A képen látható gombák kb. 2 m magasságban élnek a tölgyfa törzsén. A fa életképességére, veszélyes voltára ezen felvételek alapján lehet következtetni?
Aki válaszol:
Hertelendy Péter, növényorvos
A mellékelt képeken nagy valószínűséggel kései laskagomba (Pleurotus ostreatus) elöregedett egyedei láthatóak.
Azért írom ilyen feltételes módban, mivel fényképről gombát határozni faji szinten még a leginkább tapasztalt mikológusok számára is nagy kihívás és a tévedés által okozott potenciális veszélyek miatt etikátlan is. Az is látszik a felvételeken, hogy a törzsön egy korábbi sérülés helyén alakultak ki a gomba termőtestek.
A kései laskagomba tipikusan olyan gomba faj, amely már elhalt fák szerves anyagán él, termőtesteit az elhalt részeken fejleszti ki és a fa pusztulása során meginduló szukcessziós folyamat egyik legelső elemének tekinthető. A faanyagban nagyobb szüksége van a nedvességre, terjedése a fatestben lassú és a fa anyagának lebontásából származó víz nem elégséges a számára.
Jelen esetben olyan fával állunk szemben, ahol a fertőzés a törzsön (a képek alapján egy részleges fagyléc, vagy sebzés nyomán ) alakult ki és már akkora elhalt fatömeg képződött, hogy a gomba már termőtesteket is nevelt rajta. A későbbiekben a kórokozó folyamatosan fog lassú ütemben terjedni a törzsben és ez előbb-utóbb a fa lombozatán, növekedési erélyén is meg fog mutatkozni.
A fa már halálra van ítélve, de pusztulása meglehetősen lassú lesz. Ez a tölgyfa elméletileg csak úgy lenne megmenthető, ha a törzs kb. 1 méteres magasságában csonkolnánk a fát. Ezt lehet, hogy túlélné, de a fa mindenképpen alaktalan lenne, az esetlegesen képződő hajtásokból új, esztétikus fát nevelni nagy valószínűséggel nem lehetne. Célszerűbbnek látom a fa kivágását a lassú, de elkerülhetetlen pusztulás megelőzése miatt.