4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény

Mi okozza a szilva terméseinek deformálódását?

Agrofórum Online

Mi az oka, hogy a szilvák nagysága többszöröse a megszokottnak, és furcsa formájuk is van? Mi okozza ezt az elváltozást?

Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus

Kedves Kérdező!

Az idei tavasz időjárása kedvez a gombabetegségek súlyos fertőzésének, aratnak a betegségek. A kérdezett elváltozást – a bábaszilva, szilva táskásodása nevű betegséget – a Taphrina pruni nevű gomba okozza, olyan időjárás segíti felszaporodását, erős fertőzését, amilyet az idén tapasztaltunk. Hazánk csapadékosabb tájain rendszeresen előfordul, idén tavasszal viszont általános jelenség mindenhol. A termesztett házi szilván kívül a ringló, a díszszilva (vérszilva), kökény, mirabolán szilva terméseit is fertőzi. A májusfán, vagy más néven zselnicemeggy termésén egy rokon gombafaj, a T. padus okoz hasonló torzult terméseket.

Bábaszilva

A gomba már a virágzatot megfertőzheti. Azokból a fertőzött szilvatermések alaktalanná válnak, hosszabbak, megnyúltak, nagyobbak lesznek, mint az egészségesek, általában meggörbülnek. A még növekedésben lévő gyümölcsök zöld héján fehéres színű, finom, bársonyos bevonatot képez a gomba, amik valójában szaporítóképleteinek (exoaszkuszok) a rétege. A bábaszilva magháza vagy üreges, vagy igen kicsi, csökött mag fejlődik benne. A fertőzött szilvát hamar másodlagosan megtámadja a Monilia gomba, ami a bábaszilva idő előtti lehullásához, elrothadásához vezet. Ritkán, de előfordulhat, hogy a hajtásvégeket is megfertőzi a gomba, ilyenkor a zsenge csúcsi levelek sárgás-vörös színűek lesznek, erősen megvastagodnak, a levelek igen közel nőnek egymáshoz, szinte csokrosan helyezkednek el. Rajtuk levéltetvek nem találhatók.

Amikor már a betegség fellépett, nem tudunk ellene védekezni, legfeljebb, ha elérhetők, a deformált szilvák eltávolításával és összegyűjtésével.

Tafrina pruni kártétele (fotó: a kérdező felvétele)

Van egy sokkal ismertebb „rokon” gombafaj (Taphrina deformans), mely az őszibarack levélfodrosodás betegséget idézi elő, és az őszibarack mellett a nektarint, ritkán a kajszit és mandulát is fertőzheti.

Kémiai védekezésre a szabad forgalmú difenokonazol hatóanyagú (Score, Alpha solo stb.) felszívódó, és a II. kategóriás dodine hatóanyagú Syllit, valamint a tebukonazol hatóanyagú szerek engedélyezettek. Virágzáskori fertőzése miatt a megelőző kezeléseket virágzáskor kell elvégezni. A fán, a vesszők felszínén áttelelő gomba ellen a télen alkalmazott réztartalmú szeres lemosó permetezés hatékony, ajánlott elvégezni.

Mik lehetnek a narancssárga, kocsonyás, zacskószerű képletek a borókán?

2019. május 14. 09:34

R. Gáborné kérdése: Boróka bokraimon tavasszal feltűnő narancssárga színű, kocsonyás, zacskószerű képletek jelentek meg, melyek hamar beszáradtak. Sajnos nem készítettem képet róluk. Meg tudják mondani, hogy mik voltak?

Frissen szedett gombából készíthető kalóriaszegény finomságok

2024. május 4. 16:10

A gombát ezerféleképpen el lehet készíteni: grillezve is isteni, és apró tésztákba töltve, Wellington-bundában húsra simítva és tésztához kínálva petrezselymesen-tejszínesen, vagy fehérborban megpárolva, salátákba és rizsbe keverve.

Időszerű a fuzáriózis elleni védekezés

2023. május 25. 05:36

Az őszi búzát megfertőző kórokozók által előidézett növénybetegségek közül a gazdálkodók számára az egyik legnehezebben leküzdhető akadályt a kalászfuzáriózis jelenti.

Milyen gomba károsítja a fák törzsét?

2020. január 10. 05:38

H. Mihály kérdése: Fák törzsén fehér színű gombákat figyeltem meg. Mit tehetünk a gomba megtelepedése ellen?