Mi okozhatja fehér csomók kialakulását a szőlővesszőkön?

Agrofórum Online

H. Antalné kérdése: A szőlő vesszőin fehér színű, puha csomókat vettem észre. Milyen kártevő okozhatja a vattaszerű képletek kialakulását? Hogyan védekezhetek a károsító ellen?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Ezek gyapjas pajzstetvek. A gyapjas pajzstetvek (más néven kósza pajzstetűnek, vagy vándor pajzstetűnek is nevezik) tápnövénykörük igen széles, szőlőn kívül a gyümölcsfák és egyéb növények lehetnek tápnövényei. Pajzsuk fehér, vattaszerű, méretük 3-4 mm. Egy vattacsomóban több ezer tojás lehet.

Gyapjas pajzstetű szőlővesszőn

Miután június-júliusban kikeltek a tojásból, a lárva és a kifejlett alak is helyváltoztatásra képes. A pajzstetvek a levelek szívogatásával gyengítik a szőlő kondícióját, gyenge növekedést, levélsárgulást, korai lombhullást okoznak. Táplálkozás közben mézharmatot ürítenek, melyen korompenész telepszik meg.

Fejlődésük egyéves, de az áttelelés miatti megszakítással fejlődésük két egymás utáni évre esik. A kifejlődött és már megtermékenyített nőstény telel át, a hím még ősszel elpusztul. A nőstény tojásait tavasszal füzérekben kezdi lerakni. A tojásrakás nyár kezdetéig tart. Május-júniusban már a tojászsákban 3000-4000 hamvas felszínű tojás van, amelyek hamvasságuk miatt nem tapadnak egymáshoz. Az alacsony peszticid terhelésű üzemekben jelentős lehet előfordulásuk.

Gyapjas pajzstetű tojások

Védekezés: leghatékonyabb módszer ellenük a mechanikai védekezés. A pajzstetvek elleni védekezésre már a metszéskor kell gondolni. Ilyenkor a csercsapon és az idősebb részeken felfigyelhetünk a nőstény pajzstetvekre. A pajzstetves vesszőket le kell vágni, a nyesedéket pedig elégetni. A nőstény pajzsa alól júniusban másznak ki a lárvák. A levélerek mentén, a szőlő levelein vándorolnak, táplálkoznak. Ebben a fejlődési fokozatban a gyapjas pajzstetű lárvák nem nagyon feltűnőek, még nincs pajzsuk.

Gyapjas pajzstetű lárva

Védekezés a levélen szívogató lárvái ellen felszívódó készítményekkel a szőlőmolyok elleni védekezéssel egybekötve (tapadásfokozót) tartalmazó rovarölő szerrel áztatásszerűen június végén, július elején végezzünk. Sok természetes ellensége van, a fűrkészdarazsakon kívül a madarak (cinkék, fakúszók) is pusztítják.

Parazitált gyapjas pajzstetvek

Megemelték a szőlőtelepítési pályázat keretösszegét

2022. november 3. 10:53

A korábbi évek gyakorlatának megfelelően, idén november 2-a és november 30-a között ismét lehetőség van a szőlőültetvények szerkezetátalakításának támogatására vonatkozó egyéni tervek benyújtására. A szőlőtermesztők körében népszerű intézkedés támogatási keretösszege a 2019-2023 közötti 34 millió euróról 50 millió euróra emelkedett.

A mag nélküli szőlő vizsgálata

2023. október 3. 17:10

Ma már – népszerűségét tekintve – simán felülmúlja a mag nélküli szőlő a hagyományos, magos fajtákat. Hogy miért? Mert könnyebben eszik a gyerekek, az idősek, és különben is, minek bajlódjunk a magok szétrágásával, ha bármelyik élelmiszerboltban kaphatunk mag nélküli fajtát is a szezonon belül? De mi a helyzet akkor, ha az emberek orra alá dörgöljük azt, hogy az ilyen szőlők egészen biztosan nem természetesek?

Mit tehetünk a szőlő agrobaktériumos betegsége esetén?

2019. február 23. 05:36

P. Mátyás kérdése: A kertemben az egyik szőlőtőkén jókora daganatokat vettem észre. Mi okozhatja az elváltozást? Mit tehetek a betegség ellen?

Milyen betegségtől sárgulnak, barnulnak és hullanak a szőlő levelei?

2024. július 21. 04:40

Csemegeszőlőm levelei elsárgulnak, megbarnulnak, majd lehullanak. Hetente permetezem kontakt és felszívódó szerekkel is. Milyen betegséggel állok szemben? Az Othello szőlőnél is hasonló probléma jelentkezett, csak itt a vessző is elfonnyad. A harmadik jelenség a szemek pöttyösödése.