Sz. Zsigmondné kérdése: Krizantém dugványokat gyökereztettem, a dugványok elfeketedtek, és világosszürke színű sűrű bevonat nőtt rajtuk. Mi lehet az, tudom orvosolni a bajt?
Aki válaszol:
Dr. Némethy Zsuzsanna, ny. egyetemi adjunktus
Kedves Érdeklődő!
Ismert egy igen elterjedt gomba, a „szürkepenész” (Botrytis cinerea), mely több száz szabadföldön és zárt térben nevelt növényfajt képes megfertőzni. Ki ne ismerné a szőlőbogyókon, a szamóca és málna termésén kifejlődő szürke színű, dús „penész” bevonatot, mely a parazita gomba konídiumtartóiból, és azok végén képződő konídiumokból (fertőző spórákból) tevődik össze.
Krizantém dugványok botrítiszes fertőzésénél a dugványok töve megpuhul, nyálkássá válik, a dugványok levelei a levélnyéltől kiindulóan elhalnak. Elhalt részeken megjelenik a szürke színű bevonat, abban néha kicsi, fekete, kemény kitartó gombaképletek (szkleróciumok) is kifejlődhetnek.
A gomba megtelepedve a fertőzött növényi részen, annak szöveteit feléli, az megpuhul, majd a szürke gombabevonat alatti szövet elhal. A gomba spórák a levegőben bárhol megtalálhatók, lakásban, fólia alagútban, szabadban egyaránt. Fejlődéséhez 20-24 C fokos hőmérséklet, magas páratartalom és fényhiányos körülmény az optimális. Sajnos ugyanezek a körülmények szükségesek a zölddugványok sikeres gyökérképződéséhez is. Nehéz biztosítani az adott feltételeket, a dugványok szellőztetésével kell megelőzni a vízpára kicsapódását a gyökereztető kamra oldalfalán és a dugványok felületén.
Csak a megelőző védekezés a hatásos!
Dugványok gyökereztetése előtt a dugványokon található sérült, elhalt részeket, leveleket el kell távolítani, azokon kerül(het)nek be a fertőző spórák a zárt légtérbe. Gyökereztetés alatt a hőmérsékletet és a levegő páratartalmát folyamatosan ellenőrizni és szabályozni kell. A rendszeres szellőztetés az egyik legfontosabb szabályozó munkafolyamat.
A dugványokat lazán, ne szorosan helyezzük el a gyökereztető közegben, ne érjenek össze. Ha a betegséget észleljük, a fertőzött egyedeket mielőbb távolítsuk el az állományból. Fertőzött állomány gyökereztető közegét csak annak fertőtlenítése után használjuk újra. Dísznövényeknél az azoxistrobin, a piraklostrobin+boszkalid, valamint a ciprodinil+fludioxonil hatóanyagok engedélyezettek és ajánlottak Botrytis cinerea elleni védekezésre.