Mi okozza a szilva terméseinek deformálódását?

Agrofórum Online

Mi az oka, hogy a szilvák nagysága többszöröse a megszokottnak, és furcsa formájuk is van? Mi okozza ezt az elváltozást?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az idei tavasz időjárása kedvez a gombabetegségek súlyos fertőzésének, aratnak a betegségek. A kérdezett elváltozást – a bábaszilva, szilva táskásodása nevű betegséget – a Taphrina pruni nevű gomba okozza, olyan időjárás segíti felszaporodását, erős fertőzését, amilyet az idén tapasztaltunk. Hazánk csapadékosabb tájain rendszeresen előfordul, idén tavasszal viszont általános jelenség mindenhol. A termesztett házi szilván kívül a ringló, a díszszilva (vérszilva), kökény, mirabolán szilva terméseit is fertőzi. A májusfán, vagy más néven zselnicemeggy termésén egy rokon gombafaj, a T. padus okoz hasonló torzult terméseket.

Bábaszilva

A gomba már a virágzatot megfertőzheti. Azokból a fertőzött szilvatermések alaktalanná válnak, hosszabbak, megnyúltak, nagyobbak lesznek, mint az egészségesek, általában meggörbülnek. A még növekedésben lévő gyümölcsök zöld héján fehéres színű, finom, bársonyos bevonatot képez a gomba, amik valójában szaporítóképleteinek (exoaszkuszok) a rétege. A bábaszilva magháza vagy üreges, vagy igen kicsi, csökött mag fejlődik benne. A fertőzött szilvát hamar másodlagosan megtámadja a Monilia gomba, ami a bábaszilva idő előtti lehullásához, elrothadásához vezet. Ritkán, de előfordulhat, hogy a hajtásvégeket is megfertőzi a gomba, ilyenkor a zsenge csúcsi levelek sárgás-vörös színűek lesznek, erősen megvastagodnak, a levelek igen közel nőnek egymáshoz, szinte csokrosan helyezkednek el. Rajtuk levéltetvek nem találhatók.

Amikor már a betegség fellépett, nem tudunk ellene védekezni, legfeljebb, ha elérhetők, a deformált szilvák eltávolításával és összegyűjtésével.

Tafrina pruni kártétele (fotó: a kérdező felvétele)

Van egy sokkal ismertebb „rokon” gombafaj (Taphrina deformans), mely az őszibarack levélfodrosodás betegséget idézi elő, és az őszibarack mellett a nektarint, ritkán a kajszit és mandulát is fertőzheti.

Kémiai védekezésre a szabad forgalmú difenokonazol hatóanyagú (Score, Alpha solo stb.) felszívódó, és a II. kategóriás dodine hatóanyagú Syllit, valamint a tebukonazol hatóanyagú szerek engedélyezettek. Virágzáskori fertőzése miatt a megelőző kezeléseket virágzáskor kell elvégezni. A fán, a vesszők felszínén áttelelő gomba ellen a télen alkalmazott réztartalmú szeres lemosó permetezés hatékony, ajánlott elvégezni.

Nem állat, nem növény, tisztítja az érrendszert – vajon mi az?

2023. november 20. 11:40

Minden étrendbe beilleszthető, szuperélelmiszer a gomba. Nem véletlen, hogy a magyarok tányérján is egyre gyakrabban előfordul a sajátos ízvilágú alapanyag.

Miért kell eltávolítani metszéskor a gyümölcsmúmiákat?

2020. február 17. 14:21

L. Zsuzsanna kérdése: Cseresznyefámon számos aszalódott, csomóban összeragadt termés maradt, nem hullottak le. Csak az elmúlt 2 évben figyeltem meg, korábban nem voltak. Ezek is gyümölcsmúmiák?

Banyaerdő, a vállalkozás, amely harmóniában van a természettel

2022. november 12. 13:36

„Amikor egy gombaszakellenőr, Nagy Krisztina és egy biológus, Priksz Gábor találkozik, akkor jó esetben egy erdővel, gombákkal, gombás ételekkel teli könyv születik, mint ahogy ez most meg is történt. Hiszünk abban, hogy a felelős erdőhasználat, a felelős gombagyűjtés mindenki érdeke, hiszen természeti értékeinket óvni, védeni és természetesen ízlelni kell.”

Milyen betegségtől lett foltos a körtefa levele?

2023. május 30. 04:36

Milyen betegségek támadták meg a körtefáimat? Mivel lehet ellenük védekezni? Válaszát előre is köszönöm.