek tapasztalatát.

A LEMKEN módosítja portfólióját

2020. június 6. 04:36

A LEMKEN kivonja permetezőgépeit a gyártási programból, ezzel egy időben meg akarja erősíteni és tovább bővíteni a talajművelő, a vetéstechnikai és a növényápoló gépek területén elért, innovatív piaci vezető szerepét.

Nehezen lehet védekezni a pettyes szárnyú muslica ellen

2018. július 24. 08:20

A fajnak kialakult egy olyan képessége, hogy az élő gyümölcsbe rakja be a tojását, és abban fejlődik ki, ezért a gyümölcs nagyon hamar megromlik.

5 eset, amikor hasznos lehet a monitoring drónok alkalmazása

2023. január 12. 10:46

Az agrárium azon szereplői, akikben megvan a nyitottság a folyamatos innovációra, jobb esélyekkel vészelhetik át a nehezebb időszakokat.