Mi rágja a füge leveleit?

Agrofórum Online

K. Balázs kérdése: Fügefám levelein rágásnyomokat és világos színű fekete szemölcsös hernyókat találtam. Mi ez a kártevő és mit tehetek ellene?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

A leírt tünetek és látottak alapján a füge-levélmoly (Choreutis nemorana) kártételére lehet következtetni, amely a fügefák egyre nagyobb mértékben terjedő kártevője. Dél-Európából behurcolt faj, azonban hazánk melegedő időjárása, valamint az enyhe tél kedvezően hatnak elterjedésére.  A faj károsítása Magyarországon az utóbbi pár évben egyre gyakrabban megfigyelhető. A füge-levélmoly hernyója világos színű, sötét szemölcsökkel, méretük legfeljebb 2 cm hosszúságú. A lepke viszonylag kistermetű, elülső szárnya vörösesbarna, sárgás bemosással, benne két világos sávval. A hátsó szárnya sötétbarna, melyen két apró sárgás folt található. A báb hosszúkás, színe barna kb. 7-8 mm nagyságú.

Hazánkban évente két nemzedéke fejlődik. A lepkék már áprilistól repülnek, tojásaikat a füge levelek színére csomókban helyezik el. A hernyók május közepétől kezdi el táplálkozásukat, vagyis károsításukat. A leveleket hámozgatják, később lyuggatják, összesodorják, majd egy csónak alakú fehér szövedékben bábozódnak a levelekben vagy az ágcsomókban. A levélzet károsításával rontják a fa kondíciós állapotát, ezzel csökkentve a fotoszintézisért felelős levélfelület nagyságát. A leveleken a károsítás mellett fekete pettyek is találhatóak, melyek a hernyók ürülékszemcséi. Az első nemzedék kifejlett egyedei június végétől repülnek, virágokon táplálkoznak. A második generáció hernyói július végétől októberig táplálkoznak a levelekkel, majd bebábozódnak. A faj kifejlett egyedei védett helyen telelnek át. A mediterrán vidékeken a faj nem csak a levél-, hanem gyümölcskárosítását is megfigyelték, hazánkban azonban eddig ez a kártételi forma még nem jelent meg.

A védekezést nehezíti, hogy Magyarországon jelenleg termő fügében nincs engedélyezett növényvédőszer.  A leginkább célravezető eljárás a hernyók megjelenése esetén a minél előbbi kézi eltávolítás, vagyis leszedegetése és megsemmisítése. Esetleg a termőkor előtti években, illetve ha díszfaként van a füge a kertünkben, akkor tudunk kémiai védekezést folytatni ellene.

Óriásberuházás valósulhat meg Mosonmagyaróvár térségében

2019. május 20. 08:17

Ha a beruházás a tervek szerint elkészül, s jelentősen megnő a paprika-, paradicsom- és az uborkatermelés, az nemcsak a magyar piacot látja el egész évben, de magas hozzáadott értékű áruként jóval jövedelmezőbb, mint a gabonanövények értékesítése.

Jó gyümölcstermés várható idén

2020. március 9. 08:23

Fennáll a lehetősége egy akár nagyon jó idei gyümölcstermésnek is, azt azonban az időjárás tavaszi és nyári alakulása határozza majd meg.

Hogyan végezhetjük el a diófa oltását?

2023. február 21. 04:36

Dió oltásáról szeretnék információt kérni. Érdemes a diót oltani? Hogyan lehet elvégezni ezt a feladatot?

Gyümölcsfaültetés: erre érdemes figyelni

2020. február 27. 10:50

Bár a naptár még telet, az időjárás inkább kora tavaszt mutat. A talaj sem fagyott már, így semmi akadálya az ültetésnek. Praktikus vásárlói tájékoztatóval szeretné felhívni a Nébih a lakosság figyelmét azokra a szempontokra, amelyeket érdemes figyelembe venni a gyümölcs-szaporítóanyag vásárlásakor.