Szeretném megkérdezni, hogy a diófánk törzséből kifolyó anyag, ami olyan, mint a fáradt olaj, mármint színre, mi lehet, és hogyan lehetne segíteni a fán?
Aki válaszol:
Dr. Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Kérdező!
A diófának sajnos két olyan bakteriális betegsége is van, mely a törzs folyását okozhatja. Az egyik ilyen a dió baktériumos sekély kéregrákja (Brenneria nigrifluens), a másik pedig a dió baktériumos mély kéregrákja (Brenneria rubrifaciens). E két kórokozó nagyon közeli rokonságban áll egymással, valamint az almánál is ismeretes tűzelhalással (Erwinia amylovora) egyaránt. A mély kéregrák esetében kezdetben a törzsön észlelhetők a tünetek, majd a későbbiekben pedig a vázágakon is megfigyelhetők. A baktérium által okozott repedés akár több centiméter hosszúságú is lehet, melyből a vegetációs időszakban kifolyó váladék vörösesbarna színezetű. A betegség leggyakrabban csak idősebb, 8 év körüli fákon jelenik meg, fiatal egyedeken a kórokozó jelenléte még nem szemmel látható.
A sekély kéregrák hazai előfordulását mintegy tíz éve írták le először. A tünetek általában a törzsön jelennek meg, de az elsődleges vázágakon szintén kialakulhatnak az úgynevezett fekélyek. Ezeken, a fás részeken kialakult szabálytalan repedéseken keresztül, a vegetációs időszakban főként sötétbarna, kissé feketés folyás figyelhető meg. A sekély kéregrák már nemcsak idősebb, hanem fiatalabb fáknál egyaránt képes szemmel látható tüneteket okozni. Bármelyik baktérium is fertőzte meg a diófáját, sajnos a fa kondíciója romlani, valamint termésmennyisége is csökkeni fog. Az öregedési folyamata is gyorsabban végbemegy, mely lassanként a fa pusztulásához vezet. Tovább ront a helyzeten, hogy a sebeken keresztül az egyébként is legyengült fa más kórokozókkal is fertőződhet.
A fertőzés időben való felismerése nehézkes, hiszen akár évekig tünetek nélkül is jelen lehet a kórokozó a fákban, mely idő alatt a baktérium gond nélkül terjedhet külső sebek és folyás kialakulása nélkül. Nagy jelentősége van tehát a megelőzésnek, az egészséges fiatal csemeték vásárlásának, a megfelelő termőhely kiválasztásának, a tápanyag és víz utánpótlásának, a fás részek sérülésektől való megóvásának, valamint a hatékony tavaszi és őszi réz hatóanyaggal végzett lemosó permetezésnek. A már létrejött sebek tisztítása és kezelése csak átmeneti megoldást nyújt, a betegség folyamatát ugyan lassítja, de a fa pusztulása sajnos idővel nem kerülhető el.