23℃ 14℃
július 11. Nóra, Lili, Nelli, Benedek

Mi rágta meg a zöldbab hüvelyeit?

Agrofórum Online

H. Kálmán kérdése: A kertemben termesztett zöldbab hüvelyein rovarrágásra utaló károsítást vettem észre. Mi okozhatta a problémát?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Ezeket a babhüvelyeket a gyapottok-bagolylepke rágta meg, ez a zöldbab legjelentősebb kártevője. A gyapottok-bagolylepke soktápnövényű kártevő. Az utóbbi években Magyarországon takarmány- és csemegekukoricán, zöldbabon és dísznövényeken augusztus, szeptember hónapokban okozott károkat. A bab virága az imágó számára kitűnő nektárforrás, a jól záródó levélzet alatt elhelyezkedő hüvelyek pedig a lárva számára nyújtanak kedvező táplálkozási lehetőségeket.

Gyapottok-bagolylepke

Védekezés hiányában a tojásból kikelt lárva hamarosan behatol a hüvely belsejébe, illetve az idősebb lárvák kívülről lyuggatják a hüvelyeket. A védekezést megnehezíti az, hogy a megvédendő zöldbabhüvelyeket takarja a lombozat, ezért megfelelő kijuttatási eszközt kell választani, ez nagyban elősegítheti a hatékony védekezést. A károsított termés gyakran elrothad.

Gyapottok-bagolylepke károsítása zöldbabhüvelyeken

Az első nemzedék már május második felében megjelenik, amikor is még a zöldbab ter­mesztése csak a fóliasátrakban van. Kártételével eladhatatlanná teszi a termést. A védekezést nehezíti, hogy a lárva élete egy részét a termésben tölti, valamint, hogy a kártétel a zöldbab betakarítását megelőző időszakra esik. A kezeléseket a lárvák megjelenéséhez kell időzíteni. A fiatal lárvák ellen addig tudunk hatékonyan védekezni, míg be nem hatolnak a termésbe.

Gyapottok-bagolylepke lárva rózsabimbón

Amint már említettem, a védekezést nehezíti az a körülmény is, hogy a károsítási időszak közvetlenül a zöldbab betakarítását megelőző időszakra esik, így az élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartására is fokozottan figyelemmel kell lenni. A védekezés hatásosságát alapvetően meghatározza a kezelések időben való elvégzése. Ehhez ismernünk kell a lárvák tömeges megjelenésének idejét. A növényvédelmi előrejelzés elkészítésében hasznos adatokat nyerhetünk a táblára mintegy 1 m magasságban kihelyezett szexferomoncsapdákból. A fiatal lárvák ellen a növényvédő szer (például emamektin benzoát hatóanyagú) akkor hatásos, ha a lárvák a növényvédő szerrel még a növénybe hatolás előtt találkoznak.

Jelentősen felerősödött a bagolylepke fajok aktivitása

2019. szeptember 3. 08:32

A bagolylepke fajok aktivitása nemcsak szántóföldön, de a szabadföldi zöldségkultúrákban is gondot okozhat. A csapdák napi 10-20-as egyedszámban fogják a káposzta, a C-betűs, a gamma, a felkiáltójeles, a vetési és a gyapottok bagolylepkéket.

Tovább folytatódik a kukoricamoly rajzása és már a napraforgó szárbetegségei is megjelentek

2018. június 12. 10:46

A mostani időjárási környezetben a kártevők és kórokozók egyaránt megtalálják biológiai igényüket a gyors felszaporodáshoz.

A szárazság továbbra is meghatározó - azért a vetésfehérítő bogarakra érdemes figyelni!

2019. április 29. 03:17

A növények fejlődésére és a károsító helyzetre is a szárazság nyomja rá bélyegét. Az őszi árpa kalászol, a búza 2. szárcsomós stádiumban van, a tavaszi kalászosok bokrosodnak.

Amit a hernyó okozta károkról tudni kell

2023. augusztus 1. 12:10

A pillangók és molyok hernyói komoly károkat tudnak okozni ezekben a növényekben, ezért az ellenük történő hatékony védekezés alapvetően a korai felismerésen múlik.