25℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek

Hogyan védekezzünk a foltosszárnyú muslica ellen?

Agrofórum Online

V. Zsuzsanna kérdése: Rádióban hallottam, hogy nemrég egy új muslicafaj jelent meg az országban, aminek jelentős a kártétele. Milyen gyümölcsöket támad, mit tehetek?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves V. Zsuzsanna!

Az új muslicafaj a pettyesszárnyú vagy más néven foltosszárnyú muslica (Drosophila suzukii). Magyarországon 2012-ben találták meg az M7-es autópályán, a Balaton déli részének egyik pihenőhelyén. Megjelenése nagyon hasonlít hazai rokonára az ecetmuslicára.

A két faj megkülönböztetése a hímek szárnyának rajzolatával lehetséges, ugyanis a pettyesszárnyú muslica esetén  hímek szárnyának hegyén sötét színű pötty található. Ez az invazív, gyorsan szaporodó muslicafaj sok tápnövénnyel rendelkezik, nem kíméli sem a termesztett, sem a vadon termő gyümölcsfajokat.

Főként a vékonyabb héjjal rendelkező gyümölcsöket preferálja: szamóca, szeder, málna, ribizli, áfonya, bodza, szőlő. Más muslicákkal ellentétben nem a rothadó, túlérett, hanem a friss még érésben lévő (színesedő), majd később az érett gyümölcsöket keresi fel tojásrakás céljából.

A nőstény hegyes, fűrészes tojócsöve segítségével szakítja fel a növények termését és belepetézik. Egy gyümölcsbe akár több petét is elhelyezhet. A kártevő lárvái fehér színű pár milliméteres nagyságú nyüvek. Károsításának hatására a gyümölcs felszíne a szúrás helyén behorpad, a gyümölcs gyorsan összeesik és rohadni kezd.

A kártételt megelőzhetjük, ha a gyümölcsöket időben szüreteljük. A rovar megjelenése sárga ragacsos lappal és almaborecettel kiegészített csapdák kihelyezésével nyomon követhető. A csapdák nem csak előrejelzésre, hanem a kártevő egyedszámának gyérítésére is alkalmasak.

Nagyon fontos a megtermett összes gyümölcs betakarítása, valamint a fertőzött termések megsemmisítése is. A fertőzött terméseket nem szabad komposztálni, mivel az a muslica átteleléséhez ez ideális körülményeket teremt. E kártevő elleni kémiai védelem nehéznek mondható, hiszen  közvetlenül érés előtt támad, és a hatékony szerek élelmezés-egészségügyi várakozási ideje hosszú.

Amennyiben a kémiai védekezést választjuk, a gyümölcsérés kezdetén az adott kultúrában engedélyezett készítményekkel pl. spinozad, lambda-cihalotrin hatóanyag tartalmú szereket használhatjuk.

Előrejelzési és megfigyelési módszerek zárt termesztőberendezésben

2019. október 24. 10:38

Minden növényvédelmi beavatkozást, legyen szó kémiai készítmény, vagy természetes ellenségek felhasználásáról, meg kell előznie a megfigyelésnek, szemrevételezésnek.

BASF: A mezőgazdaság a legfontosabb hivatás

2020. április 13. 06:36

A gazdálkodás a biztonságos élelmiszer-ellátás kulcsa. A mezőgazdaság a legfontosabb hivatás a világon – főként mostanában.

Vadgesztenyelevél-aknázómoly csapdahálózat fogási adatai október második hetében

2023. október 15. 16:10

Az alábbi táblázatban találják a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara szakmai irányításával működő vadgesztenyelevél-aknázómoly csapdahálózat fogási adatait, melyeket az MTA ATK Növényvédelmi Intézetének Csalomon típusú csapdáival felvételeztek.

Ritka kártevők a repcében

2019. december 6. 04:37

Az őszi káposztarepce az a szántóföldi növénykultúránk, amelynek növényvédelmében az állati károsítók döntő jelentőséggel bírnak és amelynek a termesztési költségeiben az ilyen károsítók elleni védekezés adja az egyik legnagyobb tételt.