Mi okozza a szilva terméseinek deformálódását?

Agrofórum Online

Mi az oka, hogy a szilvák nagysága többszöröse a megszokottnak, és furcsa formájuk is van? Mi okozza ezt az elváltozást?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az idei tavasz időjárása kedvez a gombabetegségek súlyos fertőzésének, aratnak a betegségek. A kérdezett elváltozást – a bábaszilva, szilva táskásodása nevű betegséget – a Taphrina pruni nevű gomba okozza, olyan időjárás segíti felszaporodását, erős fertőzését, amilyet az idén tapasztaltunk. Hazánk csapadékosabb tájain rendszeresen előfordul, idén tavasszal viszont általános jelenség mindenhol. A termesztett házi szilván kívül a ringló, a díszszilva (vérszilva), kökény, mirabolán szilva terméseit is fertőzi. A májusfán, vagy más néven zselnicemeggy termésén egy rokon gombafaj, a T. padus okoz hasonló torzult terméseket.

Bábaszilva

A gomba már a virágzatot megfertőzheti. Azokból a fertőzött szilvatermések alaktalanná válnak, hosszabbak, megnyúltak, nagyobbak lesznek, mint az egészségesek, általában meggörbülnek. A még növekedésben lévő gyümölcsök zöld héján fehéres színű, finom, bársonyos bevonatot képez a gomba, amik valójában szaporítóképleteinek (exoaszkuszok) a rétege. A bábaszilva magháza vagy üreges, vagy igen kicsi, csökött mag fejlődik benne. A fertőzött szilvát hamar másodlagosan megtámadja a Monilia gomba, ami a bábaszilva idő előtti lehullásához, elrothadásához vezet. Ritkán, de előfordulhat, hogy a hajtásvégeket is megfertőzi a gomba, ilyenkor a zsenge csúcsi levelek sárgás-vörös színűek lesznek, erősen megvastagodnak, a levelek igen közel nőnek egymáshoz, szinte csokrosan helyezkednek el. Rajtuk levéltetvek nem találhatók.

Amikor már a betegség fellépett, nem tudunk ellene védekezni, legfeljebb, ha elérhetők, a deformált szilvák eltávolításával és összegyűjtésével.

Tafrina pruni kártétele (fotó: a kérdező felvétele)

Van egy sokkal ismertebb „rokon” gombafaj (Taphrina deformans), mely az őszibarack levélfodrosodás betegséget idézi elő, és az őszibarack mellett a nektarint, ritkán a kajszit és mandulát is fertőzheti.

Kémiai védekezésre a szabad forgalmú difenokonazol hatóanyagú (Score, Alpha solo stb.) felszívódó, és a II. kategóriás dodine hatóanyagú Syllit, valamint a tebukonazol hatóanyagú szerek engedélyezettek. Virágzáskori fertőzése miatt a megelőző kezeléseket virágzáskor kell elvégezni. A fán, a vesszők felszínén áttelelő gomba ellen a télen alkalmazott réztartalmú szeres lemosó permetezés hatékony, ajánlott elvégezni.

Mitől fejlődött ki a szelídgesztenye törzsén nagy foltban elhalás?

2022. december 23. 04:37

Van egy 7 éves szelídgesztenyefám, aminek a törzsén nagy foltban elhalás fejlődött ki. Az elhalt részt kibontottam, kitisztítottam. Nem nyugodtam meg, nagyon mély és terjedelmes elhalásról van szó. Megállapítható a kép alapján, hogy mi okozhatta? És orvosolható-e a betegség?

Mi támadta meg a krizantém dugványokat?

2019. január 9. 08:37

Sz. Zsigmondné kérdése: Krizantém dugványokat gyökereztettem, a dugványok elfeketedtek, és világosszürke színű sűrű bevonat nőtt rajtuk. Mi lehet az, tudom orvosolni a bajt?

Miért nőttek apró, narancssárga foltok a mályvarózsa levelein?

2023. május 19. 07:24

Mi baja van a mályvarózsámnak? Levelein apró, narancssárga foltok nőttek, elég sűrűn. Gyógyítható? Képet mellékelek róla.

Létezik biológiai védekezési megoldás a pajorok ellen?

2021. április 5. 11:38

R. Anikó kérdése: Veteményesem ásása közben számos pajor került elő. Hogyan tudok védekezni ellenük vegyszermentes megoldással?