Mi van az ostorfa levelének fonákán?

Agrofórum Online

B. Katalin kérdése: Ostorfám leveleinek fonákán apró, lapos kártevőket figyeltem meg. Mi károsíthatja az ostorfát?

Aki válaszol:
Dr. Mikulás József, címzetes főiskolai tanár, növényorvos, a mg.-i tudományok kandidátusa

Kedves Olvasó!

Az ostorfalevél fonákán pajzstetűk láthatók. Néhány éve írták le hazánkban. A szürke ostorfa-teknős pajzstetű valószínűleg  ázsiai eredetű, onnan került be az Egyesült Államokba és Európába. Magyarországra valószínűleg Olaszországon keresztül, dísznövény szaporítóanyaggal érkezhetett. Elterjedése a mediterrán jellegű, melegebb területekre korlátozódik. Az ostorfák legyengülésében szerepe lehet.

Szürke ostorfa-teknős pajzstetű az ostorfalevél fonákán

Viszonylag nagy méretű, általában 5-7 mm nagyságú pajzzsal rendelkeznek, ezek borítják a fertőzött ágrészeket. Fiatal korban a nőstények testének színe világos, szürkés, barnás, rugalmas tapintatú, mely később besötétedik, a pajzs erősen domború lesz.

A faj szűznemzéssel szaporodik, Magyarországon feltehetően 1 nemzedéke van évente, a kis, lapos lárvák a levelek színén és fonákán szívogatnak. Ősszel a fiatal ágakra húzódnak és lárvaalakban telelnek. Magyarországon eddig kizárólag nyugati ostorfáról mutatták ki a fajt, ugyanakkor ez a növény csak hazánkból ismert a faj tápnövényeként. Kárt elsősorban dísznövényeken, és néhány gazdasági növényen okoz. Mediterrán területeken, ahol citrusfélék termesztése folyik, jelentős gazdasági kártevő. A faj jelenlétét sokszor az általuk kibocsájtott ragadós mézharmat árulja el, vagy a sárguló lombozat hívja fel rá a figyelmet. A kiválasztott mézharmat a levelekre kerülve másodlagos kórokozóknak nyújthat táptalajt, így megjelenhet a korompenész, mely csökkenti a dísznövények esztétikai értékét és csökkenti a fotoszintetizáló levélfelületet.

A fekete színű szürke ostorfa-teknős pajzstetű parazitált

A lárvák telelnek át a fiatal ágakon, az olajos téli lemosó permetezés gyérítheti. A nyár folyamán a viaszos pajzs alatt, illetve a kirajzó, még pajzs nélküli lárvákat lehetne a permetezésekkel gyéríteni.

Négyfoltos szerecsenkata – (Exochomus quadripustulatus)

Jó hírt kaptam Dr. Haltrich Attilától, hogy a négyfoltos szerecsenkata ezzel a pajzstetűvel táplálkozik, és a szürke ostorfa-teknős pajzstetűnek is van parazitája, gyakran megfigyelhetünk fekete ostorfa-teknős pajzstetűt, melyek a paraziták miatt feketék.

Mennyire bio, amelyet annak tartanak?

2022. január 21. 12:37

A növényvédelem óhatatlanul jelent némi veszélyt a környezetben élő egyéb szervezetekre, nem csak a kezelés során megcélzott károsítóra. Felismerve ezt mindenképpen helyes és követendő az a trend, gyakorlat, hogy a növényvédelem minél inkább szelektív legyen és a környezet „non target” résztvevőit minél kevésbé károsítsa. Ezen okok miatt pl. a növényvédő szerek és hatóanyagok engedélyezése napjainkban már rettenetesen drága és hosszú, több éves folyamat, hiszen egy leendő növényvédő szernek egyre újabb és újabb szempontoknak kell megfelelnie.

Picasso® gombaölő szer: „profitgarancia” az olajos növények termesztésében!

2021. július 6. 11:12

Június hónap időjárása kedvezően alakult a napraforgó fejlődése szempontjából, a napraforgó-állományok intenzíven növekedtek, a hónap közepén a sorok záródtak, megjelent a virágzat. A kora hajnali harmat és a helyi záporok, zivatarok jelentéktelennek tűnő csapadékmennyisége is kedvező mikroklimatikus viszonyokat teremtett a gombabetegségek számára az állományokban, ezért a gombabetegségek további terjedésével számolnunk kell.

Baku László: a repülő puskaműves

2020. február 26. 04:37

Egy érdekes életpálya Baku Lászlóé, aki mezőgazdasági pilótából lett fegyverjavító. Mindkét szakma csínjáról-bínjáról mesélt a vele készített interjú alkalmával.

Éljünk együtt a fenyércirokkal?! - A rezisztens fenyércirok szabályozásának lehetőségei

2018. március 3. 11:44

Az Ötödik Országos Gyomfelvételezés adatai alapján nyolc egyszikű gyomfaj igényel a gazdálkodóktól nagyobb odafigyelést.