Káros a fán élő taplógomba?

Agrofórum Online

Káros a fán élő taplógomba? A gomba kivágásával megszabadulhatunk tőle?

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A fákon élő taplógombák egyik típusa a gazdanövényben lévő holt sejtekből táplálkozik és nem károsítják a még élő szöveteket, viszont a másik csoportja az élő fát támadja és el is pusztítja azt. A taplók legtöbbje azonban már olyan fát támad meg, melyek eleve is sérültek, ezáltal e gombafajok gyengültségi parazitáknak nevezhetők. Bejutásuk általában már kialakult sebzéseken keresztül lehetséges, melyet a külső körülmények, de kórokozók és kártevők egyaránt kiválthattak.

Taplógomba fejlődése

A taplógombák néhány fajának fejlődése csak bizonyos fafajokhoz köthető, de vannak olyanok is, melyek számos fafajon képesek kifejlődni. A taplók közül talán a legismertebb a bükkfatapló (Fomes fomentarius), mely akár 50 cm nagyságra is megnőhet és akár 15 évig is élhet. Ez a faj nemcsak az egyik legnagyobb termőtesttel rendelkező, hanem az egyik leggyakoribb fabontó is az erdőben, mely a már legyengült vagy elhalt bükk- és nyírfákon él.

A fa ágain megjelenő taplógombákkal könnyebb dolgunk van, mint a fa törzsén élők esetében, hiszen ilyenkor az érintett rész levágása a problémát nagyobb valószínűséggel oldhatja meg teljes mértékben. A fatörzs érintettsége esetében már kicsit nehezebb a feladat, hiszen nem elég önmagában a termőtestet eltávolítani, hanem a gombafonalakat, vagyis a micéliumokat is szükséges lenne, de ezek akár mélyebben is belenőhetnek a fákba. Érdemes azért megpróbálni, minél mélyebben kitisztítani az érintett részt. Éles késsel ilyenkor a fák egészséges részéig kell kitisztítani a törzset, megpróbálva így a legtöbb micéliumot is eltüntetni a fából. Az így keletkezett sebet ajánlatos kezelni valamely réztartalmú készítménnyel, mely hatékony a gombás betegségek ellen, ezután pedig következzen a farész sebzáró anyaggal történő bekenése is.

A védekezés szempontjából a fás részeken megjelenő taplógomba ellen kiemelt jelentősége van a megelőzésnek, vagyis annak, hogy a fák kondícióját meg tudjuk tartani. Telepítéskor a megfelelő termőhely kiválasztásával, a tápanyagok utánpótlásával, a növényvédelmi kezelések elvégzésével, a metszések időzítésével és a sebek ápolásával mind-mind hozzájárulhatunk a növények jó egészségügyi állapotának megőrzéséhez.

A szőlőtripsz jelentősége, kártétele és a védekezés lehetőségei

2019. június 10. 13:37

A szőlőtripsz károsítására rügyfakadás után lehet számítani. Mivel tavasszal meglepetésszerűen jelentkezhet a kártétel a fiatal hajtásokon, a fakadást követően rövid időn belül megelőző védekezés lehet szükséges.

Töredékét használjuk annak, amit tudhat

2023. február 14. 12:23

Álljon itt egy rövidebb összefoglaló, a hazai dróntechnológiát képviselő cégek véleményével egyetemben.

Az alma növényvédelmének sarkalatos pontjai

2018. május 23. 04:30

Az almáról nem csak azért kell külön beszélnünk, mert a legnagyobb jelentőségű gyümölcsünk, hanem mert meglehetősen sok kórokozója, kártevője van. Emiatt az almát átlagosan évente 10-12 permetezéssel javasolt kezelni, ha piacos terméket szeretnénk elérni