Mi okozhatja fehér csomók kialakulását a szőlővesszőkön?

Agrofórum Online

H. Antalné kérdése: A szőlő vesszőin fehér színű, puha csomókat vettem észre. Milyen kártevő okozhatja a vattaszerű képletek kialakulását? Hogyan védekezhetek a károsító ellen?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Ezek gyapjas pajzstetvek. A gyapjas pajzstetvek (más néven kósza pajzstetűnek, vagy vándor pajzstetűnek is nevezik) tápnövénykörük igen széles, szőlőn kívül a gyümölcsfák és egyéb növények lehetnek tápnövényei. Pajzsuk fehér, vattaszerű, méretük 3-4 mm. Egy vattacsomóban több ezer tojás lehet.

Gyapjas pajzstetű szőlővesszőn

Miután június-júliusban kikeltek a tojásból, a lárva és a kifejlett alak is helyváltoztatásra képes. A pajzstetvek a levelek szívogatásával gyengítik a szőlő kondícióját, gyenge növekedést, levélsárgulást, korai lombhullást okoznak. Táplálkozás közben mézharmatot ürítenek, melyen korompenész telepszik meg.

Fejlődésük egyéves, de az áttelelés miatti megszakítással fejlődésük két egymás utáni évre esik. A kifejlődött és már megtermékenyített nőstény telel át, a hím még ősszel elpusztul. A nőstény tojásait tavasszal füzérekben kezdi lerakni. A tojásrakás nyár kezdetéig tart. Május-júniusban már a tojászsákban 3000-4000 hamvas felszínű tojás van, amelyek hamvasságuk miatt nem tapadnak egymáshoz. Az alacsony peszticid terhelésű üzemekben jelentős lehet előfordulásuk.

Gyapjas pajzstetű tojások

Védekezés: leghatékonyabb módszer ellenük a mechanikai védekezés. A pajzstetvek elleni védekezésre már a metszéskor kell gondolni. Ilyenkor a csercsapon és az idősebb részeken felfigyelhetünk a nőstény pajzstetvekre. A pajzstetves vesszőket le kell vágni, a nyesedéket pedig elégetni. A nőstény pajzsa alól júniusban másznak ki a lárvák. A levélerek mentén, a szőlő levelein vándorolnak, táplálkoznak. Ebben a fejlődési fokozatban a gyapjas pajzstetű lárvák nem nagyon feltűnőek, még nincs pajzsuk.

Gyapjas pajzstetű lárva

Védekezés a levélen szívogató lárvái ellen felszívódó készítményekkel a szőlőmolyok elleni védekezéssel egybekötve (tapadásfokozót) tartalmazó rovarölő szerrel áztatásszerűen június végén, július elején végezzünk. Sok természetes ellensége van, a fűrkészdarazsakon kívül a madarak (cinkék, fakúszók) is pusztítják.

Parazitált gyapjas pajzstetvek

Problémát okoznak a madárriasztó hangágyúk a Balatonnál

2018. július 26. 13:02

Ha nem védekeznek a gazdák, a munkájuk kárba veszhet, viszont a védett seregély ellen csak humánus módon szabad fellépni.

Kacskaringós rajzolatok a szőlő levelén - rossz jel!

2018. június 6. 12:48

H. András kérdése: A szőlőm levelén érdekes kacskaringós rajzolatokat figyeltem meg. Mi ez?

Kertészeti növényvédelmi előrejelzés: az érzékeny almafajtákon egyre gyakoribb a kalciumhiány okozta gyümölcsfoltosság

2023. szeptember 12. 14:10

Csonthéjas gyümölcsű ültetvényekben minimális mértékűre csökkent a keleti gyümölcsmoly repülése, termés- és hajtáskárt nem látni a fákon.

Nőttek a mezőgazdasági termelői árak szeptemberben

2018. november 14. 10:03

Az év első kilenc hónapjában a mezőgazdasági termelői árak 2,2 százalékkal nőttek, ezen belül a növényi termékek ára 4,8 százalékkal emelkedett, az élő állatok és állati termékeké 2,1 százalékkal csökkent.