Kell-e számítani tafrina fertőzésre a csapadék után?

Agrofórum Online

Az tafrinás levélfodrosodás (Taphrina deformans) az őszibarackfák egyik legjelentősebb betegsége, ugyanis súlyos fellépése esetében a fákon akár nagymértékű korai levélhullás, ezáltal a fák kondíciójának leromlása is bekövetkezhet.

Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Tafrina fertőzés hatására kezdetben a levelek megnagyobbodása, azok ráncosodása, fodrosodása tapasztalható, színük pedig sárgászöld, majd sárgásbarna, végül piros lesz. A fertőzött levelek nagy része később lehullik. A fás részeken, a hajtásokon, vesszőkön megvastagodás és deformáció formájában jelennek meg a tünetek. A későbbi időszakban a termések héján hólyagok és torzulás, a gyümölcshúsban rothadás figyelhető meg a betegség következtében. A fertőzés bekövetkezése után a tünetek megjelenésére kb. 1-2 héttel kell számítani. A védekezést megelőzésre kell alapozni, hiszen megjelenése esetében már nehéz feladattal állunk szemben.

Az áttelelt kórokozó fertőzésére már kora tavasszal, rügypattanás idején számíthatunk. A járvány, vagyis a súlyos fertőzés kialakulását az esős és hűvös időjárás indítja el. Nem csak a csapadék, hanem a magas, 95% feletti páratartalom is nagymértékben hozzájárul a fertőzés kialakulásához. A jelenlegi, reggeli órákban tapasztalható hűvösebb időjárás alkalmas a fertőzés kialakulásához, és az elmúlt napokban hullott csapadék is kedvez a tafrina kialakulásának. Magasabb hőmérsékletnél a kórokozó megjelenésére már nem kell számítani, ugyanis a nyár folyamán az visszahúzódik telelési helyére.

A védekezést már metszéskor elkezdhetjük a torzult és beteg részek eltávolításával, megsemmisítésével. A lemosó, réztartalmú permetezésnek kiemelt jelentősége van a kórokozó fás részeken való áttelelése miatt. Megelőző jelleggel a levelek egérfüles állapotában folytassuk a kémiai védekezést (március vége, április eleje). Ezután pedig az időjárástól függően még pirosbimbós állapotban, virágzás végén és terméskötődéskor lehet indokolt a kémiai beavatkozás. A fertőzésére ugyanis kb. május elejéig számíthatunk.

A kontakt hatóanyagok megfelelő védelmet biztosítanak abban az esetben, amikor a levélfelület még kicsi. A későbbiekben a lomblevelek megjelenésekor már a felszívódó, hosszabb hatástartamú készítmények bizonyulnak hatékonynak. A kémiai védekezés mellett különböző fajták érzékenységének is nagy jelentősége van. A fehérhúsú fajták jobban ellenállnak a tafrinának, fertőződésük esetén a betegség csak ritkán okoz nagyobb lombveszteséget.

Milyen betegségtől alakulnak ki apró szürke foltok az őszibarackon?

2022. július 19. 04:36

Őszibarackfáim termésein apró, lapos, zöld vagy inkább szürke színű 1-2 mm-es foltok fejlődtek. Szinte mindegyiken. Korábban ilyennel nem találkoztam. Kép alapján meg lehet határozni, hogy milyen betegség ez, és mit érdemes tudni róla?

Indul a növényvédelmi szezon a csonthéjasokban is

2018. április 4. 12:20

Nem szabad elhanyagolni a csonthéjas gyümölcsű növények virágzás előtti védelmét, mert a moníliás virág- és hajtásfertőző Monilia laxa gomba, illetve őszibarackon a tafrinás levélfodrosodás nincs tekintettel arra, hogy lesz-e termés vagy sem.

Hazánkban közel 36,3 ezer hektáron van gyümölcsös az Eurostat adatai szerint

2019. február 21. 12:33

A 2017-es adatokat összegző jelentés szerint a magyarországi gyümölcsösökben valamivel több, mint 25 ezer hektáron almafák találhatók, sárgabarack 5,4 ezer hektáron, őszibarack 3,5 hektáron, körte pedig 2,3 hektáron.

Megkezdődött az almamoly imágók intenzív rajzása

2021. május 5. 09:33

A sok tápnövényű keleti gyümölcsmoly első nemzedékének rajzása hatalmas lendületet vett a felmelegedés hatására.