Mi ez az újabb betegség a szőlő fürtjén és bogyóján?

Agrofórum Online

K. János kérdése: A szőlőm fürtjein és bogyóin egy számomra ismeretlen elváltozást figyeltem meg. Mi lehet ez az újabb betegség?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Ez a szőlő fakórothadás betegsége, nem újkeletű, az utóbbi időben többször előfordult hazánkban is. Ez évben a feketerothadás betegség van az érdeklődés középpontjában, de többen észlelik, hogy a fakórothadás is újból gondot jelent. A kórokozó elsőként Svájcban már 1798-ban károsította a szőlőt. 1891-ben Magyarországon is bizonyították előfordulását. A XX. század elején az egyik leggyakoribb, legveszélyesebb, a termés ötödét elpusztító betegségnek tartották.

Fakórothadás kártétele jégverések után jelentős lehet. A talajban akár 10 évig is fennmaradó kórokozó, csapadékos, párás időben elsősorban sérüléseken keresztül a szőlő minden részét megfertőzheti. A tüneteit elsősorban a bogyón figyelhetjük meg, de a levélen is megtalálható. Az első és másodrendű erek mentén 3-4 cm hosszú, 1-1,5 cm széles szabálytalan alakú foltokban a levélszövet barnára színeződik elhal, és ezekben a szövetekben fejlődnek ki a kórokozó sötétbarna termőtestei (piknídiumok).

Fakórothadás piknídiumai a levélen

A hajtások megbetegedése gyakoribb. A noduszoknál (csomóknál) kezdetben kicsi foltok képződnek, amelyek lassan az egész ízközre kiterjednek. A beteg ízközök elvékonyodnak.

A szőlő fakórothadása mechanikai sérüléseken keresztül 20-25 °C-on könnyen fertőz. Ezért károsítása jégverés és csonkázás után nagyon veszélyes, de a csírázó konídiumok az ép bőszöveten is bejutnak a növénybe. Legtöbbszőr az érni kezdő bogyókat támadja meg a betegség. A gomba csak nagy melegben és nedves levegőben képes kifejlődni. A bogyón a fertőzés általában a kocsány felől indul. A fertőzés után a tünetek aránylag rövid idő múlva jelennek meg, a fakórothadásra kedvező időjárás esetén 8 nap múlva.

A fehér fajták bogyói a fertőzés hatására fakósárgára, a vörös fajták bogyói fakóbarnára színeződnek. Nagyon jellegzetes tünete a kocsány felőli részen a szivárványos bogyó.

Szivárványos bogyó

A fertőzött bogyó fakó színű lesz és a bogyó héja, nagyon apró, sűrű szemölcsöktől érdes (a gomba piknidiumai) lesz.

A fakórothadás ellen réztartalmú szerek hatástalanok! E betegség ellen használhatók például a folpet, kaptán, klórtalonil, pirimetanil hatóanyagú készítmények. Jégverést követően legfeljebb 12-18 órán belül el kell végezni a növényvédő szeres kezelést.

Klímaváltozás: már mangót és avokádót is termelnek az olaszok

2019. január 20. 14:34

Szicília ma ideális hely az egzotikus növények és állatok számára. Catania megyében például 2013-ben alapítottak egy tevenészetet, ahol tevetejet termelnek. A mangó és avokádó pedig egyaránt keresett Belgiumban és Németországban.

Hamarosan kiderül milyen lesz a 2019-es évjáratú bor

2019. szeptember 1. 13:33

Az elmúlt évek nemzetközi sikerei, a több tucatnyi díj, elismerés bizonyítja, hogy a hat magyar borrégióban minőségi munka folyik.

„Nemcsak a palackban van a csoda, hanem ez az egész itt az”

2023. május 11. 10:21

Ahogy a megfelelő palack után kutat fütyörészik. Ismerős a dallam, bosszant, hogy nem jut eszembe, hogy mi is ez. „Galántai táncok-mondja-Kodály Zoli bácsi.” Erdőbényén jártam, Dávid Rémusz borásznál, a Budaházy-Fekete Kúriában.

Megjelent a Nufarmer Magazin 32. száma!

2022. április 5. 10:37

Magazinunkban azokat a gyomirtó, gomba- és rovarölő termékeket, valamint technológiákat mutatjuk be, amelyek tavasszal hatékonyan használhatók a szántóföldi kultúrákban, szőlőben és gyümölcsösökben.