N. József kérdése: Kb.8 éves cigánymeggy fa nem hozott egyetlen egy levelet sem, csak kisebb virágokat az idén. Még virágzás előtt jóval permeteztem Mospilannal - túladagoltam? Nem hinném, mert a 4 éves meggyfának nem lett semmi baja, tele levéllel és virággal. Tavaly a nagy fán a levelek színe késő őszi színt mutatott augusztus elején. Pirosas-sárgás levél a fa napos részén. Mi okozhatta, hogy nincs levél a fán, csak virág? Gondolom a fát megmenteni már nem lehet - ha nem lesz levél.
Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos
Kedves Olvasó!
Látatlanban és több információ hiányában nehéz pontos választ adni kérdésére. A meggyfáját bizonyára valamilyen stressz hatás érte, mely stressz után a fa próbál még életben maradni, de csak néhány virág megjelenéséhez volt ereje. Az ok pontosabb meghatározásához több dolgot is meg kell vizsgálnunk. A tavalyi évben bekövetkezett korai levélelszíneződés már a kialakult probléma előjele is lehetett. A kajszi növényvédelmében problémát okozó gutaütés a meggyfák esetében is fennálló betegség. Több kórokozó, gomba és baktérium is okozhatja, mely nyugalmi időszakban fertőz és gyors lefolyású. A fás részeken rákos sebek és mézgafolyás e betegség további tipikus tünetei.
A fa legyengülését gyökér vagy törzskártevők is okozhatják. A fás részeket alapos át kell vizsgálni, nincsen e esetleg lyuk vagy rágcsálék, mely kártevő jelenlétére utalhat. A talajban vannak e esetleg, valamilyen károsítók? Pajorok, esetleg pocok? E kártevők még az idősebb, egészségesnek tűnő fákat is súlyos mértékben képesek károsítani. A pajorok vizsgálatához a fa környezetében, néhány ásónyom mélységben a talajt fel kéne ásni, minél közelebb a gyökérhez, és megnézni vannak e nagyméretű, kifli alakú világos színű lárvák a talajban. Nem csak a kártevők, hanem kórokozók is fertőzhetik fáinkat a talajból, pl. az agrobaktérium mely golyva kialakulását indukálja, a fát a tápanyagszállításának gátlásával gyengíti.
Az elvégzett növényvédő szeres kezelés a fa ilyen jellegű reakcióját biztosan nem váltotta ki. A kezelés időpontjában viszont e szer használata még nem volt indokolt. Lemosó kezelés céljából a fákon telelő rovarok ellen olajos, a gombás betegségek ellen pedig réz és kéntartalmú készítmények használata lehet indokolt. Az acetamiprid hatóanyagú készítmény meggyfák esetében a levéltetvek elleni védekezésre ajánlott, felszívódó hatóanyaga révén hatásához továbbá már a levélfelület kialakulása is szükséges.