6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda

Mi okozza narancssárga foltok kialakulását a körtefa levelein?

Agrofórum Online

Sz. Endre kérdése: Körtefám levelein narancssárga színű foltok jelentek meg. Mi okozza a tüneteket?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A körtefákon, elsősorban azok levelén, ritkábban a hajtáson és gyümölcsein okoz tünetet a körterozsda (Gymnosporangium sabinae). A kórokozó spóráinak kifejlődéséhez két gazdanövényre van szüksége, köztes gazdája a körte, főgazdája pedig a borókafajok (Juniperus sp.). A leveleken kezdetben a tünetek 5-10 mm-es, sárga, ovális alakú foltok formájában jelennek meg. A halványzöld foltok idővel sárgulnak, majd narancsvörös színűek lesznek, udvaruk pedig sárga színű marad. Ezek a foltok fokozatosan nagyobbodnak, megvastagodnak.

A levél színén kialakulnak az apró, sötétbarna, feketés képletek, amelyek kissé kiemelkedő pontok formájában észlelhetők. A levél fonáki oldalán pár mm nagyságú kiemelkedő világosbarna színű un. ecídiumok (gombaképletek) fejlődnek ki. A levélen, hajtáson és terméseken is megjelennek az ecídiumok, melyeket vastagodás is kísér. A borókafajok hajtásain orsó alakú megvastagodás található a károsítás helyén. A fertőzött vesszők évről-évre vastagodnak, ezen a helyen a kéreg felrepedezik, és a többéves fertőzött vessző elhal.

A gomba gazdaváltós faj, vagyis először a borókát fertőzi, ahol a kórokozó az orsószerűen megvastagodott vesszőiben micélium formában telel át. Tavasszal a kifejlődött spórák légmozgás segítségével jutnak a körtefa levelére, megfertőzik azt, majd hamarosan megjelennek a levelein a sárga foltok is. A gomba kifejlődése két különböző növényhez kötött, ezért a fertőzés létrejöttének feltétele a két növény közelsége is.

A körtefajták körterozsdára való érzékenysége között különbséget nem lehet tenni. Az egyes borókafajok viszont eltérő érzékenységűek, vagyis a betegség ellen, a nem fogékony, vagy kis mértékben fogékony borókafajok ültetésével is védekezhetünk. Amennyiben körtefáinkat rendszeres védjük a körtevarasodás kórokozója ellen, rendszerint e betegség ellen már nem szükséges a kémiai védekezés. A készítmények közül a difenokonazol, ciprodinil, mankoceb hatóanyagok eredményesen használhatók.

Hiperspektrális képalkotás: új módszer a gombafertőzések kimutatására

2021. január 22. 04:36

A gombaeredetű fertőzésekből fakadó minőségromlás számos termény esetén komoly gazdasági problémát jelent, így a hiperspektrális képfeldolgozás ilyen célú felhasználása rövid időn belül közvetlen hasznot hozhat az agráriumban.

A kucsmagomba igazi tavaszi különlegesség

2019. április 20. 06:17

Áprilisban jelenik meg bokros, erdős élőhelyén az „igazi”, az ízletes kucsmagomba, valamint a hegyes kucsmagomba, amelyek sajnos kevésbé gyakoriak, viszont finomabb ízűek.

Valóban elegendő egy bioaktív készítmény használata gombaölőnek?

2019. június 30. 05:38

Sz. Tamás kérdése: Tisztelt Németh Zoltán Úr! Egyik kertész ismerősöm kizárólag egy bioaktív készítményt használ a gyümölcsfáira, de szinte valamennyi növényére a kertben (gyümölcsfák, palánták, eper, málna, tuja, buxus stb.). A kérdésem az volna, hogy ez igaz lehet? Valóban elegendő lenne a kertben e készítmény gombaölőnek, és az a technika, amit leírtam?

A metrafenon hatása a csiperketermesztésben megjelenő gomba kórokozókra

2020. május 29. 04:36

Magyarországon a legnagyobb mennyiségben csiperkegombát fogyasztunk, aminek nagy előnye, hogy nem szezonális termék, termesztése az év 12 hónapjában folyamatosan zajlik. Ez a termesztési mód azonban kedvez a gomba károsítóinak a felszaporodásban.