Megmetszhetem télen az almafáimat?

Megmetszhetem télen az almafáimat?

Agrofórum Online

A télen, tél végén végzett metszés kiválóan alkalmas a termőrészek ifjítására és regenerálására.

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos 

Kedves Kérdező!

A termőre fordulás utáni években a gyümölcsfákat a minden évben elvégzett metszéssel szükséges fiatalon tartanunk. Ezzel az eljárással ugyanis a fák megfelelő magasságát és szélességét, a korona kedvező megvilágítottságát, valamint minden részének jó átpermetezhetőségét érhetjük el. Emellett pozitív irányba befolyásolhatjuk a hajtásnövekedést, a gyümölcsberakódottságot, és a gyümölcsminőséget (méret, szín) is. A metszéssel további célunk a koronaforma fenntartása, a rendelkezésre álló tér kitöltése és a fa abban történő benntartása. A termő almafák metszésének kedvező időszaka a tél második fele (február, március).

Amennyiben lehetséges, még kedvező időjárási körülmények között se metszünk fáinkat hamarabb. A télen, tél végén végzett metszés kiválóan alkalmas a termőrészek ifjítására és regenerálására. Kísérletek azt mutatják, hogy a pirosbimbós fázisban, valamint a virágzáskor végzett metszés súlyos kötődéscsökkenést, termésveszteséget okozhat.

Lombtalan állapotban a felesleges elágazódások, fás részek jobban megítélhetők, ilyenek például a befelé növekvő vesszők és gallyak. Ezeket a metszés alkalmával tőből távolítsuk el, valamint azokat is, amelyek egymást keresztezik vagy túlságosan sűrűen állnak. A tengely vastagabb elágazásait szintén szükséges lemetszenünk. Amennyiben az ágak csúcsi részén több vessző helyezkedik el, abból a legerősebbet válasszuk ki és a többit tőből távolítsuk el, de a meghagyott vezérvesszőt is a felére vágjuk vissza. Később, termőkorban, ha a gyümölcsméret lecsökken, az idősebb oldalelágazásokat metsszük egyre rövidebbre, de ne távolítsuk el tőből, mert a kialakuló rész felkopaszodhat.

Az elvégzett ifjító metszés ugyanis a gyümölcsök méretét kedvezően befolyásolja. A helyesen megmetszett korona szellős, nem túlságosan sűrű, de nem is kopasz. A metszés alapvető szabályainak betartása meglehetősen fontos feladat, viszont minden gyümölcsfa egyedi, ezáltal a metszésnél sokféle, a fák sajátosságait figyelembe veendő szempont is érvényesülhet.

Levéltetvek a meggy- és cseresznyefán

2018. május 3. 08:05

G. István kérdése: Hogyan védekezzek a gyümölcsfákon, első sorban a meggyen és a cseresznyén megjelenő levéltetvek ellen?

Hogyan tároljuk az almát házi körülmények között?

2020. október 26. 09:20

A gyümölcsfajok közül tárolás szempontjából az almának és a körtének van a legnagyobb jelentősége hazánkban.

Gyümölcsöző volt az idei év? - évértékelés dr. Apáti Ferenccel, a FruitVeb alelnökével

2018. október 25. 03:48

Magyarországon a 2018. évi gyümölcstermés fajonként változóan, de mennyiségileg összességében jól alakult: a jelentősebb gyümölcsfajok közül jó vagy kifejezetten jó termést realizáltunk a cseresznye, meggy, szilva, bodza, alma és körte esetében

Stresszoldástól a bioalma tárolásáig

2020. október 13. 14:38

Kávássy László 17 hektáros, jéghálós, jánkmajtisi bioalma ültetvényében tartott szakmai rendezvényt a Seedplus Kft. a nyár folyamán. A nyírségi helyszínválasztás természetesen nem véletlen, hiszen a kertészetben már két éve a Green Has Italia olasz gyártó készítményeire alapozott tápanyag-utánpótlási technológiát alkalmazzák - eredményesen.

Gyümölcs Videó