Hogyan védekezzünk virágzás idején a kajszi moníliás betegsége ellen?

Agrofórum Online

Segítséget szeretnék kérni, hogy hogyan tudok védekezni virágzás idején a kajszi moníliás betegsége ellen?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A monília kórokozói a csonthéjas gyümölcsfajokon jelentős problémákat okoznak, hiszen tünetként virág- és hajtáselhalás, termésrothadás is bekövetkezhet, melynek következménye minden esetben terméskiesés. A virágzási időszakban a csonthéjasok moníliás hajtás- és virágszáradása (Monilinia laxa) fertőzésére kell számítani, mely elsősorban a kajszi-, meggy- és szilvafák jelentős betegsége. A kórokozó virágelhalást okoz, melynek első tünete kora tavasszal a virágok sziromlevelének vagy bibéjének barnulásával kezdődik.

A virágok megbarnulva gyakorta az adott hajtásokra száradva még hónapokon keresztül fennmaradnak a fán. A kórokozó fertőzése a kocsányokon keresztül a hajtásba is továbbterjed, mely által hajtáselhalás is bekövetkezik, vagyis a rajta található levelek és az apró kötődött termések is elpusztulnak. A monília általi fertőzöttség továbbá a fás részeken kialakuló rákos sebek formájában egyaránt megmutatkozhat. A gyümölcsökön a tünetek kezdetben aprók, idővel azonban nagyobb méretű, az egész termésre kiterjedő rothadás is megjelenik rajtuk,  végezetül pedig a gyümölcs feketés-barna múmiává válik és elhalva a fán marad. A gyümölcsön kialakuló tünetekért azonban nemcsak a M. laxa, hanem másik két moníliafaj is felelőssé tehető.

A védekezés önmagában nem csak a permetezésen alapul. Fontos, hogy a fertőzési forrásokat, vagyis a gyümölcsmúmiákat megsemmisítsük, valamint a rákos ágrészeket eltávolításuk, kezeljük. Kiemelt jelentősége van az ősszel és tavasszal elvégzett lemosó kezeléseknek is. Jelentős fertőzésre akkor kell számítanunk, ha a virágzási időszakban nedves, vagyis ködös és párás az időjárás, ez kedvező ugyanis a kórokozó számára. Hőmérséklet tekintetében a kicsivel több, mint 0 °C már elegendő elindulásához.

A kémiai védekezést a virágok fehérbimbós állapotában megelőző jelleggel már érdemes lehet elvégezni, főként a kórokozó számára optimális környezeti körülmények megléte esetén. Fertőzésveszély fellépésekor akár további három kezelés is szükséges lehet, a fővirágzásban, a virágzás végén, valamint a sziromhullás kezdetén. Nemcsak az időjárási körülményektől kell függővé tenni a kezelések számát, hiszen ezt a virágzás hossza és a használt készítmény hatástartama is befolyásolja. A készítmények tekintetében a ciprodinil, fenhexamid, penkonazol hatóanyagú szerek közül válogathatunk.

Rengeteg a tenni való a gyümölcsösben - ha szüretelni is akarunk

2019. március 27. 04:36

Az átlagosnál melegebb időjárás hatására teljesen virágba borult a kajszi, megkezdte virágzását az őszibarack, zöldbimbóban a cseresznye, meggy, szilva.

Miként permetezhetjük a virágzó kajszit monília ellen?

2024. március 18. 04:40

Szeretném megtudni, hogy hogyan permetezhetem le a virágzó kajszit monília ellen?

Megnőtt a tűzelhalás és a varasodás fertőzésének veszélye almástermésűeknél

2019. május 14. 04:36

Az időjárási körülmények miatt a tűzelhalás és a varasodás veszélye is megnőtt az almásokban és körtésekben. Továbbra is szükségesek az almafa lisztharmat elleni kezelések.

Mi lesz a kérgét vesztett, lyukakkal teli törzsű kajszifával?

2023. december 28. 04:37

S.O.S. Mi történt a sárgabarackfánkkal? Eltűnt a kérge és lyukak vannak rajta? Mi lesz vele?