Hol vannak télen a kártevők? Hogyan vészelik át a hideget?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A rovaroknak ahhoz, hogy a kedvezőtlen környezeti körülményeket is át tudják vészelni, nyugalomba kell vonulniuk, vagy védett helyet kell keresniük. Ahány rovarfaj, annyiféle fejlődési formában és helyen történik telelésük. A hideg időjárás közeledtével a nappalok fokozatosan rövidülnek, melyet a rovarok is érzékelnek a növényekhez hasonlóan. Ezt a változást egyes rovarok esetében a nyugalomba vonuló telelési alakot megelőző fejlődési stádiumú alak már észleli. Ezt nevezzük feltételes diapauzának, vagyis ahhoz, hogy a rovar nyugalomba vonuljon, szükség van a fotoperiodizmusra is. Erre példa lehet a burgonyabogár, melynek fiatal érési táplálkozást végző imágóik érzékelik a fotóperiódust, valamint a hosszúnappalon fejlődő lárvákból származó imágók még több tojást raknak, mint amelyek rövidnappalon fejlődtek. Az is jellemző, hogy a rövidnappalon fejlődött imágók már nem is raknak tojást, hanem anélkül vonulnak telelőre.
Egyes fajoknál azonban valódi diapauzáról beszélünk, náluk a külső körülmények változása nélkül, vagyis genetikailag meghatározott módon jön létre a nyugalomba vonulás. Valódi diapauzáról beszélünk pl. a cseresznyelégy esetében, melynek egy nemzedéke károsít évente, majd a károsítás befejeztével a lárváik a talajban alakulnak bábbá, majd ott maradnak egészen a következő év tavaszáig.
A molyokra jellemző, hogy általában gazdanövényeik fás részein telelnek, mint az almamoly vagy a barackmoly lárvája, vagy a szőlőmoly és a keleti gyümölcsmoly bábjai. A levéltetvek szintén a fás részeken telelnek, vannak olyanok melyek tojásai a kéregrepedésekben, illetve olyanok is, melyek a rügyek mellett telelnek át. Az atkák egyik jellemző telelési módja is a fás részeken van, a szőlő levélatka kifejlett alakjai, valamint a takácsatkák nőstény egyedei is a fás részeken találhatók meg nyugalmi állapotukban. A talajban telelnek a kártevők közül a cseresznyelégy és a dióburok-fúrólégy bábjai, a cserebogarak pajorjai, vagyis lárvái, a burgonyabogár imágói, valamint a kukoricabogár tojásai egyaránt.
A kártevők azonban nemcsak kerti körülmények között telelhetnek, hanem a házunkban is, mint pl. a borsózsizsik imágói. A harlekinkaticák, valamint poloskák telelőre való vonulása, lakótérbe való behúzódása menedék keresés céljából szintén mindenki számára ismeretes.