31℃ 21℃
július 15. Örkény, Henrik, Roland, Bonaventúra

Megmenthető még a sok problémával terhelt idős gyümölcsös?

Agrofórum Online

Egy idős gyümölcsöst próbálok rendbe hozni, ebben kérem segítségüket. Meggyfa virágai bebarnultak, sok az elhalt ága. Kajszibarack fák levelei pöndörödnek befelé, alig hozott termést. Elfagyhattak a virágai? Cseresznyefán tavaly az összes termés tönkrement, elrohadt. Idén meg sárgulnak és hullanak a levelei. Almafáimnál a nyári almák minden termése belül barna, elrohad, belül rovarjárat található. A fa a szemem láttára szárad el.

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Reménytelennek tűnik a fák és az Ön helyzete. Ilyen kevés leírás alapján pontos diagnosztikát nem lehet biztonsággal felállítani, de a legvalószínűbb okot, okokat feltárom.

Meggyfák legnagyobb ellensége, ami a virágok elhalását okozhatja a virág- és hajtásfertőző monília betegsége. Ahogy a neve is „mondja”, virágzáskor fertőzi meg a meggy virágzatát. Virágzás alatt 2x és sziromhullás után 1x gombaölő szeres permetezéssel lehet csak megvédeni a fákat. Különösen súlyos fertőzést képes okozni a virágzáskori esős, párás időjáráskor, a hűvös is kedvez a fertőzésének. Az idei tavasz ilyen volt. A moníliagomba a hajtáson keresztül a fa szövetébe is belenő, fertőzi, és a vastagabb fás részek felé haladva elszárítja az ágakat is. Amit a meggyfájáról ír, azokra a tünetekre pont rá illenek a moníliás fertőzés jellemző tulajdonságai. Amikor a faszövetben él már a gomba, csak a beteg részek visszavágásával lehet/tudjuk a gomba haladását, terjedését megállítani. Ez marad a védekezési módnak.

A kajszibarack leveleinek sodródását többféle ok is kiválhatja, leggyakoribb a levéltetű felszaporodása, a levelek hátoldalán a levéltetvek mindig megtalálhatók. Ha nem védekezik ellenük a megjelenésük kezdetén, az új levelek többsége lesárgulhat, lehullhat miattuk. Idén a kajszibarackfák virágait a korai fagy, mely többször is visszatért és a moníliafertőzés is tizedelte, országosan súlyos helyzetet okozott a kajszisokban. Aki nem tudott a kritikus időszakban védekezni a fagy és a moníliafertőzés ellen, nem volt baracktermése idén. Csonthéjasok termesztése – sajnos – rendszeres okszerű, időben elvégzett permetezések nélkül nem folytatható, ezt tudomásul kell venni, el kell fogadni. Természetesen a permetezési munkák mással is elvégeztethetők, de meg kell tervezni, és gondoskodni kell megszervezéséről.

Sárgulnak a cseresznyefa levelei
Sárgulnak a cseresznyefa levelei (fotó: a kérdező felvétele)

A cseresznye terméseinek elrohadását az európai cseresznyelégy lárvái okozzák. A cseresznyelégy érés elején, zsendüléskor jelenik meg, és helyezi petéit a cseresznyébe, a gyümölcs héján keletkezett sebzésen keresztül kerülnek bele gombaspórák, amik a rothadást okozzák. Tehát a rothadás ellen a légy peterakásának megakadályozásával lehet védekezni, azaz megelőzni. Ez a kártevő a korai cseresznyefajtákat nem éri el, azok permetezés nélkül is kukacmentesek maradnak, és nem rohadnak el. Valószínű Önnek késői cseresznyefajtája van kertjében. Legalább 1x az érés elején szükséges rovarölő szerrel permetezni a cseresznyelégy ellen. Az idei cseresznyefa levélsárgulását, levélhullását okozhatta a tavaszi súlyos aszály (talaj vízhiánya), vagy pedig a nyár eleji tartós esős időszakban kifejlődött levélfolt betegségek.

Az almafa száradása is kapcsolatban lehet a már második éve tartó súlyos aszállyal. A száraz talajban a fák legyengülnek, és magukhoz vonzzák a szúbogarakat, melyek 1-2 év alatt kipusztítják a fákat. Kérem, nézze végig a fa ágait, a törzsét, láthatók-e rajta 1-2 mm átmérőjű, szabályos kerek lyukak, arról lehet jelenlétüket felismerni! Amelyik fát megtalálta és megfertőzte a kéregszú, nem lehet már megmenteni. Az ilyen fát mielőbb ki kell vágni, és a kertből elszállítani. Ha egy fa ága elhal, az nem hajlítható, hanem törik. Ilyen törési próbával lenne érdemes a fát megvizsgálni, majd a már nem élő részeit az egészségesig visszavágni, ,,csonkolni”. Az almákban pedig az almamoly vagy keleti gyümölcsmoly lárvái élhetnek, mindkét molykártevő évente kettőnél több nemzedéket fejleszt, hosszú ideig jelen vannak a fákon, többszöri rovarölő szeres védekezés szükséges ellenük.

Almafa levelei száradnak
Almafa levelei száradnak (fotó: a kérdező felvétele)

A klíma drasztikus változása miatt a fákat is kell(ene) öntözni a vegetációs időszakban, új helyzet, ha életben akarja tartani azokat, az öntözés feltételeit is tanácsos kialakítani.

Jelen felsorolásban csak a leggyakoribb lehetséges okokat említettem.

Ha elfogad tőlem egy tanácsot, nyár végén, ősszel egy gyakorlott kertészt lenne érdemes a kertjébe kihívni, akivel személyesen – a fák megvizsgálásával – megvitatnák a fák állapotát, és segítséget tudna adni a későbbiekben a növényvédelmi munkákban is.

Kiemelt kép: Pixabay

Vajon megtérülő lesz gyümölcsöt termelni Spanyolországban a 21. század folyamán?

2021. június 28. 07:39

Az adatok azt mutatják, hogy az elkövetkezendő 30 évben az egyes növényfajták gazdasági életképessége veszélybe kerülhet azokban a régiókban, ahol jelenleg magas terméshozam jellemző.

Cseresznye minden mennyiségben – fogyassza okosan!

2025. június 8. 16:10

A cseresznye nemcsak finom, de egészséges is. Szezonja rövid, de annál édesebb. Mutatjuk, mikor, hogyan szedje, tárolja és dolgozza fel!

Nagyon kitettek a gyümölcsösök a károsítóknak, kórokozóknak

2018. május 23. 08:03

Az időjárási körülmények most főként a kártevők szaporodásának kedveznek a kertészeti kultúrákban, de a helyi körülmények néhány kórokozó terjedésének is kedvező feltételeket teremtenek.

Meggy és cseresznye: már a jövő évi jó termés is veszélyben – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. július 24. 14:40

A minden haszonnövényre kiterjedő napégés nagy károkat okoz, de a nedvességkedvelő károsítók szaporodását is gátolja.