Káros a fán élő taplógomba?

Agrofórum Online

Káros a fán élő taplógomba? A gomba kivágásával megszabadulhatunk tőle?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fákon élő taplógombák egyik típusa a gazdanövényben lévő holt sejtekből táplálkozik és nem károsítják a még élő szöveteket, viszont a másik csoportja az élő fát támadja és el is pusztítja azt. A taplók legtöbbje azonban már olyan fát támad meg, melyek eleve is sérültek, ezáltal e gombafajok gyengültségi parazitáknak nevezhetők. Bejutásuk általában már kialakult sebzéseken keresztül lehetséges, melyet a külső körülmények, de kórokozók és kártevők egyaránt kiválthattak.

Taplógomba fejlődése

A taplógombák néhány fajának fejlődése csak bizonyos fafajokhoz köthető, de vannak olyanok is, melyek számos fafajon képesek kifejlődni. A taplók közül talán a legismertebb a bükkfatapló (Fomes fomentarius), mely akár 50 cm nagyságra is megnőhet és akár 15 évig is élhet. Ez a faj nemcsak az egyik legnagyobb termőtesttel rendelkező, hanem az egyik leggyakoribb fabontó is az erdőben, mely a már legyengült vagy elhalt bükk- és nyírfákon él.

A fa ágain megjelenő taplógombákkal könnyebb dolgunk van, mint a fa törzsén élők esetében, hiszen ilyenkor az érintett rész levágása a problémát nagyobb valószínűséggel oldhatja meg teljes mértékben. A fatörzs érintettsége esetében már kicsit nehezebb a feladat, hiszen nem elég önmagában a termőtestet eltávolítani, hanem a gombafonalakat, vagyis a micéliumokat is szükséges lenne, de ezek akár mélyebben is belenőhetnek a fákba. Érdemes azért megpróbálni, minél mélyebben kitisztítani az érintett részt. Éles késsel ilyenkor a fák egészséges részéig kell kitisztítani a törzset, megpróbálva így a legtöbb micéliumot is eltüntetni a fából. Az így keletkezett sebet ajánlatos kezelni valamely réztartalmú készítménnyel, mely hatékony a gombás betegségek ellen, ezután pedig következzen a farész sebzáró anyaggal történő bekenése is.

A védekezés szempontjából a fás részeken megjelenő taplógomba ellen kiemelt jelentősége van a megelőzésnek, vagyis annak, hogy a fák kondícióját meg tudjuk tartani. Telepítéskor a megfelelő termőhely kiválasztásával, a tápanyagok utánpótlásával, a növényvédelmi kezelések elvégzésével, a metszések időzítésével és a sebek ápolásával mind-mind hozzájárulhatunk a növények jó egészségügyi állapotának megőrzéséhez.

Védekezni kell az aranka és a hamuszürke szárkorhadás ellen, egyre több a gyapottok bagolylepke

2018. augusztus 15. 06:54

A tartós meleg hatására szántóföldön és a kertészetekben is rohamosan érnek a növények, tartják időbeli előnyüket más évekhez viszonyítva.

Gabonatarlók – növényvédelem

2018. október 8. 07:47

A betegségek kórokozóinak fennmaradását, továbbszaporodását és terjedését egyaránt elősegíthetik a tarlók. Ezt kétféle úton valósíthatják meg: ez egyik út a visszamaradt fertőzött tarlómaradványok jelenléte, a másik lehetőség az árvakelések megjelenése. A szerzők a tarlók állapotának a növénybetegségekre és az állati kártevőkre gyakorolt néhány hatására hívják fel a figyelmet.

Új rovarölő hatóanyagot jelentett be a Syngenta

2020. december 30. 08:38

A hatóanyagot először a világon 2020 szeptemberében Guatemalában jegyezték be. Néhány éven belül a tervek szerint a világ 60 országában is elérhető lesz.

Nufarm-prekonferencia Keszthelyen - A növényvédősök munkája az egészséges élelmiszer záloga

2020. január 30. 13:33

A január közepén Keszthelyen megrendezett XXX. Növényvédelmi Fórumhoz kapcsolódóan tartott a Nufarm Hungária Kft. konferenciát a növényvédelem aktuális kérdéseiről.