Miért és hogyan végezzük el a tavaszi lemosó permetezést?

Agrofórum Online

Cs. Judit kérdése: Tavaszi lemosó permetezés? Miért és hogyan végezzük el? Mikor van itt az ideje?

Aki válaszol:
Csorba Virág kertészmérnök, növényorvos

Kedves Kérdező!

Akárcsak az őszi, úgy a tavaszi lemosó permetezés is egy meghatározó növényvédelmi munkafolyamat, elvégzése minden évben kiemelt fontosságú. Ezzel a beavatkozással ugyanis a kertünkben álló gyümölcsfák egész éves egészségét alapozhatjuk meg. A tavaszi lemosó kezelés elvégzésének ideje akkor van, amikor a nappali hőmérséklet már tartósan fagypont fölé emelkedik. Ekkor már a kórokozók és a kártevők áttelelő alakjainak is elkezdődik az élettevékenysége, így érzékenységük is fokozódik a növényvédő szerekkel szemben. Ezzel egyidejűleg már a növények nedvkeringése is megindul, ezáltal egyre érzékenyebbé válnak a fertőzésekre is.

Megállapítható tehát, hogy a lemosást a téli fagyok elmúltával, de még a rügyfakadás előtt kell elvégeznünk. Ezt a permetezést is, akárcsak a vegetációs időszakban végzett kezeléseket, célszerű szélcsendes, száraz időjárási körülmények esetén végezni. A legjobb hatékonyságot akkor érhetjük el, ha a növényvédő szert nagy lémennyiséggel juttatjuk ki a növényeinkre, így biztosítva az egyenletes fedettséget. Fontos, hogy a permetlé a fák minden egyes részére eljusson, beleértve a szár repedéseit és a fák csúcsi részét is.

A permetezések célja a gyümölcsfák és szőlőtőkék fás részein, kérgén, rügyek felületén megtapadt kórokozók szaporító képleteinek elpusztítása, a kártevők áttelelő alakjainak gyérítése. Gyümölcsöskertjeinkben a rovarok közül a pajzstetvek, levéltetvek, atkák, az almafákon megjelenő véretetű és a körtefákon károsító levélbolhák ellen, míg a gombás fertőzések közül az almatermésűeken megjelenő varasodás, az őszibarack levélfodrosodását okozó kórokozó, a monília fajok és a lisztharmatok ellen is hatékony megoldást nyújt.

A lemosáshoz használatos növényvédő szer kiválasztása attól függ, mi ellen szeretnénk növényünket megvédeni. A kártevő rovarok ellen olajos tartalmú készítmények ajánlhatók, mivel ezek a rovarok testén bevonatot képezve akadályozzák meg légzésüket. A kórokozók esetében a réz és a kén hatóanyagú készítmények a legáltalánosabban elterjedtek. A réz nemcsak a gombás betegségek ellensége, hanem antibakteriális hatású is. A lisztharmat típusú gombák ellen a kén hatóanyag nyújt védelmet, mely az atkák ellen gyérítő hatással is rendelkezik. Ha többféle károsító van jelen az adott növényen, arra kombinált készítményeket alkalmazzunk a megfelelő védelem érdekében!

 

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: a csapadékos idő kedvez a betegségek terjedésének

2023. május 16. 11:35

A felázott talaj kedvez a napraforgó és a kukorica gyors növekedésének, így elmúlt a keléskori kártevők támadásának a veszélye.

Az étkezési paprika növényvédelme - növénykórtani problémák (2/1.)

2019. március 28. 09:17

A hajtatott paprika legfontosabb növénykórtani problémái között szerepel a paradicsom bronzfoltosság vírus (TSWV), amelynek terjesztésében a nyugati virágtripsz játszik szerepet.

Nufarm-prekonferencia Keszthelyen - A növényvédősök munkája az egészséges élelmiszer záloga

2020. január 30. 13:33

A január közepén Keszthelyen megrendezett XXX. Növényvédelmi Fórumhoz kapcsolódóan tartott a Nufarm Hungária Kft. konferenciát a növényvédelem aktuális kérdéseiről.

Örökké zölden – örökzöld növényeink gondozása és védelme hónapról hónapra II. rész

2018. május 30. 09:47

A kertben szemet gyönyörködtető örökzöld teleklakóinknak szükségük van a mi segítségünkre a kártevők elleni küzdelemben.

Ház, táj Képgaléria